[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]

FORUM
Za Srbe su decentralizacija i sloboda kretanja ključ opstanka na Kosovu i Metohiji

Moje je misljenje da je pre svega nuzno potrebno osloboditi ovaj deo trenutno okupirane Srbije , i na tim teritorijalnim prostorima iste obezbediti svim stanovnicima , prvenstveno konstutivnom narodu iste , to jest srpskom narodu najosnovnija ljudaska prava . Nakon toga je potrebno ispraviti nepravdu nanesenu SPC od strane komunisticke diktature koju je predvodio hrvatski zlikovac Broz , i vratiti istoj svu necivilizaciski otetu imovinu od strane komunistickih barbara . Tek nakon toga moze da se razmatra pitanje politicke decentalizacije trenutno okupiranih teritorijalnih delova Srbije , tacnije Kosova i Metohije . P.Petrovic
(Perica Petrovic, 23.07.2005. 17:31)

Gospodo, zar ne vidite da je u pitanju najogoljenija instrumentalizacija srpskog i albanskog nacionalnog pitanja na Balkanu od strane arhitekata planetarne nesrece? Zar ne vidite da je njima stalo i do Srba i do Albanaca koliko i meni do lanjskog snega? Zar ne vidite da arhitekte planetarne nesrece pribegavaju logici naizmenicne simetrije, cas na albansku, cas na srpsku stranu? Zar ne vidite da arhitekte planetarne nesrece vesto izbegavaju otklanjanje uzroka i da bezocno namecu permanentno bavljenje posledicama kako srpsko i albansko nacionalno pitanje nikada ne bi bilo reseno na zadovoljstvo i jedne i druge strane? Zar ne vidite da su i Srbi i Albanci na Kosovu i Metohiji zrtve geopolitickog prekomponovanja prostora u cilju inauguracije neokolonijalnog statusa? Pre bilo kakvog resevanja namerno zapetljanog Gordijevog cvora na Kosovu i Metohiji svakog Srbina i svakog Allbanca ja bih danas osudio na 48 sati robije, zakljucao bih ih u samice i svima dao po jedan primerak dela MARKA MILJANOVA koja se zovu: PRIMJERI COJSTVA I JUNASTVA i ZIVOT I OBICAJI ARBANASA I CRNOGORACA! Ova dva najetickija dela u svetskoj knjizevnosti nije procitalo ni 2 odsto srpskih ni 0,5 odsto albanskih politicara i sa takvim mediokritetima ne treba ocekivati nikakav napredak, vec samo nazadak! Na kraju, gospodo, odgovorno tvrdim pod punom moralnom, nacionalnom i istorijskom odgovornoscu sledece: posteni i nekomprotivani srpski i albanski nacionalisti na Kosovu i Metohiji vrlo lako bi se dogovorili bez kapi prolivene krvi na bilo cijoj strani, niciji interesi ne bi bili povredjeni, svako bi imao zasticen sopstveni integritet, niko ne bi bio porazen i svi bi bili pobednici, ali na principu preporoditeljskog nacela: HTETI, SMETI, UMETI NARODU SLUZITI, a ne kao sto to danas rade srpske i albanske nacionalne stetocine i politicki diletanti pod krvavom dirigentskom palicom arhitekata planetarne nesrece! Sine ira et studio! Petar Milatovic Ostroski, knjizevnik i novinar, urednik srpskih nedeljnih novina "ISTINA", predsednik SRPSKE NARDONE ODBRANE u Austriji i SRPSKOG NACIONALNOG PREPORODA U INOSTRANSTVU Bec.
(Petar Milatovic, 24.07.2005. 16:28)

Gospodine Petre , vas komentar je potpuno argumentovan , ali uzaludno je slepcu govoriti o lepoti boja jednog pauna . Kao sto vidite iz teksta , gospoda sebicnjaci se bave pitanjem decentralizacije Kosova i Metohije i to u tragicnom vremenskom periodu u kojem jedini konstutivni i vecinski narod Srbije , nema najosnovnija ljudska prava u svojoj vlastitoj drzavi , to jest jednom delu iste koji je trenutno na prevaru okupiran . Srpskom narodu na Kosovu i Metohiji, se uskracuje najosnovnije ljudsko pravo a to je pravo na slobodu kretanja ,uzivanja u vlastitoj imovini i pravo na vrsenje svojih verskih Hriscanskih ceremonija i obicaja . Sve zahvaljujuci cinjenici da oni koji su obecali srpskom narodu Kosova i Metohije , potpunu slobodu i sva ljudska prava rezolucijom 1244 ,NE ISPUNJAVAJU SVOJE OBAVEZE I DUZNOSTI . Sta vise prepustili su srpski narod u ovim delovima Srbije ,na milost i nemilost albanskim separatistima i islamskim teroristima . Kumanovski sporazum je u potpunosti prekrsen od strane predstavnika NATO-a a srpska nacijaglobalno je po ko zna koji put prevarena od strane predstavnika U.N. i niza zapadno evropskih politickih lidera .
(P.Petrovic, 25.07.2005. 02:46)

