[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]
 
 


FORUM
Politizacija rasvetljavanja sudbine nestalih osoba je ravna zločinu

dobro ste kakste mnogo ubava kosova zhimi naj millo
(siraxhedin xhemaili, 29.06.2005. 14:39)

une nuk do te doja te komentoja ne lidhje me perosnat e zhdukr por ne lidhje me nje gje shume me te rendesishme qe koheve te fundit ka filluar te ze nje vend shume te rendesishem. Ceshtja e statusit te Kosoves. Shqiptaret qe perbejne shumicen ne Kosove (mbi 90%) kerkojne qe statusi final i Kosoves te jete Pavaresia, e ne kuader te kesaj do te perfshihej edhe respektimi i te drejtave te minoriteteve. Ne anen tjeter beogradi zyrtar ende enderron se Kosova do te kthehet ne kuader te Serbise. Kjo nuk do te ndodhe, madje edhe vet zyratret e Beogradit e dine nje gje te tille. Ne suaza te kesaj ata mundohen te gjejne zgjidhje te tjera me radikale, sic eshte ndarja e Kosoves. Une personalisht shpresoj se nje zgjidhje e tille sic eshte ndarja e Kosoves nuk do te pranohet nga Bashkesia Nderkombetare sepse ata jane te vetedijshem se ndarja e Kosoves do te sjell ndarjen e Maqedonise, shkeputjen e Lugines se Presheves nga Serbia, Ndarjen e Bosnje dhe Hercegovines e ndoshta edhe shkeputjen e Qamerise nga Greqia. Nje ndarje e tille pra do te shkaktonte ndryshime te shumta tekufijve per qka Bashkesia Nderkombetare nuk eshte e gatshme.
(Arian Zeka, 02.08.2005. 08:08)

desha te reagoj rreth intervistes së z.çoviq drejtuar ministrit Haziri dhe z.çoviq duhet ta kuptoj njeher e mirë se është një qytetar i huaj per KOSOVEN që në gjuhen italiane d.m.th " STRANIERO " dhe si perfaqësues i stara serbis per Kosoven ai vetem është duke e marrë njëfar lloj rroge sa per mos me jav humbur edhe ato pak shpresa atij 4 perqindëshi te serbeve te cilët kan ikur nga KOSOVA per shkak te krimeve te bëra ndaj popullatës shumic te Kosoves dhe te cilët ende endërrojnë bashk me çoviçat e tjerë se ndoshta do te kthehet APARTEJDI përseri. çoviqi dhe çoviqat po harrojn se Kosova tashmë është e pamvarur dhe pritet vetëm njohja ndërkombëtare e saj.Ju faleminderit 07.08.2005
(Fatmir Gashi, 07.08.2005. 17:59)

lidhur me Mitrovicen, kaluan gjasht vite e asgje, ne qytetin e minatorve udheheqesit shtyhen per pozit, qytetaret e saj refugjat ne qytetin e tyre e te gjith ankohen se nuk kan kompetenca, per mendimin tim lejone Oliver Ivanovicin se sigurisht gjerat do te ndryshojn(edhe ashtu te gjith anetaret deputet te kuven.kosovar) jan deklaruar per bashkejetes le ta provon O.Ivanovic nja gjasht muaj sigurisht do te dalin shume gjera ne shesh, njiherit ai esht njohesi me i mir i qytetit te Mitrovices - .
(kastriotjashari, 11.08.2005. 12:55)

Srbi se ziveti i posle Solane!!!
(vlada nikolic, 13.08.2005. 11:03)

Dua te reagoj ndaj deklerates së z.Tadiq sa i perket planit " B " te decentralizimit . Nisur nga faktet se ne Kosovë pas perfundimit te Luftes është tejkaluar edhe norma nderkombëtare e decentralizimit duke filluar nga perqindja e popullates ne Kosovë ku 92 % janë SHQIPETAR , 4 % Serbë dhe 4 % të tjerë duke përfshirë Turqit , Romet , Hashkalinjet , Kroatet etj , ju është lejuar qe të përdoret gjuha serbe ne të gjitha Institucionet e Kosovës edhe pse Ananet , Solanet dhe Petersenat e tjerë ne vendet e tyre nuk e kanë lejuar që gjuha e minoriteteve te perdoret ne institucionet e tyre shtetrore. Si është e mundur që në Gjermani jetojnë më shumë se 5 milion Turqë dhe ne bundestagun gjerman nuk ju lejohet qe te flasin gjuhen turke ndërsa ne Kosovë e aplikojnë një gjë të tillë për sërbët . Pastaj sa i perket z.Tadiq ai duhet te brengoset per minoritetet që jetojnë në Serbi te cilat nuk i gëzojn te drejtat e minoriteteve të Kosovës . Shqipëtaret të cilët jetojnë në Luginën e Preshevës në Pasaportat e Sërbis nuk e kanë gjuhën shqipe ndërsa ne pasaportat e UNMIK-ut sërbet e Kosovës e kanë edhe gjuhën serbe , pastaj ne kuvendin e serbis nuk lejohët te përdorët gjuha shqipe per shqipëtaret e Kosovës Lindore ndërsa ne Parlamentin e Kosovës ju lejohët te flitet gjuha sërbe . Për këtë arsye z.Tadiq duhët ta kuptoj që decentralizimi në Kosovë jo vetëm që është duke hecur përpara por edhe është duke u tepruar në konfrontë me Shtetet e Bashkësis Evropiane .Sa i përket çështjes së siguris ajo ende nuk është ne duart e policis së Kosovës prandaj akuzat janë të pa bazuara .ju faleminderit ...!
(Fatmir Gashi, 16.08.2005. 21:13)

