[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]
 
 


FORUM
Rukometni klubovi sa Kosova prerano primljeni u EHF

Poshtovani G. Djurkovic, Pazhljivo sam prochityao vash cclanak i vidim da pishete stereotipno i u duhu stare srpske filozofije da samo srbi imaju pravo na sve pa i na sport. Kosovski rukometashi igraju iz sportskog zadovoljstva a ne iz politichkih razloga. Sport nije politika vecc je zdravlje , zadovoljstvo i sve drogo osim politike. Vi ste verovatno nekad bili sportista i ne vidim zashto vi ne biste se borili da se i kosovski sportisti takmiche sa svim svojim kolegama iz evrope pa zashto ne i iz srbije. A vama poruchujem da che se svi sportovi na kosovu biti igrani i odvijani bez obzira na vashe i vama slichnim primitivnim mishljenjima. Zhelim vam puno rukometnog i sportskog zdravlja i nemoj se boriti sa novim vremenom sa starim i primitivnim obichajima. Besim Prishtina
(Besim Prishtina, 24.08.2005. 18:18)

zoti Gjurkoviq sikur i paska fjeltur keto vitet e fundit dhe nuk kupton se sa kane ndryshuar gjerat edhe ne sportin nderkombetar. Sa i perket sigurise se ndeshjeve eventuale, e dije shume mire, se pa ndonje problem klubet kosovare dhe Kosova ne teresi mund te sigurojne qe te gjitha ndeshjet te mbahen dhe kryhen pa ndonje problem. Ai sigurisht nuk e ka ditur se deri para nje viti, kur eshte formuar Liga profesioniste e basketbollit, ne garant e ekipeve basketbollistike ka marre pjese edhe ekipi i Shterpces, i perber nga serbet lokal dhe se ne te gjitha ndeshjet qe jane luajtur nuk ka pas asnje eksces as me te vogel. Sigurisht per kete ka pas edhe zoti Beqaj, si kryetar i FBK, i cili eshte bashkebisedues i zotit Gjurkoviq
(Azra Ramadani, 25.08.2005. 09:29)

Gospodine Djurkovic, Vi spavate jos Gospodine! Nece trajati dugo i ostale Federacija Kosovskog Sporta qe biti primljene u Medjunarodne Saveze! Da to Vam ne pase, ne cudi nam mnogo. Samo 4 drzave su bili protiv na glasanju o primlenju Kosova u EHF u Madjarskoj u Decembar 2005. Ah jos nesto, samo par sati kasnije Reprezentacija Kosova pobjedila Nizozemsku 30-26 u medjunarodnom turniru u Luksemburgu. To je bio lijep dan za kosovski sport...nije bio posljednji;-)
(Kosovar Hendbolli, 25.08.2005. 18:45)

Pershendetje z. Gjurkovic Nga ajo qe lexova nga ju mu krijua pershtypja se ju fare nuk jeni te preokupuar me sport por intereset tuaja kane te bejne me politiken. Ju gaboni shume kur thoni se eshte bere pranim politik. Perkundrazi une konsideroje se ndaj sportisteve kosovar po behen diskriminime per shkak te politikes. Une do te isha me rehat sikur nga ju te lexoja disa arsyje pse sportistet kosovar nuk kane te drejte te garoje ne gara nderkombetare, pasi qe ju mendoni ashtu. Une besoje se logjika e konfrontimit ne Ballkan i takon te kaluares dhe ne duhet te afrohemi ndermjet veti. Prandaj sporti mund te luaj nje rol te rendesishem (Ju kerkoje falje per kete fjali politike). Sincerisht ju theme se te lobosh apo te angazhohesh qe dikuj t'i mohosh nje te drejt elementare - e drjeta e garimit ne sport eshte e pa kuptimt. Une sinqerisht nuk e kuptoje si ndjeheni Ju (edhe federate e tjera te sportit te Serbise). Mos qofsha ne lekuren tuaj !!!
(Xhymret Veliu, 28.08.2005. 15:45)

I become happy when I read that Serbian officials in an indirect way admit that Kosovo/Kosova can never be a part of Serbia again. Kosovo will become independent in 2006. Best regards from free, independent and beautiful Kosovo/Kosova.
(ADRIAN, 30.08.2005. 09:46)

