[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]
 
 


FORUM
Izjava za kosovakosovo.com

This iniciative is one of another failed .Serbs and Albanians cant cooperate until will not recognise Independent Kosovo. help Albanian and Serbian people in serbia and Kosova-serbs by solution one and forever Balkans problem by Kosova Independece.This is the only solution for peace in Balkans.Anyway the killings will not stop .Help us Blakns people to live in Peace.For us the peace and freedom is Indipendence.Thank you
(H avdyli, 15.05.2005. 15:44)

ovo sto vi pisete je stvarnost koja ce se desiti KOSOVO Nezavisno je idealna stvar za balkan i Europu idemo svi u zajednicku veliku EUROPU. bety pozdrav
(bety jankovic, 21.05.2005. 05:01)

I think that Serbs should accept that Independent Kosova is the only solution to the current. Serbian President and Prime Minister are only leading an 'election' campaign, because they already know that Kosova is to become independent and both Albanians and Serbs will live together, as they used to, before Milosevic's Era.
(Ari, 25.05.2005. 10:30)

I totally agree with Mr. Solana's coments. They are very right and diplomatic, suitable for his function and position. With my highest respect for Mr. Solana, I would like to evidence the fact that the replacement of Serbs in Kosova must not become an obstacle to postpone the status of Kosova. Serbs can not continue to do the victim. They should consider the fact that Kosova and kosovars have their rights to become indipendent, they have their rights which one have never been ceased to the serbs. Zema, 19.07.2005
(Zemaida Kastrati, Mozali, 19.07.2005. 07:03)

Havijer Solana : Sve inicijative, poput ove koje su pokrenule agencije Beta, iz Beograda, i KosovaLajv, iz Prištine, doprinose besumnje dijalogu i razumevanju ljudi na Kosovu i u Srbiji. ======================== Zasto ovaj gospodin zahvaljujuci kojem je na srpski narod na svim teritorijalnim prostorima bivse SFRJ , necivilizaciski sasuto na tone uranijumskih NATO-vih bombi , ignorise istorisku cinjenicu da pored Kosova postoji i Metohija ?
(P.Petrovic, 24.07.2005. 02:45)