Sa i perket zhdukjes së Dragan Gjorgjeviqit , KFOR-i duhet te angazhohet qe Qendres Kordinuese per Kosoven dhe Sherbimit Sekret Serb ti thotë stop manipulimeve me serbet e Kosovës . Nisur nga historia sërbet gjithmon kanë qenë të gatshem të provokojn situata të tilla në Kosovë vetëm e vetëm për ti akuzuar shqiptaret . Mirpo tani kanë harruar qe jemi në shekullin e 21-të dhe këto gjella te cilat po pergaditen nepër " Kuzhinat e Beogradit " nuk kanë më shije as për Kosovën e as për Bashkësin Ndërkombëtare . Për këtë arsye sërbet duhët ta kuptojnë njëher e mirë që rrugën për Pamvarësin e Kosovës nuk mund ta pengojnë më edhe nëse ngritet edhe SVETI SAVA bashkë me CAR DUSHANIN . JU faleminderit ... !
(Fatmir Gashi, 18.08.2005. 10:41)

Reagimi im do te jete shume i shkurter dhe ai do t'i drejtohet 'udheheqesit te romeve' Luan Kokes. Z. Luan Koka me duket se ka ardhur koha qe dikush t'ju tregoj se ju nuk mund te udhehiqni e madje madje as te diskutoni per problement e romeve qe jetojne ne Kosove. Vete ikja juaj nga Kosova flet mjaft. Romet e Kosoves sot i kane udheheqesit e tyre ne Parlamentin e Kosoves, qe i kane zgjedhur permes zgjedhjeve demokratike, ndersa keta udheheqes perfaqesojne interesat e romeve (qofshin ata ashkalinj ose egjiptian) me se miri se cdokush tjeter. Ka kaluar koha kur udheheqsit e tyre jane zgjedhur ne menyre jo te drejte, nga kryetari i shtetit (po ju kutjoj kohen e Millosheviqit, sherbetor i te cilit keni qene edhe ju z.Koka).
(Arian Zeka, 19.08.2005. 14:52)

un dua kosoven e panvarur dhe t ka bashkimin e shiptarve te xhith qka jan
(luli zhuri prizren, 22.08.2005. 13:49)

--- Lutfi Haziri me postin qe ke dhe ata dy koleget ne afersi(Petkoviqin e Haraqin), si pergjegjes per pushtetin lokal a ke marr ndonje iniciativ rreth refugjateve ne komunen e Mitrovices, fjala eshte per Shqipetar se krejt opinioni e pa qka keni ndermarr rreth Serbeve dhe Romve. Nje duhet ta keni te kjart se pa zgjidhjen e problemit te refugjateve (megjithese kjo fjal nuk po i pelqen asnje udheheqesi Kosovar)mbrenda Kosoves e ne veqanti te qytetarve Mitrovicas - ska kthim te Serbve e as te tjerve ne Mitrovice e as ne Skenderaj kete le ta dine te gjithe udheheqsat, kjo eshte turp edhe nje se shume lider rrejne popullin se kane luftu per kete dite- po ju them se i vertet eshte nje Legjend, i dyti eshte i gjalle dhe i vetmi per gj do merit..., nuk dua te shkoj larg vetem sa per njohtim se shume gabim e keni, ne restoran te "pishat" nuk behen plane me hajna e keqperdorues te pozitave te ndryshme. - E permenda Skenderajin, pa renovimin dhe rindertimin e kategorive te djegura nga ana e Serbise sidomos te kategoris V le ta din ekzekutivi (korrupsioni se kane ndertu njerzit te thirrur si luftetar e skan pas shtepi fare, duke u thirr ne emer te personaliteteve), nuk ka kthim te jo-shqiptarve ne ate komune.
(kastriotjashari, 26.08.2005. 13:15)

---pershendetje per moderatorin, me intereson se javen e kaluar kam bere disa shkresa drejtuar V.Odaloviqit e nuk jane shpallur, me intereson pse nuk jane shpallur si reagime apo JU po frigoheni, une jame i vetedijshem per ate se qka kam shkruar. Kerkoj mirekuptim nga ana e juaj se kjo ka ndodhe edhe ne disa faqe tjera por "Kosovakosovo" me duket me shume serioze se tjerat e per ate aresye edhe kame dhene reagimin tim e jam i gateshem edhe ne te ardhmen por vetem per gjera reale se vetem realiteti mund te na qon perpara-pa marreparasysh per te gjithe qytetaret e Kosoves se une personalisht kam qene dhe jame prezent ne shume gjera qe ndodhin ne jeten e perditeshme ne Kos.
(kastriotjashari, 31.08.2005. 17:25)

