[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]
 
 


FORUM
U susret pregovorima o statusu Kosova: Nezavisno Kosovo 2006. - sudbinska greška

Svaki dan sve vise i vise vidi se da srpski narod i dan danas zivi u predproslom veku..i dan danas hocete izgubljenu bitku da pretvarete u pobedu,i posle vise od 600 godina niste se upametili.Dajte ljudi probudite se,nema te snage koja moze da zaustavi nezavisnost zaKOSOVA.Ona ne moze da se vrati ni u vasim snovima,izvinite moze ali i vasim kosmarima,zato imate vi i zelju da nama "dajete" nezavisnot posle 30 godina,to je smesno i za mog sina koji ima 7 godina.Nama je stvarno zao za vas narod i vase politicare koji i posle Milosevica vracaju vam unazad,a ako mislite da mi ne mozemo sami izvolite dodjite i ima da se uverite i sami.Da na kraju pozdravim sa MIRE SE ERDHET NE KOSOVEN E PAVARUR( Dobro dosli i nezavisno KOSOVA)
(Flamur Haliti, 07.10.2005. 14:20)

Svaki dan sve vise i vise vidi se da srpski narod i dan danas zivi u predproslom veku..i dan danas hocete izgubljenu bitku da pretvarete u pobedu,i posle vise od 600 godina niste se upametili.Dajte ljudi probudite se,nema te snage koja moze da zaustavi nezavisnost zaKOSOVA.Ona ne moze da se vrati ni u vasim snovima,izvinite moze ali i vasim kosmarima,zato imate vi i zelju da nama "dajete" nezavisnot posle 30 godina,to je smesno i za mog sina koji ima 7 godina.Nama je stvarno zao za vas narod i vase politicare koji i posle Milosevica vracaju vam unazad,a ako mislite da mi ne mozemo sami izvolite dodjite i ima da se uverite i sami.Da na kraju pozdravim sa MIRE SE ERDHET NE KOSOVEN E PAVARUR( Dobro dosli i nezavisno KOSOVA)
(Flamur Haliti, 07.10.2005. 14:21)

Nëse kosovarët mundën pa Toplicën... Lexova me shumë vëmendje letrën e Antoniq-it. Vërtetë kur lexon njeriu këso gjërash nuk lë pa pyetur: vallë ku jetojnë këta njerëz, prej nga kjo racë njerëzore e cila assesi të ngopet me prenë? Unë, kur më ka rënë të dëgjoj për aktet ç'njerëzore të ndonjë bashkëkombasi tim, turpërohem. Sipas Antoniqit, për serbët dhe sërbinë është më mirë të ndodhë çfarëdo katastrofe vetëm e vetëm që Kosovën ta ketë nën këmbë. Kjo ndjellakeqe, do të ishte njësoj sikur Kosova të gjendej midis Shumadisë apo të ishte Republika e Rashkës. Kur lexon këso mendimesh, e të ngjashme, njeriut i shko mendja të pyetë: vallë a dinë serbët, intelektualët serb, si doc.Antoniqi, se çfarë ka ndodhë në Kosovë? Prej nga ky "moral" kaq i lartë, patriotik, demokratik..., që pas gjithë asaj që ka bërë shteti serb ndaj shqiptarëve, sërish të kërkohet hise, me çdo kusht, që çizmja sërbe të jetë këtu!? Vërtetë është një brum i mirë për studime antropologjike për këtë lloj njeriu të pangopshëm me gjakun e tjetrit. Mijëra shqiptarë, hoqën dorë edhe nga nostalgjia për trojet e veta në Toplicë. As në axhendat e politikajve nuk gjendet një kërkesë e këtillë. Ata janë pajtuar se trojet shqiptare në Toplicë e gjetkë, kanë humbur. Ende ka ndonjë muhaxher qindvjeçarë në Kosovë, i cili mba mend rrëfimet e prindërve të tyre për dëbimin, dhunën, masakrat e asaj kohe ndaj shqiptarëve. Arsyetimet serbe janë aq banale sa që as derrat e shumadinas nuk i hanë. Zhurmë e ngjashme qe ngritur edhe me rastin e pavarësisë së Kroacisë, Bosnjes. Serbët e atjeshëm, të indoktrinuar deri në fund të mushkërive, u armiqësuan me komëshitë kroat. Pushkët e Kragujevcit ishin të kobshme, mashtruese për serbët e Likës, Kninit etj. Premtimet e ushtrisë sërbe si dhe të politikës sërbe se ata ose do të jetojnë me sërbinë *Yugosllavinë) ose do të kenë shtetin e tyre në Kroaci dolën vetëm ëndrra diplomatike dhe ushtarake. Me dhunë fitorja mund të jetë e përkoshshme. Me dialog dhe marrëveshje njerëzit kanë ndërtuar ura dhe miqësi. Profesori nga Bg. më mirë do të ishte që me studentët e tij të zhvillonte filozofinë e bashkëpunimit, tolerancës dhe të fqinjësisë së mirë se sa të luaj me letrën o fitore o hiq. Sa më shumë të zgjasin kërkesat e këtilla nga Bg aq më keq për sërbët në Kosovë. Shumë prej tyre ende nuk mund ta pranojnë realitetin e krijuar në Kosovë. Ende marrin dinarë me thasë nga Sërbia. Shqiptarët të mirë o të këqinj kanë pranuar realitetin e ri. Edhe juve ju shtriu dorën...
(Ismet Potera, 07.10.2005. 14:25)