Gospodine Petrovic, Nadam se da vi pishete u onom obimu kojem vam vashe poznavanje istorije dozvoljava, i u onom obimu o vashoj opshtoj znanosti o danashnjici dozvoljava. Ako je to sluchaj onda vi imate nadu da shvatite da vi nemate znanje to jest imate manjak informacija o proshlosti,danashnjosti i kao rezultat te manjkavosti nemate ni normalnu viziju o buduchnosti kako Kosva tako i Srbije. Ako vi sa vashom informacijom tvrdite da Kosovo pripada srpskoj crkvi onda ja imam pitanje : od koga je SPC kupila ili uzela to Kosovo, ili je to bozhiji dar za SPC. Ko je vladao Kosovom recimo prije 25, 000 godina, ko prije 500 godina itd itd. Hochu rechi da se mnogo ne bavimo dalekom istorijom jer Kosovo je bilo pod Otomanskom teritorijom 500 i vishe godina , a pod srpskom vladavinom u vreme Nemanjicha ok 20 godina. Kosovo u sadashnjoj teritoriji nikad nije bilo pod nichijom vladavinom osim one pod Kosovskom. Od 1944 godine Kosovo je uvek imalo svoju teritoriju skupshtinu i svoju vladu i tako che biti i nadalje. Chak i u vreme social fashistichke vladavine u srbiji 1987-2001 Kosovo je imalo svoju teritoriju i svoju skupshtinu i svoju vladu. To jest imali smo dve forme vlasti koje su vladale Kosovom. Jedna je bila legalna Vlada, Skupshtina i ostali legalni organi Kosova koja je imala podrshku od 90%gradjana Kosova . I druga je bila paralelna vlada i paralelni organi koje su okupirajuche vlasti srbije instalirali na Kosovu i koja je imala podrshku od oko 8-9 devet % gradjana Kosova. Kosovo jeste i bit che nezavisno od Srbije ali che biti zavisno od Evropske Unije. I to je tachka. Srbiji i danashnjoj vladi nije stalo do povratka onih pedeset hiljada srba na Kosovu vech do povratka Kosova u Srbiji i nastavka pljachki , genocida nad Albancima. Ali toga vishe neche biti. Puno pozdrava i nadam se da chete dobiti nove realnije informacije o Kosovu, jer blago njemu ko ne zna a zheli da zna.
(Besim Prishtina, 26.07.2005. 16:48)

Postovani g-ne Besim, Moram da reagujem na Vase nepoznavanje istorije, na koju se pozivate u Vasem komentaru. Kosovo nije niti imalo niti teritoriju niti skupstinu 1944 godine! Pre ustava SFRJ iz 1946 godine i proglasenja Kosova i Metohije specijalnom oblascu Republike Srbije, Kosovo nikada u istoriji nije bila zasebna teritorijalno-organizaciona celina. Danasnje Kosovo dobija svoj konacni oblik 1959. godine pripajanje delova opstine Raske opstini Leposavic! Toliko o teritorijalnoj organizaciji Kosova a ako zelite da saznate vise, bavite se malo temeljnim istrazivackim radom jer blago onom ko ne zna a zeli da zna!
(Dragisa Mijacic, 27.07.2005. 11:12)

Poshtovani Gospodine Mijacic, Prvo da se zahvalim tvom reagovanju koje je verujem dobronamerna i blago meni shto od tebe nauchih da je Kosovo u danashnjoj teritoriji konacni oblik dobilo 1959 godine. To nisam znao. A takodje sam prevideo 1944 koja je upravo tako kako vi kazhete 1946 godine. Znachi dobio sam novu informaciju i sluzhichu se njome. Moja je poenta bila u tome da G. Petar Petrovich nema dovoljne informacije i sluzhi se istorijom ,Koja mozhe imati puno verzija, i koje mogu voditi ka Rashomnijadi. Mi mozhemo govoriti o danashnjoj Istorijii , recimo zadnjih 20-30 godina koje ja lichno mislim da dobro poznajem a nadam se da i vi poznajete zahvaljujuchi vashoj chitanosti a mozhda ste i bili svedok dogadjanja na Kosovu ako ste sa Kosova. Bazirajuchi se na ovoj ne kratkoj periodi u istoriji Kosova i bivshe SFRJ mislim da nema nikakve svrhe i nikavih najminimalnijih razloga da Kosovo ne buse Medjunarodno priznata Drzhava sa puno kontrole medjunarodne zajednice (Chitaj NATO I Evropska Unija) u sferi kultivisanja i ochuvanja ravnopravnosti svih njenih gradjana. . Puno pozdrava. Besim Prishtina
(Besim Prishtina, 29.07.2005. 04:57)