---Formimi i nje sekretarijati per siguri te mbrendeshme ne Kosove, siq lajmerojn gazetat ditore(lajmi), kjo eshte nje risi me kabinetet e kryeministrit ku me vet-tezgjedhurit krijojn mos-besim tek qytetaret e Kosoves. Se pari SHPK udhehiqet nga nje struktur udheheqese qe eshte shume mire e njohur nga opinioni qytetar(tash ska nevoj per detaje), e njohur ne te kaluaren por edhe ne kete gjashte vjetor. SHPK-ne radhet e veta numeron diku shtatemije punetor ne tere Kosoven, kane ndodhe dhe po ndodhin shume raste kriminale te natyrave te ndryshme dhe per qudi asnje punetor nuk shehe asgje e as nuk ndegjon asgje. SHPK ka punetor dhe ka disa kuadra shume te mira por ata jane te bllokuar ne kryerjen e detyrave se largohen nga stacioni ne stacion tjeter, shkurt jane pengese e stafit udheheqes. SHeremet Ahmeti, Destan Thaqi, Ramadan Prvetica, Shaban Guda dhe Behar Selimi si kuadra me te vjetra per momentin ne SHPK, qfar rezultati kane dhene per keto vite SHPK. Ne kabin.Bajram Kosumit qfar eksperti eshte Enver Oruqi kur dihet shume mire se qka ka punuar ne te kaluaren. Zoteria nga TMK-Sylejman Selimi japin perfaqesuesin e tyre dhe kur i merr njeriu te gjithe keta persona ateher qytetaret e Kosoves duhet tu drejtohen organeve perkatese dhe te kerkojn arme se nga siguria e ketij stafi nuk ka asgje. UNMIK-u per qeshtje te sigurise vetem e rrene opinionin se gjendja dhe levizja e qytetarve eshte relativisht e mire-kjo eshte rrene. UNMIK-u duhet te kerkoj pergjegjesi nga Richard Woren, personi qe nga fillimi e gjer me tani (nga shtylla e I e se fundi ne Polici)eshte shume mire i njohur me shume punetor nga Policia-ku vete personalisht dhe me ndihmen e lart te permendurve ka bere diskriminim. Ne Kosove jam i bindur se gjendja e sigurise do te jet shume me e mire dhe me stabile neqofse behet shkarkimi dhe pergjegjesia e stafit udheheqes te SHPK dhe Richard Worenit. Komuna e Prishtines - me kryetarin e gjykates komunale dhe me ekzekutivin e KK-Prishtine ku bene pjes edhe drejtori i drejtoratit inspektorijal me stafin udheheqes ne SHPK duhet te japin pergjegjesi- shume ndertime jane bere direkt te ndihmuara nga keta persona kuptohet duke ju ndihmuar me perkrahje kinse ligjore. Stafi udheheqes , kreu i SHPK duhet te ndrrohet, ka struktura te reja po ashtu edhe punetor te vjeter ne Polici ku sigurisht kane autorite pervoj por edhe njohuri shume me shume se keta persona qe i permenda. Shume kohe ka qe administrata nderkombetare vepron, eshte dobesi e UNMIK-ut kuptohet Policia nderkombetare ka rene ne provim e punen e pjestarve SHPK ne zbardhjen e shume rasteve enigmatike te krimeve te renda e pengojn mu nga stafi kreu i SHPK-se. Si sqarim lidhur me kete reagim ku per me shume detaje sigurisht se e din edhe disa instanca tjera por koha se kur do te jene publike mvaret nga stafi nderkombetar, Kosova ka ekspert dhe duhet ti angazhon ne te gjitha lamit.
(kastriotjashari, 01.09.2005. 16:17)

--- 7 shtatori, pervjetor shume i rendesishem dhe i pa harruar per popullin Kosovar. I.Rugova ka nje semundje qe eshte shume natyrore, ne popull thuhet qka vjen prej zoti mire se vjen. I.Rugova qfaqet para opinioni permes TV sikurse Papa ne Vatikan thua se vetem ky qenka i semur nga kanceri, zoteri presidentin dua ta rikujtoj se ne fillim vitet e "90 ai me stafin e tij te atehershem shkruanin ne gazeten ditore per shume punetor dhe udheheqsa te asaj kohe ku edhe publikisht i falenderohen R.Bogdanoviq dhe R.Lukiq(dy te derguar special nga S.Milosheviq per Kosove). Kete e morra si nje shembull, po ashtu V.Odalloviq duhet te jete i sinqert dhe te shpjegoj shume kontakte me OSBE gjate viteve te "90, sidomos nga zyrtaret e lart te Diplomacive Evropiane rrethe Kosoves. Ato ngjarje Kosoven e kane destabilizuar, ateher, gjate bombardimeve te NATO-s dhe qe gjashte vite ku akoma nje Kuvend i Kosoves nuk mund te funksionon normal si duhet. Kosoves i duhet realiteti, OSBE kete e din shume mir.
(kastriotjashari, 06.09.2005. 21:56)

zgjidhja e statusit kosovës nukë do të jetë i leht për ne shqiptarët,për arsye se kundërshtarët e pamvarsis kosovës po punojn pandërpre për ta bind bashksin ndrkomtare se minoritarët në kosovë nukë kanë siguri të mjaftushme,kjo u pa edhe ksaj here me rastin e vrasjeve të dy të rive dhe dy të plagosurve sërb në komun e shtrpcës,plagosja e policit të shpk nga njerz të pa njohur por më von shifen njerz me uniforma në pull.kjo len të kuptohet se sigurimi serb vepron në kosov pa pengesa,prandaj mendoj se në ketë koh duhen të ruhen nga serbet e jo nga shqiptarët,për arsye se nuk është interesi unë që mos ti krijom siguri të barabarët minoritarve. (haki leka 15.09.2005
(haki leka, 15.09.2005. 08:19)