Me gjasa se ky Docenti nuk do te zhgenjehet kur Kosova te jet e pavarur i them se plotsisht eshte i gabushem me analizat e tij sepse Lideret politik te Beogradit do te jen ato te cilet do te pajtohen me realitetin e ri dhe do te nenshkruajn pavarsin dashten apo nuk dashten sepse e drejta e nje populli eshte te vendos per fatin e vet
(IT-SELI, 07.10.2005. 14:37)

Antonichu, Vi ste tipichni srpski nacista i mislite da ako ste vi shovenista da su svi srbi shovenisti, shto nije tachno. Vi kazhete da u srbiji ne mozhe niko demokratski biti izabran i pomiriti se sa jednom veoma normalnom situacijom da Kosovo bude ono shto je odavno trebala biti:Drzhava. Pa setite se da je i Htler na demokratskim izborima dobio vlast i dalje znate shta je uradio. I Bivshi predsednuik srbije(Danas Hashki Gradjanin) je na demokratsim izborima u srbiji dobio glasove, i dan danas radikalni shovenisti imaju najvechi broj demokratskih srpskih glasova. Da li vam to neshto govori,? Sigurno tebi ne , jer ste i vi duboko uronili u shovenizam i ne shvatate najprostije postulate slobode iako nosite ime Slobodan shto bi vama posebno bilo upadljivo da ne kaljate ime koje ima veliko i pozitivno znachenje. Ali vi slobodu imate samo za sebe a za druge vi imate sve osim slobode. Kada jedan Profesor Univerziteta pricha nebuloze shta che tek imati da kazhe onaj koji je od vas uchio. To je ta srpska katastrofa koja nazhalost i dan danas ima negativnu ulogu na svim kriznim podruchjima koje je ona kreirala svojim shovenistichkim radnjam. Vama pishem samo da bi vam skrenuo pazhnju da nemojte svojim imbecilnim idejama misliti da chete nekoga informirati ,naprotiv vasha analiza je veliki podstrek za sve napredne snage ovog sveta da podrzhe nezavisnost Kosovara od tkavih kao shto si ti. Hvala vam. Besim Prishtina
(Besim Prishtina, 08.10.2005. 05:08)

