[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]

FORUM
Na Kosovu i Metohiji uporedo rešavati probleme penzionera bez primanja i radnika koji su ostali bez posla
Piše: Slobodan Lalović, Ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike u vladi Srbije

Slobodan Lalović
Značajan je broj penzionera na Kosovu i Metohiji koji od 1999. godine ne primaju penzije, a značajna su i finansijka sredstava o kojima se u tom slučaju radi. Isplata penzija penzionerima na Kosovu i Metohiji je prekinuta nakon obustave bombardovanja tadašnje SRJ, pokrenutog zbog krize u pokrajini. To je za mene i resor koji vodim nasleđena situacija koja će, nadam se, u naredno vreme dobiti svoj epilog i rešenje.

Međutim, da bi se krenulo ka rešavanju problema penzionera na Kosovu i Metohiji potrebni su kontakti, kojih u ovom trenutku između Beograda i Prištine nema. Bez razgovora nema rešenja, a penzioneri koji su ostali bez primanja, su samo jedan od nasleđenih problema. Ima i niza drugih.

Između 70 i 80 hiljada ljudi je u junu 1999. godine ostalo bez posla. Oni su radili na Kosovu i Metohiji, i oni su bez posla već šest godina. I problem penzionera i ljudi koji su izgubili posao i ostalo ssto uz
to ide, jesu problemi za koje ja očekujem da će u naredno vreme biti rešavani kroz jednu normalnu komunikaciju, jer su to u suštini zajednički problemi.

Za vreme dok sam ja ministar, a to je oko godinu i po dana, u vezi neisplaćivanja penzija kosovskim penzionerima, dobio sam jedino dva pisma međunarodnog ombudsmana na Kosovu i Metohiji, gospodina Mareka Novickog, na šta sam ja odgovorio. Ali, nije način, da se tako krupan problem rešava pismima. Znači, u suštini, nedostaje komunikacija.

Mora se posmatrati celina. Možemo da postavimo pitanje: zašto je prestala uplata doprinosa za uplatu penzija 1999. godine u republički Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje. Sa jednim ili dva pisma, nećemo rešiti situaciju. Novicki je u pismima ukazivao na postojanje problema penzionera, da ne dobijaju primanja posle 1999. godine, čime je otvorio problem.

Predložio sam mu u odgovoru da sednemo i o tome razgovaramo. Do danas u tome nismo uspeli. Niko u Beogradu ne spori da problem postoji, ali se on mora posmatrati kompletno, jer nije samo neisplaćcivanje penzija problem. Sa druge strane, jedan broj Albanaca sa Kosova i Metohije dolazi u centralnu Srbiju, prijavi se na nekoj adresi i on ostvaruje pravo na penzije. Prekid komunikacije je osnovni problem.

U Prištini, na neisplaćivanje penzija gledaju "crno - belo", a tako se taj problem ne može posmatrati. Jer, otvaraju se druga pitanja. Osim pomenutog neuplaćivanja doprinosa, privatizacije na Kosovu i Metohiji, imovine preduzeća u kojima su penzioneri i radnici koji su šest godina bez posla, radili, ima niza problema koji se mogu samo u celini rešavati i razmatrati.

Probleme sa penzijama i pravima radnika koji su zbog ratnih zbivanja ili zbog drugih razloga morali da napuste svoja preduzeća ne srećemo prvi put na Kosovu i Metohiji. Bilo ih je i ranije, između Republika bivše SFRJ. U tom smislu sva iskustva su dobrodošla ali je Kosovo i Metohija specifičan slučaj. Jedna su priča već potpisani međudržavni sporazumi Srbije i Crne Gore sa Slovenijiom ili Hrvatskom, a druga je stvar kako će to biti rešeno sa Kosovom i Metohijom. Jednostavno, kvalitet situacije i odnosa je drugačiji, pa se tu konkretno ne mogu primeniti iskustva iz jednog, doslovno na drugi slučaj.

Ovde moramo naći neko razumno rešenje koje će biti povezano i sa ustanovljenjem konačnog statusa Kosova i Metohije, u skladu sa Rezolucijom SB UN 1244. Neminovno će u kontekstu rešavanja problema penzionera biti potrebno istovremeno rešavati probleme ljudi koji su proterivanjem sa Kosova i Metohije ostali bez posla nezakonito a trenutno se nalaze u centralnoj Srbiji. Šta je sa njihovim pravima na plate u poslednjih šest sedam, godina?.

Problem penzionera na Kosovu i Metohiji i radnika koji su bili primorani da napuste pokrajinu i time ostali bez posla i egzistencije, nije zahvaćeno ni u jednoj do sada aktiviranih Radnih grupa u okviru dijaloga Beograda i Prištine. To je donekle i čudno, kao što ne primećujem da je igde pokrenuto imovinsko pitanje na Kosovu i Metohiji. Smatram da je neophodno oformiti posebnu Radnu grupu koja bi se bavila penzionerima, licima ostalih bez posla, imovinskim pitanjima. To bi bio pristup da se krene u rešavanje tih pitanja. Stoga koristim ovu priliku, da uputim poziv Prištini da sednemo i o svim nabrojanim problemima razgovaramo.

Reakcije | Broj reakcija: 4
FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.

OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.