Po me vjen shumë keq për z.Tomisllav Nikoliq që nuk ka mundësi që idet e tij ti ndajë edhe me parardhësin e tij Vojisllav Sheshelj i cili gjendet ne burgun e Hages ku do të vuaj denimin për idet e dhëna popullit sërb .
(fatmir gashi, 16.09.2005. 10:40)

Opinion Pavarësi e kushtëzuar,apo liri e kufizuar SHKRUAN BASHKIM HOXHAJ 1. Zërat që propozojnë pavarësi të kushtëzuar për Kosovën për tu plasuar në tregun politik për zgjidhje tashmë janë shtuar kohëve të fundit. Kjo, në njëfarë mënyre mund të perceptohet si fillim këndelljeje i një pjese e bashkësisë ndërkombëtare në raport me Kosovën dhe çështjen e pazgjidhur të statusit të saj (Kosovës). Bashkësia ndërkombëtare,përkatësisht qendrat relevante të vendosjes siç po shihet janë të vendosura të lëvizin diç nga vendi në mënyrë që status-kuoja në Kosovë të mos mbretërojë edhe më tej, ku si e tillë është bërë barrë mjaft e rëndë për vetë ata (bashkësinë ndërkombëtare). Është e qartë,status-kuoja,përveç se ka lodhur në masë popullin e Kosovës në të gjitha sferat e jetës,padyshim ka tendenca të shkaktimit të frustracioneve në mesin e qytetarëve, në radhë të parë të rinisë sonë. Kjo status-kuo, e pakuptimtë për logjikën e trendëve të proceseve politike, demokratike dhe integrative të kohës, njëherësh ka harxhuar mjaft kohë,mjete dhe mund nga vetë bashkësinë ndërkombëtare. Sikur gjithë ajo kohë,mund dhe mjete të harxhoheshin për investime në Kosovën e pavarur, me siguri se interesi i paqes,stabilitetit dhe proceseve zhvillimore do të kishte qenë më i ma dhe me një kosto tejet më të ulët. S’do mend,këtë status-kuo sfilitëse,e ka krijuar administrata burokratike e UNMIK-ut e ndihmuar edhe nga institucionet plotësisht konglomerate e të korruptuara vendore. Nuk do të konsiderohej diç habitësh konstatimi se institucionet kosovare janë thellësisht konglomerate ,të paafta dhe të korruptuara. Ata(institucionet) as për së afërmi se kanë kryer punën për të cilën janë zotuar dhe kanë marrë mandatin. 2. Nuk do të na habisnin propozimet për zgjidhje të reduktuara që proklamohen për statusin e ardhshëm të Kosovës, të nxjerra nga qarqe të ndryshme politike e diplomatike,qarqe të po atyre shteteve të cilit në të kaluarën e afërm dhe të largët kanë pasur qëndrime jokorrekte për çështjen shqiptare në përgjithësi dhe çështjen e Kosovës në veçanti. Me gjithë shqetësimet ndaj tendencave të ofrimit të zgjidhjeve gjysmake,të ofrimit ose propozimit të zgjidhjeve që bien ndesh me vullnetin politik të sovranit në Kosovë,megjithatë,konceptet avancuese që hidhen në tregun politik të krijojnë përshtypje optimale se diçka ka lëvizur në konceptet e faktorëve relevantë politik për të ardhmen e kësaj pjese të Ballkanit dhe Evropës. Kur theksova konceptet avancuese, me gjithë konsekuencat