Prosto ne verovatno kako jedan tzv docent moze da dolazi do ovakvih zakljcaka. Da li znas da nema tog Albanca koji ce da zivi pod suverinitet beograda nikad vise, i nit po koju cenu. Druze docentu vi ste slepi, ili ne znate da razmisljate, ili nemate osecanja, ili sve zajedno, jer dok su se nasi sinovi poginuli po ulicama, kucama, i ratistima Kosova, ti si u beograd tamo uzivao luksuz, i 5 maraka plate ili tako slicno. Sad pazi sta ti kazem, Srbija NIKADA NIJE IMALA STA DA TRAZI NA KOSOVO, A I NEMA STA DA TRAZI TO SE ZNA, A AKO SE JA PITAM, cim se zavrsi proces priznavnja nezavisnosti, mi treba da gradimo jedan zid slican onome izmedju Izraela i palestinaca, jer Srpski teroristi ce uvek da budu pretnja nacionalnoj bezbednosti Kosova. ZIVEO UCK, i TMK, tomahawk i sila jer jedino taj jezik vi i znate...pa zbog toga ja vam kazem da idite tamo gde vam je najlepse.
(Tu Kosoves, 08.10.2005. 12:02)

Shkrimi juaj sipas mendimit tim është shumë dëmëthënës. Por për një gjë gjithëher e më shume po bindem se Milosevici nuk e ka udhëhequr i vetëm luftën në ish Yugoslavi. Thënja e Kustunicës se nuk ka Serbij demokratike me Kosovë të pavarur, e tregon nacionalizmin e shkallës më të lartë që ekziston në Serbijë. Kjo thënje e ushqen vazhdimishtë nacionalizmin Serb, që edhe ju si një docent e paskeni vertetuar këtë thënje. Unë kisha me ju pyet thjeshtë juve a mundë të jetë Serbija demokratike me Kosovën, kur dihet se ma shumë se dy miljon Kosovarë janë kundër të jetojn në bashkësi me Serbin. A mundë të jetë demokraci kundër vullnetit të një populli.
(Ymer Gashi, Zvicër, 08.10.2005. 12:28)

Being aware that nobody is happy with the present status of kosovo, i think that we should all look forward. Since there's no realistic coming back of kosovo to serbia, we should just let kosovo become independent. an independent kosovo can be only a helpful progress toward a democratic serbia.
(Branko Misic, 09.10.2005. 10:15)

Gospodine Antonichu, Ja sam vrlo pazljivo procitala vas tekst. Pokusala sam da nadjem nesto sto je stvarno ovozemaljsko opravdanje za ono sto su mitovi o Kosovu u Srbiji, posebno medju onima koji nikada nisu marili za Kosovo, vec preko Kosova obezbedjivali sebi funkcije i vlast. Rekli ste mnogi nikada nisu bili na Kosovu, ne znaju ga izbliza, o njemu znaju iz pisanija onih koji su o Kosovu i posebno Albancima pisali i smerali najgore, samo zarad nekakvih, rekla bih mitskih zabluda o Kosovu. Jedno pitanje: Kako mzoete trazite da zadrzite suverenitet nad kosovom posle milion prognanih samo u tri meseca, vise od 15 hiljada ubijenih i nestalih(koji su takodje, sigurna sam, ubijeni) posle ostecenja 144 hiljada kuca i stanova (podaci agencije UN Habitat) 218 spaljenih i ostecenih dzamija i da ne nabrajam dalje. Posle pokusaja da u koren sasecete postojanje Albanaca na Kosovu ? Postovani docente, Vi ste sigurno, pretpostavljam pametan i ucen covek. Prestanite da slavite poraze, okrenite se sadasnjosti i buducnosti svoje i dece svoje. Njihova buducnost nece nikada biti zadrzati narode u ropstvu, kao sto je vlast u Srbiji uvek htela. Njihova je buducnost u slobodi za sebe i druge. Sve drugo ce se kad tad vratiti bumerangom. Ja znam da vi nemate smelosti koju imaju Jovanovich, Biserko i drugi da priznate realnost- poslednji zlocini na Kosovu, u prvom redu prema nenaoruzanim civilima su onemogucili da bilo kada, Srbija moze imati svoje mesto na Kosovu. Oni Srbi koji zele treba da zive na Kosovu, da imaju najveci nivo prava prema medjunarodnim standardima, da budu ranopravni, nikako kao do 1999 godine privilegovani gradjani Kosova, treba da zive u miru i dobrosusedstvu sa Albancima i drugima. Albanci kao vecina na Kosovu nikako ne mogu da budu ti koji ce se ponasati kao pre juna 1999 godine Srbi prema njima, ugnjetavati druge, jer bi to znacilo da na svom iskustvu nisu nista naucili. Ja sam, kao Albanka, ubedjena da smo mnogo toga naucili. Pokusajte i vi to da uradite i bice svima na ovom "brdovitom Balkanu", kao sto rece pre mnogo i mnogo godina Desanka Maksimovich mnogo bolje. Pozdrav docente i cinite vec prve napore da sebe ubedite da je nezavisno, u ovom trenutku uslovno nezavisno Kosovo realnost, da se ne bi posle nekog vremena probudio iz sna u kossmaru.
(Azra Ramadani, 09.10.2005. 17:32)