Hvala i Vama na odgovoru i drago mi je da ste saznali neke nove stvari o istoriji Kosova. Sto se tice samog medjunarodnog priznanja Kosova, mislim da stvari i nisu postavljene onako kako mnogi Albanci zamisljaju! Da bi Kosovo bilo priznato kao nezavisna drzava o tome mora da se slozi Srbija i Crna Gora (citaj Srbija) jer Kosovo formalno-pravno je i dalje teritorija SCG (Izmedju ostalog to je potvrdjeno Rezolucijom 1244 (Preambula, stav 10 glasi: Reaffirming the commitment of all Member States to the sovereignty and territorial integrity of the Federal Republic of Yugoslavia and the other States of the region, as set out in the Helsinki Final Act and annex 2). Sve ovo znaci da priznavanje Kosova bez saglasnosti Srbije je protivno medjunarodnom pravu i konvencijama UN-a i tako nesto ne moze da se dogodi. Da je medjunarodna zajednica zelela da Kosovo bude nezavisno, Kosovo bi do sad bilo nezavisno vec vise godina! Ovako, trazi se modalitet koji ce zadovoljiti minimum i srpskih i albanskih zahteva! U svakom slucaju pred nama je istorijski period koji ce pokazati sta ce se desiti sa Kosovom i ja sam vec zauzeo mesto ispred ekrana istorije. Pozdrav sa Kosova
(Dragisa, 29.07.2005. 12:38)

Ljudi moji kako vam nije jasno da se Kosova nikad vise nece biti pod srpskim autoritetom. Kosova pripada svim Kosovarima bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost. Za vas srbe bice bolje da priznate realnost i mislite o buducnosti vase dece koja treba da raste i skoluju i ono najvaznije da se integrisu sa svjom kosovskom generacijom. Jedino tako cete doprineti pozitivno a sve ostalo vam je jedino "daily marketing". Zato budite dobri i gledajte ka buducnosti jer Status Kosova ide svojim pravcem bez obzira dali se vi i mi slazemo oko sitninama. Svi oni koji priznaju Kosovo kao svoj dom imaju pravo da uzivaju sva prava a oni ostali koji ne vide realno neka potraze neku alternativnu drzavu. pershendetje, ardiani, kosove
(ardian shala, 02.08.2005. 14:28)

Pozdrav svima.Nemogu da se slozim sa vama kad kazete da ce resavanje statusa Kosova biti reseno po volji srba i albanaca sa Kosova.Kosovo ce dobiti status po volji evropske unije kako njima odgovara i ja mislim da je to jasno i pticama na grani,jedino albanska strana jos to nije shvatila i kad bude shvatila bice im kasno.Sto se tice istorije Kosova ja neznam gde ste ucili istoriju i ko Vas ucio jel ocigledno se istorija uci kako kome odgovara. pozdrav
(vlada, 13.08.2005. 10:55)

I would like to comment on Dragisa's argument that Kosovo cannot gain independence without serb consent. well mr. Dragisa that might be what you think and what you believe, but did NATO ask for serb (your) consent went they attacked Serbia? 6-7 seven years ago every serb thought that USA will never millitarly intervene in kosovo with the argument that american people have no reason to send their sons/doughters to fight for kosovo, well guess what .... they did strike and I am sure you were shocked that they did strike. in the same way/manner they (USA) will recognize the independence of kosovo. and of course you will be surprised again and you'll be asking questions why they did recognize the independence. the answer is: international community is going with the ground reality. and i dont see why kosovo independence is not an advantage for every kosovar, regardless of ethnic backround. independence is not only for kosovar albanians, but for everyone like serbs, romas, turks etc. kosovo belongs to its citizens equally. every citizen should find its own place within state of kosovo. we need to do everything we can to make kosovo minorities feel that they belong to kosovo and also respected.
(Blerim, 16.12.2005. 07:57)

Sudbinu Kosova, kao i svih balkanskih teritorija, uvek su krojile velike sile potkusurujuci se u svojim imperijalnim trgovanjima. U Novom veku, Kosovo je prvi put pripojeno Srbiji (zapravo Kraljevini SHS) 1918 - onda kada je imerijalistickoj Evropi, iznurenoj velikim ratom, zapretila proleterska revolucija i kada joj je trebao bedem na Balkanu protiv te revolucije. Danas postoji samo jedna velika sila - USA - i ona je uzela Kosovo za svoju vojnu bazu, a mi se ponasamo kao uvredjena razmazena deca kojima je oduzeta omiljena igracka. U celoj toj prici, najveci gubitnici i dalje su kosovski Albanci koji su direktno pod americkom okupacijom i koju trpe samo zato sto im jos izgleda prihvatljivijom od nase okupacije.
(Mirko Tomic, 18.02.2006. 13:24)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:

FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.

OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.