e rrezikshme që mund të rrjedhin gjatë procesit që po kalojmë,pata parasysh konceptet në raport me të kaluarën që faktorët relevantë dhe qarqet e ndryshme ndërkombëtare kanë pasur për Kosovën. Dihet se Serbia, në periudha ndryshme historike ka qenë e preferuara dhe e përkëdhelura e diplomacive të shteteve të caktuara me ndikim jo të vogël në raporte politike,diplomatike dhe vendimmarrëse. Vetëm lufta e armatosur çlirimtare e UÇK-së ku për rezultat pati shporrjen e forcave kriminale serbe, çështja e Kosovës hyri në agjendat e rëndësishme ndërkombëtare. 3. Ardhja në pushtet e Sali Berishës, në rrethana që dihen botërisht,krejtësisht të rastësishme,si pasojë e përçarjes së ish-pushtetmbajtësve në kampin e majtë dhe si pasojë e marifeteve monopolizuese të ish-udhëheqësit socialist Fatos Nanos,me kohë pat ngjallur mjaft shqetësime në rrethet intelektuale dhe analitike. Skepticizmi i shfaqur në mjedise të ndryshme opinion-iste nëse do të ishte reformuar në të vërtetë, ose jo, z.Berisha lidhur me qasjen e tij në shumë aspekte,fatkeqësisht koha po u jep të drejtë të gjithë atyre që shprehnin droje për recidivizmin berishjanë të periudhës ndërmjet viteve 1992-1996,periudhë kjo gjatë së cilës z.Berisha kishte mbajtur pushtetin në Shqipëri. Dihet se shteti shqiptar e kishte njohur pavarësinë e Kosovës qysh në vitin 1991,pastaj dihen kalkulimet e z.Berisha me emrin e Kosovës për të ardhur në pushtet atëbotë,gjë që e kishte realizuar me sukses. Periudha e sundimit të Berishës ka qenë një etapë mjaft e hidhur e cila ka ngelur në kujtesën tonë, ku vlerat kombëtare,vlerat njerëzore,vlerat politike dhe intelektuale kanë pësuar denigrimin më të rëndë e më të paprecedentë. -Në rrafshin kombëtarë,përkatësisht në raport me zgjidhjen e problemit(statusit)të Kosovës,qeveria aktuale-Berisha,jo vetëm që po bën gafa të rënda në këtë pikëpamje. Qeveria Berisha nëpërmjet ministrit të punëve të jashtme,Besnik Mustafaj,në këtë kontekst,që në hapat e parë qeverisës e bëri të qartë se kjo qeveri do të zhvillojë një politikë dhe diplomaci inkoherente për sa i përket zgjidhjes së kombëtare. Angazhimi diplomatik dhe kombëtarë i qeverisë Berisha në raport me Kosovën në kundërshtim me vullnetin politik të qytetarëve të Kosovës,(për pavarësi të kushtëzuar), jep sinjale mjaft të qarta se diplomacia e shtetit shqiptarë dhe shefi i saj, Besnik Mustafaj, i janë bashkuar korit që hedh valle mospërfillëse ndaj të drejtës së popullit të Kosovës për vetëvendosje. Pavarësia e kushtëzuar tek qytetarët e Kosovës kuptohet si liri e kufizuar,pra liri me kushte. Ndërkaq,mos njohja e të drejtës për vetëvendosje,si për të gjithë popujt e botës ashtu edhe për popullin e Kosovës është mohim i lirisë,është sakrilegj.
(Bashkim Hoxhaj, 13.10.2005. 12:01)