ndoshta nuk jeni aq budalla e ti kerkoni edhe nja 100 vjet me sundue kosove,jo i dushur ato kohra kan mbaru me 12 qersher 1999. perkundrazi as gje nuk kemi te perbashkt per pos qe kemi rastis kojshi....dhe hiq ma shum
(sylejman kryeziu, 09.10.2005. 21:56)

The argument that Serbia can not become a democratic society without Kosovo as its territory is a complete nonsense. Contrary a negotiated solution for Kosovo--be it independence or some other solution will move Serbia from international isolationism to full fledge member. Only the extreme nationalists link the fate of Serbia to Kosovo. Everyone who is familiar with regional issues is aware that the unresolved status of Kosovo has become a stone around the necks of the citizens of Kosovo and Serbia itself. So without any doubt at all-- Kosovo independence will in the short and long run bring prosperity to Serbia itself. The real question is-- Will international community try to resolve the issues that affect people’s lives, or will it chase your never ending tales. I certainly hope it will choose the first one as it will change people lives and region as whole for the better part.
(Xhafer Berisha, 10.10.2005. 17:31)

Gospodine Antonice, moje mislenje oko svega sto se desilo na Ballkan ove zadnje veokovi krivi su "docenti" kao sto ste i vi sami. Diagnoza"Pogreshno formiran intelekt" Nije Milosevic kriv koliko su "docenti" kao sto ste vi.Vi bollujte od toga sto se zove mesani i nepriznani identitet. Ime Srba ste dobili od one koje su bili tu kad ste vi dosli, i tada se amputirali sve u okolini. nije zapad on koje hoce da amputira srbije, Kosovo nikad nije bio dio srbije, i nikad nece biti,nece biti ni mira dok necemo da imamo etnickle granice u ballkanu(mislim na one sto su etnicki ovde-ne na srbi).
(kekab, 11.10.2005. 13:08)

(Prevod reakcije sa albanskog na srpski) Možda niste toliki ludak i da tražite još 100 godina da vladate Kosovom, ne dragi, ta vremena su završena 12. juna 1999. god. Naprotiv, ništa nemamo zajedničkog, osim što mo slučajno komšije... i ništa više.
(sulejman krieziu, 12.10.2005. 10:07)

