[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]
 
 


FORUM
Politički položaj Roma na Kosovu

There have never lived 100 000 romas in Kosova. ADRIAN from beatyful and independent KOSOVA
(ADRIAN, 20.08.2005. 15:21)

Kërkoj nga ky forum që reagimin tim që e kam bër me 22.08.2005 ju lutem ta bëni publik sepse nuk besoj qe ka qenë më fyes se deklerata e z.Luan Koka . faleminderit per mirkuptim
(Fatmir Gashi, 23.08.2005. 11:25)

I nderuari zoteri Luan Shkrimi juaj eshte me te vertet prekës e posaqërisht ne Drenicakët jemi shumë sentimental në këtë drejtim. Shihet nga foto që në Serbi nuk e keni aq keq kurse këtu në Kosovë keni qenë më shëndetligë (sigurisht nga urrejtja dhe programet tuaja të dhimbëshme gjatë përkrahjes së regjimit serb). I nderuar ligjet e natyrës janë të pamëshirshme dhe ai ligj thot: Nese në një kohë të caktuar , në një vend të caktuar nuk merrni vendime të qëlluara dhe të drejta ju kërcënohet zhdukja. Fatkeqsisht ju personalisht dhe një pjesë e komunitetit tuaj nuk keni vepruar sipas ligjeve të natyrës prandaj edhe natyra është e drejt dhe e pamëshirshme... Ju dëshiroj jetë të rehatshme në Crnaserbija (shkurtesa e Unionit tuaj të dëshiruar)... Përshëndetje
(Agron Sahiti, 24.08.2005. 08:48)

Pse iken Romet nga Kosova mbas luftes se bashku me forcat okupuese Srbo-Malazeze? Une kur jam i pastert dhe e kam ndergjegjen e paster nuk iki nga askund, e posaqerisht jo nga miqet dhe fqinjet qe kam jetuar bashk?! Keto gjera jane shume te thjeshta, cdokush i paster eshte i mireseardhur ne Kosove, te njejtit kane edhe garanca nga qeveria e Kosoves si dhe nga nderkombetaret, jam mase i sigurte qe edhe shumica e Kosovareve nuk kane problem me njerz te paste qe deshirojne te kthehen. Mirepo ata te cilet kane qene pjese e makinerise te diskriminimit te Kosovareve gjate viteve te 90-ta e ma vone edhe te gjenocidit mbi qytetaret e Kosoves duhet te kene kujdes se i pret ligji, nese jo ne shtetin ku e kane bere krimin se shpejti edhe ne Srbi e Mal te Zi. Krimi paguhet heret a vone, jo vetem ne Kosove por kudo ne bote.
(mr, 03.09.2005. 06:31)

Zotri Luan do deshiroja ti beja disa pytje siq thuhet në gjuhen angleze LIVE por më që nuk egziston mundesija atëher do të pysja edhe në kët mënyr . Gjatë konfliktit në Kosova ju ke terhequr vërejtjen bashkkombasëve të tu se serbija ësht okupatore dhe mos tu bashkangjiten forcave serbe , deri sa ka shum raste kur Romet të cilet (analfabet)kryenin detyren e policit dhe kasapit dhe fjalet Un e kam doren e leht, dhe prenin kokat e shqiptarve,dhe kur popullata ishte e detyruar te shpergulej nga kosova Romet me defa skaj rrugeve kendonin se kosova ju mbet rromëve. Vall i harruet masakrat qe i bet ne popullaten shqiptare! Fjala popullore thot QKA TA MJELLESH E KORR zoti luan sukses ne sebi.
(Ismet Hysenaj Deqani, 07.09.2005. 06:13)

Të paska marrë me veti SPS në Serbi zoti të ndihmoftë. Edhe ndonjë ditë të mbajnë deri sa të zgjidhet statuti i Kosovës edhe tani sigurisht se të largoin ose ma mirë me thanë të përzajnë humb nga ke ardhë( a e dini ju këtë). Kishte qenë mirë Romët Kosovar qe po i mbani nëpër kampe në Serbij ku ska as kushte minimale për jetë mi lanë me deshirë të kthehen në vendlindje.
(Ymer Gashi, Zvicër, 13.09.2005. 08:26)

O qhavea O Luani o baro manushi, dafte kurafte ani mingj, more qorvina jedno, da li jos pijes pivo i narezak. Ava ava, ava karing u Kosova, promenices ime na Luan Bezkoka, more gabeli kurafte dija ani bull.
(Tu Kosoves, 09.10.2005. 09:49)

I bashkangjitem fjaleve te shkruara nga z. Agron Sahiti. Nje preferim per Redaksine e nderuar, ne Shqipe dhe ate Serbishte, qe personat e tille, siqe eshte Luan Koka, vetem sa e iritojne masen Shqiptare. Per bashkebisedues zgjedhni njerez me horizonte te gjera, vizionar dhe aso qe kane autoritet, respekt, dinjite dhe te paluhatshem, softe nga radhet e Shqiptareve qofte nga radhet e Serbeve. Fjalet e Luan Kokes te shkruara e te thena neper e ne mediat Serbe, veqmas pas Rambujes, ende me tingllojne rrenqethse ne koke. Edhe ky njeri i ka duarte e pergjakura duke nxitur direkt apo indirekt krimet ne Kosove.
(Reshad Kabashi, 09.10.2005. 15:19)

Njerezit si ti Luan nuk i kan lene nje histori te mire minoritetit rome.. megjithate distancimi i tyre ndaj jush tregon se ju jeni nje njeri tradhetar i kombit tuaj, prandaj e konsiteroj te gabuar publikimin e shkrimit tuaj ne kete web. ngase per njerezit qe nuk kan rrespekt as per popullin e tyre nuk ia vlen te zihet hapesire ketu.... Per fund nje gje mund t'iu siguroj: "se sot Romet e kan me mire pa ty dhe Serbin". Me vjen mire qe qenke shenosh e mire.......
(meli, 26.02.2006. 08:19)

I don´t think Luan Kaka deserves any space in this site. regards, Luan, ferizaj
(luan, 22.03.2006. 13:48)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:
 
FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.