Opinion Pavarësi e kushtëzuar,apo liri e kufizuar SHKRUAN BASHKIM HOXHAJ 1. Zërat që propozojnë pavarësi të kushtëzuar për Kosovën për tu plasuar në tregun politik për zgjidhje tashmë janë shtuar kohëve të fundit. Kjo, në njëfarë mënyre mund të perceptohet si fillim këndelljeje i një pjese e bashkësisë ndërkombëtare në raport me Kosovën dhe çështjen e pazgjidhur të statusit të saj (Kosovës). Bashkësia ndërkombëtare,përkatësisht qendrat relevante të vendosjes siç po shihet janë të vendosura të lëvizin diç nga vendi në mënyrë që status-kuoja në Kosovë të mos mbretërojë edhe më tej, ku si e tillë është bërë barrë mjaft e rëndë për vetë ata (bashkësinë ndërkombëtare). Është e qartë,status-kuoja,përveç se ka lodhur në masë popullin e Kosovës në të gjitha sferat e jetës,padyshim ka tendenca të shkaktimit të frustracioneve në mesin e qytetarëve, në radhë të parë të rinisë sonë. Kjo status-kuo, e pakuptimtë për logjikën e trendëve të proceseve politike, demokratike dhe integrative të kohës, njëherësh ka harxhuar mjaft kohë,mjete dhe mund nga vetë bashkësinë ndërkombëtare. Sikur gjithë ajo kohë,mund dhe mjete të harxhoheshin për investime në Kosovën e pavarur, me siguri se interesi i paqes,stabilitetit dhe proceseve zhvillimore do të kishte qenë më i ma dhe me një kosto tejet më të ulët. S’do mend,këtë status-kuo sfilitëse,e ka krijuar administrata burokratike e UNMIK-ut e ndihmuar edhe nga institucionet plotësisht konglomerate e të korruptuara vendore. Nuk do të konsiderohej diç habitësh konstatimi se institucionet kosovare janë thellësisht konglomerate ,të paafta dhe të korruptuara. Ata(institucionet) as për së afërmi se kanë kryer punën për të cilën janë zotuar dhe kanë marrë mandatin. 2. Nuk do të na habisnin propozimet për zgjidhje të reduktuara që proklamohen për statusin e ardhshëm të Kosovës, të nxjerra nga qarqe të ndryshme politike e diplomatike,qarqe të po atyre shteteve të cilit në të kaluarën e afërm dhe të largët kanë pasur qëndrime jokorrekte për çështjen shqiptare në përgjithësi dhe çështjen e Kosovës në veçanti. Me gjithë shqetësimet ndaj tendencave të ofrimit të zgjidhjeve gjysmake,të ofrimit ose propozimit të zgjidhjeve që bien ndesh me vullnetin politik të sovranit në Kosovë,megjithatë,konceptet avancuese që hidhen në tregun politik të krijojnë përshtypje optimale se diçka ka lëvizur në konceptet e faktorëve relevantë politik për të ardhmen e kësaj pjese të Ballkanit dhe Evropës. Kur theksova konceptet avancuese, me gjithë konsekuencat e rrezikshme që mund të rrjedhin gjatë procesit që po kalojmë,pata parasysh konceptet në raport me të kaluarën që faktorët relevantë dhe qarqet e ndryshme ndërkombëtare kanë pasur për Kosovën. Dihet se Serbia, në periudha ndryshme historike ka qenë e preferuara dhe e përkëdhelura e diplomacive të shteteve të caktuara me ndikim jo të vogël në raporte politike,diplomatike dhe vendimmarrëse. Vetëm lufta e armatosur çlirimtare e UÇK-së ku për rezultat pati shporrjen e forcave kriminale serbe, çështja e Kosovës hyri në agjendat e rëndësishme ndërkombëtare. 3. Ardhja në pushtet e Sali Berishës, në rrethana që dihen botërisht,krejtësisht të rastësishme,si pasojë e përçarjes së ish-pushtetmbajtësve në kampin e majtë dhe si pasojë e marifeteve monopolizuese të ish-udhëheqësit socialist Fatos Nanos,me kohë pat ngjallur mjaft shqetësime në rrethet intelektuale dhe analitike. Skepticizmi i shfaqur në mjedise të ndryshme opinion-iste nëse do të ishte reformuar në të vërtetë, ose jo, z.Berisha lidhur me qasjen e tij në shumë aspekte,fatkeqësisht koha po u jep të drejtë të gjithë atyre që shprehnin droje për recidivizmin berishjanë të periudhës ndërmjet viteve 1992-1996,periudhë kjo gjatë së cilës z.Berisha kishte mbajtur pushtetin në Shqipëri. Dihet se shteti shqiptar e kishte njohur pavarësinë e Kosovës qysh në vitin 1991,pastaj dihen kalkulimet e z.Berisha me emrin e Kosovës për të ardhur në pushtet atëbotë,gjë që e kishte realizuar me sukses. Periudha e sundimit të Berishës ka qenë një etapë mjaft e hidhur e cila ka ngelur në kujtesën tonë, ku vlerat kombëtare,vlerat njerëzore,vlerat politike dhe intelektuale kanë pësuar denigrimin më të rëndë e më të paprecedentë. -Në rrafshin kombëtarë,përkatësisht në raport me zgjidhjen e problemit(statusit)të Kosovës,qeveria aktuale-Berisha,jo vetëm që po bën gafa të rënda në këtë pikëpamje. Qeveria Berisha nëpërmjet ministrit të punëve të jashtme,Besnik Mustafaj,në këtë kontekst,që në hapat e parë qeverisës e bëri të qartë se kjo qeveri do të zhvillojë një politikë dhe diplomaci inkoherente për sa i përket zgjidhjes së kombëtare. Angazhimi diplomatik dhe kombëtarë i qeverisë Berisha në raport me Kosovën në kundërshtim me vullnetin politik të qytetarëve të Kosovës,(për pavarësi të kushtëzuar), jep sinjale mjaft të qarta se diplomacia e shtetit shqiptarë dhe shefi i saj, Besnik Mustafaj, i janë bashkuar korit që hedh valle mospërfillëse ndaj të drejtës së popullit të Kosovës për vetëvendosje. Pavarësia e kushtëzuar tek qytetarët e Kosovës kuptohet si liri e kufizuar,pra liri me kushte. Ndërkaq,mos njohja e të drejtës për vetëvendosje,si për të gjithë popujt e botës ashtu edhe për popullin e Kosovës është mohim i lirisë,është sakrilegj.
(Bashkim Hoxhaj, 13.10.2005. 12:02)