Stiće se utisak da ljudi koji su se javili da komentarišu tekst Slobodana Antonića nisu ga uopšte ni proćitalai.Oni samo kao papagaji ponavljaju dbro naučenu propagandističku priču o nezavisnom Kosovu, o ropskom položaju Albanaca, o okupaciji Kosova o velikosrpskom nacionalizmu.Slobodan Antonić je svakako jedan od najozbiljnijih naučnih radnika i čovek iskrenih demokratskih i nacionalnih ubeđenja.Njegova upozorenja o tome kako bi nezavisnost Kosova uticala na stanje u Srbiji dočekana su na nož.Sagovornici sa Kosova nisu ni sposobni a ni spremni da vode argumentovani dijalog ,oni svoje učešće u razgovoru smatraju kao svoj petriotski zadatak, zato i nisu u stanju da sagledaju šta je stvarno napisao Slobodan Antonić On je pokrenuo između ostalih i izuzetno važno pitanje srpskog identiteta.Ali to ne zanima jurišnike Kosovske nezavisnosti, jer nisu spremni da govore i o Srbima na Kosovu i njihovoj tradiciji i istoriji.Slobodan Antonić kaže da da Srbiji treba razumevanje i vreme, vreme da obnovi osećaj samoopoštovanja i dostojanstva, i to je ključna činjenica.Sagovornici sa KOsova ne prihvataju prostu činjenicu da u Srbiji nije više na vlasti Slobodan Milošević.Srbija je demokratska zemlja i to treba imati u vidu kada se razgovara o Kosovu.Međutim , ako se svi stavovi ljudi iz Srbije, osim stavova Sonje Biserko i Č.Jovanovića proglašavaju za šovinističke i rasističke, onda nikakav razgovor i nije moguć. Zato vam i preporučujem da zaista pročitate tekst Slobodana Antonića , i da pokušate da razgovarate o ćinjenicama koje je on izneo.Kako će izgledat to nezavisno i demokratsko Kosova ako vi danas niste spremni da osim toliko puta ponovljenih prića o ropskom položaju Albanaca na Kosovu iznesete i argumentaciju koja će biti ipak manje propaganda a više biti zasnovana na stvarnim faktima.Jedno je jasno, a to ne razumeju ili jednostavno ne žele da shvate tzv.kosovari da bez demokratske Srbije neće moći ni da se uspostavi demokratija na KOsovu i Metohiji.O tome između ostalog govori Slobodan Antonić
(Marinko Vucinic, 12.10.2005. 13:33)

Ovo sto je gospodin Slobodan Antonic, docent na filozofskom fakultetu, rekao treba da se studira vrlo oprezno i mudro. Ovde se moze viditi da razliciti krugovi u srpskoj eliti poceli da razmisljaju o primeni drugih i raznih strategija kad je u pitanje "Jerusalemsko" Kosovo. Sto se moze zakljuciti iz ovog komentara? Postovani gospodin korsiti argument pateticnosti (patetike) i pokusava izazvati osecanja zaljenja kod kljucnih medjunarodnih centara moci. Znaci, sustina celog ovog novog pristupa kod srpskih analiticara, koji sebe nazivaju demokrastkim, je da sa tom kolicinom pateticnosti i jada pokusavaju da ubede medj. zajednicu da se pitanje Kosovo, odnosno pitanje njene drzavnosti, odlozi sto moguce vise i komplicira sto moguce vise. Gospodine Antonice, ko je kriv sto ste vi srbi gradili vas identitet na lazovima i zlocinima. Jel je Srebrenica, Vukovar, Petrovo Selo, Batajnica, Sarajevo itd. bili rezultat vaseg nedostatka identiteta. Gospodine Antonice, strane medjunarodne sile (Great Powers) dali su vam Kosovo prevareni od strane vase patetike, jada zaljenja i lazi, i protiv volja auteticnog naroda Kosova. A sta se vi radili za uzvrat? Pisali ste Nacrtanije i razlicite memorandume koji u sustini su imali za cilj unistenje i asimilaciju albanskog naroda. Gospodine Antonice, pamtite ovu stvar zauvek: da su Kosovo dali vam velike sile 1912 godine protiv volje albanskog naroda!!! Da niste vi toliko pateticni sigurno bi bili smesni? Srbi su jedini narod u Evropi, pa mozda i u svetu, koji su uvek i jos pokosavaju da grade svoj identitet na tudja ledja i na tudj teret. Gospodine Antonice, nece srbi graditi svoj identitet time sto ce produziti agoniju i nesigurnost na Kosovu. Srbi ce jedino graditi svoj identitet kad prihvate da se suoce sa realnoscu i stvarnoscu 21 veka. (Pershendetje te gjithe lexuesve; kerkoj ndjese pse e shkrova komentin ne gjuhen serbe por kisha deshira qe zotriu te mund te lexonte shkrimin se jam i sigurt se docenti serb nuk e flet gjuhen shqipe)
(nderim ademi, 13.10.2005. 11:38)