Djurkovicu, Probudi se iz debelog sna... Ono sto zelis, nemoj nikada odkriti u javnost. Drzi kao tajnu za sebe, pa, ako se ostvari, uzivaj u tome, ako ne, niko nece saznati sta si upravo zeleo. To je politicka formula, jer o sportu necu vam dati nikakav savet posto ne licite mi na sportista nego na coveka koji zeli da bude politicar i misli da je politicar, ali u stvarnosti nije politicar!
(B_Beqaj, 01.09.2005. 05:49)

Kam menduar se Nacionalizmi është vetëm në politikë, por jo, ai po ekzistoka edhe në sport. Deklarata juaj qenka shumë tendencioze dhe me prapavij urrejtje ndaj të tjerëve, ju nuk qenkeni në gjendje ta përfaqsoni as Serbin dikund e lere më Kosovën. Zoti na ndihmoi që u ndam një herë e përgjithmon nga ju.
(Ymer Gashi, 02.09.2005. 08:17)

Z. Gjukanoviq Ju jo që vuani nga pagjumësia, por shtireni sikur nuk fleni! De Facto lëvizjet pozitive në sportin kosovar, besojmë t'ju shërbejnë si një e dhënë tjetër më tepër lidhur me përkrahjen e vendeve evropiane apo edhe më gjerë për sportin dhe sportistët kosovarë. Letra që luani Ju duke u munduar që të politizoni gjithçka (në këtë rast sportin kosovar), duket se ka kohë që ka dalë nga loja. Përpjekjet e fundit të politikës suaj për të penguar hendbollistët-et kosovarë-e në prezantimin e tyre në arenën ndërkombëtare, sigurisht se do të jenë jetëshkurtëra, ashtu sikurse është edhe vet politika dhe ideali i popullit që përfaqësoni Ju! Edhe diçka! Mos të harrojmë se hendbolli është aktualisht sporti i parë kolektiv që zyrtarisht njihet nga shtëpia më e madhe evropiane e këtij sporti, por nuk do të kalojë shumë kohë kur Ju do të detyroheni të pranoni realitetin dhe t'i shmangeni 'perdes së rëndomtë ballkanike" që ju ka rënë para syve. Hendbolli, Pingpongu, shahu, karate, boksi dhe sportet tjera janë vetëm disa prej hapave që konfirmojnë të drejtën e padiskutueshme të sportistëve/qytetarëve të Kosovës për të shfrytëzuar të drejtën më elementare të mundshme të njerëzimit. Përshendetje!
(Artan M., 18.09.2005. 16:57)

Me vje keq zotri por gjerat kan ndryshur 100% edhe e dim te gjith se kto jan te papranur nga ana juaj mir po spoti kosovar ne pergjithsi po shkon perpara aty ku e ka vendin .
(SHQiponja kuq e zi, 09.10.2005. 17:16)

Znam da vam je tesko da priznate realnost gosp.Gjurkovicu.Globalno treba gledati stvari a ne na naciolisticku bazu jer to vas vodi tamo gde vam je i mesto u dnu liste ekonomski razvijeni zemalja.Treba da se probudite i pripremite vasu ekipu da se suoce sa Rukometnom Representacije Kosova i to u Beogradu i Prishtinu.Tek tada qe megjunarodna zajednica ima da nas primi kao partnere u sporte i ostale a ne politicki obojeni.Pusti to politici neka rese a inshalla ove god. i to ce biti reseno,a zna se 99.9% rezultat pregovora.
(Dr.Gzim Bytyqi, 06.02.2006. 17:42)

Onako u "sportskom" duhu "pravi sportista" nema sta. Zasto se ne setite madjunarodnih sankcija protiv Srbije u vreme kada vam nije bilo dozvoljeno da ucestvujete na medjunarodnim sportskim takmicenjima. Zasto morate isakazivati netrpeljivost prem Albancima svuda i na svakom mestu pa cak i u sportu?
Nadam se da cete se jadnog dana stiditi od svojih pisanja. Internet je globalan i necete moci prekrajati proslost i menjati napise prema dnevnoim politickim potrebama kao to je to do sada bila redovna praksa u Srbiji. Moj necak igra rukomet i njegov trofej, rukometna lota, u vitrini je pocrvenela od stida.
I vi bi trebali...
(Agron Duka, 21.03.2006. 23:58)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:
 
FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.