dua te reagoj me fjalimin e koshtunices i cili thot se se se serbia nuk eshte e gatshme te ndahet nga kosova,e une i thom ati se kto jon veq pallavra te ti,se edhe aj e din mir se kosova eshte e humbur,deshen apo nuk deshen serbet.vitin 2006 do ta festojm edhe me ni shtet te ri ne ballkan,e ky shtet eshte KOSOVA.
(valoni, 03.11.2005. 09:43)

dragi moji prijatelji albanci,srbi isvi ostali sta ce biti sa opstinom dragas odnosno sa ljudima gorancima koji zive na kosovu ako kosovo dobije nezavisnost ili ako bude podele kosova na vecinsko albansko isrpsko
(remo kuka, 23.11.2005. 12:55)

po me vjenë shumë keq për Qendren Kordinuese të sërbeve qe nuk kokan te knaqur me vendimin e Tribunalit te Hages per lirimin e Komandantit te Uqk-së dhe ish deputetin e parlamentit te Kosoves , juristin z.FATMIR LIMAJ . Posa e lexova brengosjen e kësaj Qendre me shpëtuan lotet dhe po mendoja ne te kaluaren e Kosovës kur ishte regjimi i popullit serb ne Kosovë , ku shqiptaret denoheshin vetem qe ishin shqipëtar e sot kjo qender nuk e ka këtë mundësi te denimit bezbeli asht kogja zor .E sa i perket plagosjes së Dragomirit te Sushices i shprehi keqardhje të thellë qe ky nuk do te jet i fundit për Qendren Kordinuese sepse ata do të vazhdojn te plagosin dhe të vrasin edhe Dragomira të tjerë vetëm e vetëm për ti akuzuar shqiptaret . Mirpo ne këtë shekull kto gjëra nuk pin ujë dhe rasti ma i freskët është TPI-a ku me lirimin e z.Fatmir Limaj dëshmoj se UQK dhe populli dhe shqipetar i Kosovës ësht popull paqëdashës dhe liridashës ...... faleminderit
(Fatmir Gashi, 01.12.2005. 13:58)

Shprehi keqardhje të thellë sa i përket mendimit te Kordinatorit të paktit te stabilitetit te Evropës Jugëlindore z.Erhard Busek se vala e re e dhunes ndaj serbeve dhe pakicave tjera paska filluar ne Kosovë dhe se shqipëtaret e Kosovës kokan mësuar se kur ti rrokin armet në dorë paskan sukses . Mua me vjen shumë keq që z.Busek nuk koka ne gjendje qe informatat per kët valë të re të dhunës në Kosovë të ja dorëzoj Policis së UNMIK-ut që kryesit e këtyre veprave të dalin para drejtësis . Sa i përket rrokjes së armeve z.Busek së bashku me Bashkësin Ndërkombëtare e din shumë mirë që luften në Kosovë na e ka imponu Serbija dhe pas gjithë atyre masakrave qe i ka bër populli sërb është normale që 92 % e popullit të Kosovës nuk pranon asgjë tjetër me Sërbin veqëse fqinjësis së mirë .... flm
(Fatmir Gashi, 07.12.2005. 19:35)

Desha vetem te shpreh perkrahjen per shkrimet e Fatmir Gashi-t ndersa sa i perket ketij Jasharit po me duket qe i paska humb qeni n'oborr. Dua te theme me kete qe para se te shkruaj duhet te mendoj, ndersa ketu po ndoshë e kundërta ky po e qet ushqimin para se me hanger!... Mendoj që personat te cilët ky i përshkruan me fjalë rrugaqësia e kan perkrahjen e shumicës së popullit e poashtu edhe timen nga Runiku i Skenderajt. tek ne ne Skenderaj thuhet që duhet pastruar duart apo gojen para se te flasim për dikë që ka bërë më shumë se ti!.
(Shpat Drenica, 11.01.2006. 10:33)

Komenti im do të jetë shumë i shkurtër dhe do të mundohem ti përgjigjem Remo Kukës në pyetjen e tij të datës 23.11.2005: Çka do të ndodhë me goranët e Dragashit, nëse Kosova e fiton pavarësinë? Asgjë i nderuari Remo. Do të jetojmë të gjithë së bashku me ata që e duan Kosovën e pavarur. Në të kundërtën, ata që nuk e duan edhe nuk do të jetonin në vendin që se duan...Apo Jo i nderuar...
(Shpëtim Drenova, 19.01.2006. 07:52)

Reagim per zotin REMO-KUKA. Gospodine Kuka Goranci Dobijaju Bugarke Drzavlanstvo, a to apsolutno nije potrebno. """"NEKA SE KRENU PREMA BUGARSKE,,,,,, jer oni nece da zivu sa ostalim narodima u Kosovo. Pozdrav iz DEQANA
(DAJAK DEQANI, 26.01.2006. 08:15)

Me vjen shum mir per reagimet e ZOTIT KASRIOTJASHARI, por me intereson se a esht i KSTRIOTVE A I JASHARVE, se me dy lug nuk hahet, si dhe qfar njoftesije ka te KOSOVAKOSOVO ngase ne te gjitha faqet e forumit gjindet emri i tij. O burr kur je aq i afte dhe politikan, bane nje parti politike se kosova ka nevoj per njerz te afte e mos qaj kry me ne te pa shkollt se shkon dam. Hajde me te mira HAXHI DAJAKU PEJ DEQANI.
(HAXHI DAJAKU, 26.01.2006. 08:40)

-pershendetje Deqani, ne kosovakosovo nuk e njohe askend por ne Kosove e njohe mire gjithekend(kuptohet lidershipin), e sa per prejardhheje JU i keq-interpretuat dy emra- UNE jame nga mesi i Drenices dhe me vjen mire qe i ke lexu ato reagime (nuk kerkoj pergjigjeje nga ju), nga vleresimet e qdo qytetari ne ato reagime sigurishte se krijohet revolte nga individet e permendur. Sa per parti nuk jame i interesuar, me intereson puna e lene ne gjysme se nga UNMIK-u nuk lejohet. Nga KFOR-i te gjithe qytetaret ne mbare Kosoven i kane pa mbishkrimet e tyre se qfare sigurie japin - fraza te thata. Per kete pyetni banoret ne tri anet e Kosoves se si ndjehen, mu para syve u mirret dhe ndalohet shfrytezimi i pasurise se patundeshme. Ne keto pjese UNE kame pasuri te patundeshme dhe e ndiej si qytetaret tjere ate humbje ne menyre demokratike simbas te huajve, shume te afert qe kane humbur te afermit mu ne prezencen e nderkombetarve e ne kohe te sotme mua dhe qytetarve te demtuar te na shes drejtesi ministria qergare kjo KURRE nuk vjen ne konsiderime.
(kastriot jashari, 31.01.2006. 14:05)