Neverovatno je koliko citaoci albanskog porekla imaju neodoljivu potrebu zamene teza. Bilo ko da je procitao i razumeo tekst profesora Antonica shvatice da vecina ovdasnjih komentara nema nikakve veze sa onim sto je ovaj gospodin pisao. Ja do neke mere imam razumevanja za albanski nacional-romantizam jer kao svakoj mladoj naciji, Albancima su potrebne velike price o stradanjima, vekovnom ugnjetavanju itd. Nezavisno od nasih nacionalnih osecanja, malo ko pozdnaje medjunarodne propise i zakone zna da bez saglasnosti Srbije, Kosovo nikad ne moze biti nezavisno i o tome profesor Antonic lepo pise. On takodje kaze da u Srbiji ne postoje ozbiljne i relevantne politicke strukture koje bi dale opravdanje Kosovu za samostalnost i to je cinjenica koju svi regionalni i medjunarodni faktori znaju. Kako ce se ovo pitanje resiti u buducnosti, ostaje da se vidi ali znajte da sigurno nece biti resenja koja ce zadovoljiti samo jednu stranu. Na kraju bih zeleo da skrenem paznju redakciji da napravi izbor komentara citalaca koji ce biti objavljeni jer jezik mrznje koji vlada u mnogim komentarima sigurno nece doprineti pomirenju i stabilnosti na ovim podrucjima a takodje i nije u duhu ideje Vaseg website-a.
(Dragisa, 13.10.2005. 14:50)

Ky koment tregon qarte se me "kend kemi pune". Klasa politike, shoqeria cilvile dhe i gjithe populli i Kosoves duhet te jete unanim rreth pavarsise se vendit. Dhe jo vetem aq, edhe mbas pavarsise duhet te punojme qe te ndertojme nje shtet demokratik dhe te forte ekonomikisht perndryshe "kulshedra" e shtetit permbi ne do te jete aty te na ndeshkoje ne cdo moment. Kjo eshte me se evidente!
(prishtinalia, 13.10.2005. 15:31)

I am not questioning the ability of this intelectual to generate theories of why Kosova should not be independent. What I am puzzled is that this academic is unable to see that his commennts are based on ideology. He bases the serbian identity in a myth that glorifies the serbian past in a reality that clearly shows defeat. The serbian army and allies lost the battle to the turks, they did not win it. Kosova hapened to be the battlefield in which they lost. I am trying very hard to see as why is the author seeing a bloody defeat as something glorious and something worthy of basing an entire modern nations identity. Aren't the serbian people worthy of some healthier identity? Dear Antonic, maybe you should favor a healthier identity for your people. An identity that does not hold its people back in the dark ages. Perhaps an identity which will allow them to live with their neighbors. Then again, academics and philosophers often give up on reality and dream of some remote past event (it is therapeutic to some degree to do this, however, it is not the optimal therapy if one wants to live at the current time). However, the dreams of few people have often fueled hatred and destruction of others and themselves. This should be fresh in our memory that is filled with some of the worst atrocities known to the human race. Of course, for one to commit such crimes their ideology has to come from some remote glorified myth on their past. It is time for change. Independent Kosova will be no threat to Serbia. Albanians and Serbs deserve better than what they got in the past. It is time for less remote dreams and more future realities.
(Blerim Rexhaj, 14.10.2005. 08:06)