Keto dite jemi deshmitare te versuljeve tejet agresive te shtetit serb qe behen kunder lirise dhe pavaresise se Kosoves, respektivisht kemi nje kontinuitet te veprimeve dhe ideologjise shoveniste te qeveritareve te serbise. Versuljet e qeveritareve serb behen pothuaj ne te gjitha instancat relevante nderkombetare ne Evrope dhe ne Ameriken veriore. Ne te gjitha keto sulme antikosovare qeveritaret serbe perpiqen qe te paraqesin Kosoven ashtu si nuk eshte pra perhapin dezinformata gjoja se ne Kosove minoriteti serb nu ka te drejta qytetare. Ne te vertete minoritaret serbe jane te veteizoluar dhe nuk deshirojne qe te jetojne si qytetare te barabarte te Kosoves por i mundon nostalgjia e koherave kur keta minoritare ishin te privilegjuar ne cdo aspekt te jetes publike e sidomos ne aspektin e privilegjes numer 1, te drejten e jetes te cilen te drejte nuk e paten afro 16, 000 Shqiptare te cileve iu shua jeta nga organet qeveritare serbe ne periudhen 1987-1999 gjate kohes se sundimit te kryeterroristit serb. Nje nder qeveritaret me te zeshem ne versuljet anti-kosovare eshte edhe zevendes kryeministri serb i ngarkuar per qeshtjen e Kosoves i cili ishte anetare i udheheqjes me te ngushte te parties social-fashiste me emrin PSS(Partia Socialiste Serbe). Ai trumpeton ne media dhe i drejtohet organizmave te ndryshme nderkombetare per kinse gjendjen e veshtire te serbeve ne Kosove. Ne Kosove ka vepra kriminale por viktimat e ketyre krimeve jane me se shumti Shqiptaret dhe ne proporcion te gjendjes numerike te popullates nuk ka krime me te theksuara ndaj minoriteteve ne proporcion me numrin e tyre. Pergjegjes per mospengimin dhe moszbulimin e krimeve jane organet e UNMIKU-t. UNMIKU-u eshte dore e zgjatur e nje Organizate qe eshte ne deshtim e siper dhe qe ka mekanizma konzervative te vendosjes e sidomos Keshili i Sigurimit si organ i OKB-se ku te drejten e vetos e kane edhe vendet e njohura per anti-demokraci siq jane Rusia dhe Kina. Me fjale te tjera Serbia eshte e perfaqesuar ne Keshillin e Sigurimit te OKB-se permes dores se zgjatur te perfaqesuesit Rus ne kete organ te OKB-se. Nuk duhet harruar faktin se Kosova eshte nje shtet post-konfliktuoz ose me mire te thuhet nje shtet post –gjenocidial. Ne kete shtet jetojne me shume se 2 milion Shqiptare te cilet ishin viktima te terrorit gjitheperfshires dhe te cilet i kane me shume se 2 milion aresyera per te kryer vepra hakmarrese ndaj serbeve por urtia madheshtore e ketyre njerezve beri qe ne Kosove te kete vetem disa akte individuale te hakmarrjes ndaj serbeve. Qeveria dhe gjygjesia e sotme serbe nuk ka ndermare as hapin me te vogel ne drejtim te ndriqimit te vrasjeve te 16, 000 qytetareve kosovare te cilen po e perseris jane ekzekutuar nga organet qeveritare serbe. Dihet se kush ishin keta vrases ordinere dhe dihet vendqendrimi i tyre por deri tani nuk eshte ngritur asnje aktpadi ndaj ketyre vrasesve. Por keto dite qeveria dhe gjygjesia serbe e denoi vrasesit e ish kryetarit serb . Pra vrasja e nje serbi nga shteti serb eshte veper qe sanksonohet me aktpadi per veper penale ndersa vrasja e 16.000 shqiptareve heshtet e poashtu heshtet edhe vrasja e 20,000 Kroateve, 200 000 Boshjnakeve e poashtu heshtet vrasja e mijera qytatareve te ish RSFJ-e te nacionaliteteve te ndryshme. Nje serb eshte me i vlefshem per qeverine e sotme serbe se afro 300 000 qytetare te nacionaliteve jo-serbe te ish RSFJ-s, pa marre parasysh se ai serb eshte poashtu nje prej ish kryetareve serb deri ne vitin 1987 i cili ishte personi kryesore qe e ngriti dhe e solli ne pushtet protagonistin dhe terroristin kryesore te tragjedive te viteve 1987-1999. I njejti rast ishte edhe me rastin e vrasjes se ish kryeministrit serb qe kishte mendime fashiste ndaj Shqiptareve te Kosoves, per ndriqimin e vrasjes te tij u mobilizua e tere policia serbe dhe u burgosen me mijera kriminele. Por prap kjo eshte aksion per denimin e atyre serbeve qe vrajne serbe, por ata qe vrane shqiptare ende sillen lirisht rrugeve te serbise e shume prej tyre edhe ne Kosove dhe ne vende tjera mikepritese per kriminelet serb. Faktori numer nje i stabilizimit te gjendjes se sigurise te Kosoves eshte pavaresia e Kosoves e perkrahur dhe e inicuar fillimisht nga te gjthe shtetet fqinje e veqanerisht nga Serbia. Faktori numer dy eshte qe shteti serb ti arrestoje te gjithe vrasesit e 16,000 qytetareve te Kosoves e poashtu ti denoje edhe ata qe ishin nxites te ketyre vrasjeve terroriste te pangacmuara me asnje veprim te Kosovareve, e poashtu te zgjedhi problemin numer nje qe eshte zgjidhja e qeshtjes lidhur me personat e kidnapuar e te zhdukur. Qeveritaret serbe po te ishin te interesuar ti ndihmojne stabilitetit te Kosoves do ti arrestonin vrasesit dhe ideologet e gjenocidit e viteve 1998-1999. Por kjo qeveri serbe me injorimin dhe heshtjen e kesaj qeshtje kruciale vetem sa e veshtireson gjendjen e popullates serbe ne Kosove e qe eshte edhe qellimi kryesore i qeverise serbe ,dmth qeveria serbe maksimalisht perpiqet te e veshtiresoje situaten e sigurise te serbeve ne Kosove e pastaj te versulet ne organizmat dhe mediat nderkombetare kunder Kosoves duke perhapur dezinformata te standardizuara me vite te tera, qe perpiqen te satanizojne kombin shqiptar. Natyrisht se ketyre versuljeve te egra serbe duhet qe tiu pergjigjemi me fakte dhe me me shume informata, ne te gjitha instancat nderkombetare e sidomos te miqet me te medhenj te Kosoves SHBA dhe Britania e Madhe. Ti rikujtojme miqet tane se qeveria e sotme serbe sa i perket Kosoves ka pretendime identike me te gjitha qeverite e meparshme serbe. Dallimi eshte se Kosoven sot e mbron nga versuljet ushtarake serbe NATO ( USA & UK) pa mbrojtjen e te cileve, Serbia e perkrahur nga Rusia dhe disa shtete te bashkesise evropiane do te e okuponte serish Kosoven. Pra NATO ( USA & UK) eshte ajo garance dhe ajo force qe e pengon qeverine e sotme serbe qe te e ri-okupoje Kosoven. Perfundim i ketij shkrimi eshte se Serbia gjendet ne versulje histerike kunder Kosoves dhe ketyre versuljeve dhe trillimeve serbe duhet tiu kundervihemi me te njejten force me argumente dhe fakte, sepse rrena e perseritur 10 here krijon pershtypjen te ata qe iu servohet rrena, se eshte e vertete. Pastaj duhet pase parasyshe se ka qarqe politike ne Evrope te cilet me endje te madhe do ti gelltitin genjeshtrat serbe dhe do te refuzojne te e shijojne te verteten mbi Kosoven. Besim Prishtina
(Besim Prishtina, 03.08.2005. 00:05)

Najbolja je kombinacija Podela kosova i jedan kineski zid. jer siptarim treba civilizacija. zasto mi srbi da uvek budemo gubitnici kosovo se nesme dati pa ako damo kosovo toje kao stablo bez korena.
(Miki, 09.05.2006. 20:10)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:
 
FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.