Mendoj se Kosova eshte Shtet i pavarur dhe si nuk e dij se si nuk eshte e mundur qe kete te e kuptojne Serbet kete realitet por sillen ende neper bote si te qmendur me idet e tyre te para 100 viteve dhe mendoi se me nacionalizmin e tyre nuk do te arrijne as kund.Ju lutem kojshi te nderuar jepnja ju te drejtave popujve qe jetojen ne Serbi si psh. Hungarezeve,gjermaneve,kroateve Vlleheve,sllovakeve rrumunjeve bugarve romeve muslimaneve dhe shqipetareve aq te drejta dhe hiq me pak se ju kerkoni per popullin e tuaj qe jeton ne shtetin e KOSOVESE ,dhe ejani edhe ju ne Europe pas kesaj e jo te i cungoni te drejtat e minoriteteve lejoni psh UNIVERZITETIN SHQIPTAR ne BEOGRAD DHE ate qe kerkoni per serbet e KOSOVESE JU pershendesim dhe mendojm se raliteti eshte ky aq sa ma par e kupton politika serbe kete aq me mire per Ballkanin Persendimor me nderime Nexhi
(Nexhmedin Memaj Zhur, 18.02.2006. 00:31)

Nuk koptoj si sebija pas gjitha atyne vrasjev atyre djegjeve masakrave mbi popullin shqiptar mendon se dotaket kosoven prap nder thua edhe shqiptaret duhet tejan ma kembnguls ne kerkesat e kosoves sepse spari kerkohet shtetsija pasandej duhen te kerkohet garanca .ato qka lypin serbet e kosoves nuk mundet as amerika as gjermanija as njeshtet nebot ti plotson ato kerkesa .si nuk del nje serb edhe paralifte te fol te verteten edhe pas lufte te fol diqka mir apo te pranoj realitetin . politikanet kosovar ata serb dhe botnor letadin mir se nese nuka pamvarsi kosova dotket luft te papar populli i kosoves qetsohet vetem me shtetsi te kosoves. edhe lideret e kosoves te ulin koken e te punojn edhe per kosov ejo vetem per interesa personale sepse deklaronin jo skemi kompetenca e qesa jav jan leshuar dy ministri kyesore dhe nuk vendosin per qeshtje interesash .hej ju politikanje aedini se kosova ka derdhe gjak per ket vend shiqoni se ku jeni ore njerz mos luni me kosov .kosova perher te par ka rastin tejet shtet ifort dhe i vertet por ama dotaleni ju politikanet e kosoves kosoven shtet si don populli .ishalla mas tashit se dej sod jo.
(fatlind lekaj, 21.02.2006. 01:41)

Ikisha lutur të gjith artikull shkruesit që të mos bien ndesh me shkrimet e njëri tjetrit,dhe të kenë nji qellim të porbashkët.Nuk e shoh te arsyeshme që të fyejm njëri tjtrin dhe ti shesim mend apo trimëri!kjo veq dihet se ne Mullirin e kujt qon Ujë?pra ju kisha lutur të gjithvet si Vellëzer qëti lajm Partit,inatet,etje.por ti perveshemi punës dhe ta mberrijm qellimin tonë të anderruar me Vite.Për nji KOSOVË të pavarur,i kisha lut POlitikajt tonë që të jenë sa ma Syqel e mos te bien pre e korrupcionit,që aq shum i ka kapluar,por të shohin pak në qfar mjerimi âsht nji pjes bukur e madhe e këti Populli kah vuen për egzistenc.Pa punë,pa kurrfar të ardhurash,kienjau pak dertin se mesiguri dotë vij nji Ditë që Zoti të ju Gjykoj por edhe Populli që ju votoj.Kaq ju përshëndes të Gjithve,shkrue në Luzern,10.03.2006. Ali veseli
(Ali Veseli, 10.03.2006. 20:27)

Ju përshendes Zoiti Ali Veseli, reagimi yt ësht me plot vënd, por përfat të keq disa artikull shkrus po i kalojn kufijt e reagimeve të tyre. Një plak thonte se nese ka mosmareveshje me mashkullin e shtepis duhet të hyshë në odë për ta akuzuar ose diskutuar, dhe jo në mes të Fshatit në prezencë të njrzëve. Ne përafersisht e dimë të gjith se si shkojnë punet në Kosovë por tani nuk ësht koha të akuzohet asnjë lider apo përfaqesues politik të Kosoves. Përshendetje nga Haxhi Dajaku
(Deqani99, 19.03.2006. 08:00)

Ju pershendet tw gjithwve Agimi
(Agim Hyseni, 21.03.2006. 12:30)

une du te shpallet lajmi per te drejtat ebarabarta per te ghith njerziv ne bot
(blerton, 16.05.2006. 17:12)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:
 
FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.