Pre nekoliko stotina godina, Srbi su bili najvecim delom pod okupacijom Turaka Osmanlija. Tada su Srbi bili `mlada`nacija, kao i Albanci danas. Borili su se za oslobodjenje od dominacije Turaka, sa promenjljivim rezultatima, koji su uvek zavisili od odnosa snaga tadasnjih velikih sila. Uz silne ljudske i materijalne gubitke, koji nista ne bi znacili da Srbi tada nisu bili na strani sila pobednica nad oslabljenom Turskom imperijom i potom, u prvom svetskom ratu, Srbi su se izborili za svoju drzavu. Srbi su danas `stara` nacija, organizovani u losu i neefikasnu drzavu. Izgubili su nekolko ratova i kao rezultat toga, izgubili su i mnoge teritorije koje su ranije imali. Albanci su danas `mlada` nacija, koja je uspela da se nametne kao saveznik silama od kojih je Srbija izgubila rat. Sve sto se danas na Kosovu desava, rezultat je ishoda rata. Kao sto je, uostalom, uvek bilo, jeste i bice svuda u svetu, . To nema veze sa kategorijama pravde i nepravde, vec sa istorijskim nuznostima, koje se ciklicno ponavljaju. Kosovo jeste BILA srpska zemlja, i bila bi i dalje da smo umeli da je sacuvamo, tj. da pobedimo u ratu. Posto nismo...molim lepo. Turci su nekada drzali sve do Beca. Madjarska je svedena na 1/3 svoje teritorije. O Austriji da ne pricam. Zato idemo dalje u Evropi bez Kosova . To je nuznost i nasa sudbina.
(ZZ-BG, 14.10.2005. 17:44)

Opirao sam se dugo vremena da ne komentiram pisanje gospodina Slobodana Antonica, ali mi nije uspjelo. Da stedim cjenjene citatelje sada jos i mog "pristupa" ovoj temi, dozvolit cu sebi samo par opaski. Ja bi bio izuzetno sretan kada bi gospodin Antonic bio u stanju da preko ovog medija (mislim na ovaj web site) moze da RACIONALNO odgovori na naka pitanja koja ce proizilaziti iz konteksta mog cjelokupnog teksta. Pocnimo ovako: Meni, jednom Albancu, koji stjecajem okolnosti govori jezik kojim sada pisem, sve je vise dilema kako cu ga ja nazvati. Bosanci mi kazu kako ja dobro pricam Bosanski, Hrvati vjeruju da je to Hrvatski a Srbi mi non-stop ponavljaju da je to Srpski. A sta ce na to jos da dodaju i Crnogorci? Nije mi namjera da budem sarkastican niti da skrenem tok mog komenta na nekom drugom pravcu, vec hocu da kazem nesto sasvim trece. Pa da krenem vec jednom!!? Koliko je danas realno i racionalno da se od novonastalih nezavisnih drzava nastale raspadom bivse Jugoslavije a koje govore gorenaveden(e) jezik(e) zahteva da se ujedine i da zive u nekoj zajednickoj drzavi? Nekako svima nam je jasno da je to cak losa ideja i za neku jeftinu kafansku pricu. Razlozi zbog cega je tako su takodjer svima poznati. Oni su vise nego jasni - a to je - svatko je tu svatkog ubijao, silovao, plackao i sto jos ne. Nazalost, Srbi su tu prednjacili. Ali nekako ovo meni sada stvara malo konceptualnih problema. Kako je moguce da u principu, ljudi istog podrijetla, koji govore istim jezikom, koji su se naselili na Balkanu istovremeno (tu i tamo) vise nisu u stanju da zive zajedno i da su dosli do zakljucka da MORAJU odvojeno, pa ih to jos i cini sretnijima. Sve ide ka tome da i Crnogorci (konacno) idu tim putem. I u svom tom fragmentiranju istog nacijonalnog, genetskog, kulturnog, politickog, intelektualnog i sto vec ne drugog tkiva, Srbima je jos uvjek ljepo. Mogu cak i Crnogorci otici - ali ne moze Kosovo. A Kosovari nemaju niceg zajednickog sa Juznim Slovenima. Nekako kao da su Srbi sutke priznali da posto su sve ostale klali - onda oni mogu da budu neovisni, ali Albanci ne mogu!!! Pa nije valda da medju Srbima (nekompatibilnog) intelektualnog kalibra kao sto je Slobodan Antonic postoji jos uvjek ta bolesna misao i bolesna zelja da i Kosovo smije biti neovisno - ali tek posle nekog klanja. Ako me gospodin Antonic bude ubjedio u suprotno, meni ce biti izuzetna cast da mu se najiskrenije ispricavam. Ali samo jedno, argumenti trebaju da mu stoje.
(Astrit I, 17.10.2005. 01:46)

Ljudi,postovani! Sa velikom paznjom sam citao sve komentare. Na zalost, tema o kojoj govorite nije danasna.Ljudi sa Balkana i svijeta sirom ,danas su tocno informirani o celokupnim zbivanjima u ovim prostorima. Za Serbe(nase komsije),ja bi savetovao da se otreznu i neka dozive KATARZIS,i nek se vracaju Evropskim danasnim humanim vrednostima.Sto prije to i bolje Neka citaju pazljivo ,knjigu poznatog srbskog publicista ,Dimitrije Tucovica,"Srbija i Albanija". Poslije tog citanja ,svaki iole normalni covjek ,ce da konstatira da je velikoserbska politika na Balkanu UZROK;a sve drugo posledica. Vebos S. 18.10.2005
(Vehbi Sopata, 18.10.2005. 12:37)

"srbi, vecina kojih nisu nikad bili na kosovu, zaplakace kad ne vide Kosovo u hartu srbije", g. Antonic zamalo sam zaplakao i ja !!! nema nezavisnost za Kosovo, treba da Kosovo vratimo srbiji, jer ce srbi inace biti "veoma tuzni". A g. Antonic i svi srbi u ovom forumu, kad vi mozete biti "tuzni" kad nema kosovo u srbije, kao ljudi sto vecina nikan ni niste bili ovde, kako bi vi nazoveli stanje o kom bi bili albanci kad bi se vratila srpska policija i armija koja nas je masakrirala vekovima? "Tuzni" ne mislim da bih bila dobra rec. "Besni" ne bi bila takodje. "Ogorceni" hmmm ne. Nesto mnogo vise, neka rec za koju albanci bi spremni da umru.
(blerim, 21.10.2005. 09:47)

Mr. Antonic seems to lack information and knowledge of what was happening in Kosovo until 1999. The Kosovo Albanians were denied the right to live basically. When they were prosecuted to Albania, Macedonia, or elsewhere, their documents were taken from them in order to extinct their identity. Before that, the Kosovar Albanians were even denied the right of attending the "real" school buildings. For those that do not remember it, 'Ne damo im olovke' (we're not giving them any pens...) was the slogan the Serbs from Kosovo and elsewhere were using after Milosevic signed the agreement of letting Albanians use some of the school buildings. I would encourage Mr. Antonic to place himself in such a position for just a moment. Perhaps, a tough position right? Well, imagine the Kosovar Albanians being in such position for a decade. And please do not tell me that they could have chosen to attend the schools if they agreed to use the Serbian curriculum, because that simply is not true. The idea behind it was deeper and the reason was simple: the Kosovo should belong to the Serbs, only. Well, maybe it should, let's assume. Since, as Mr. Antonic claims it is where their identity was born. For once and for all, an explanation of Kosovo battle would suffice. What does the Kosovo battle represent. Is it a Serbian victory which we know it is not or is it where the Serbian capital was which we not it is not. Following the same logic, than the Thessalonici should belong to the Serbs since this is where the Serbs went to fight the enemy, too. Why would the Serbs pretend it is a place where their identity was born, and the Albanians would not be able to claim the same thing? The world call the Albanians ethnic and not the Serbs. So, who is right and who is wrong? Will never know probably. Morever, Mr. Antonic claims that the map would look bad without Kosovo in it. What kind of reasoning is that Mr. Antonic? Perhpas Serbia should occupy Bulgaria too since that way it would look bigger on the map. The reality is that the winners right the history. Whether Serbs like it or not, the Serbs lost the war. The bottom floor: the Kosovo Albanians are ruling the place right now, today. The Serbs, both historically and presently, cannot claim anything except for fair treatment which they deserve. For everything it went through, Kosovo's independence might be a light at the end of the tunnel for the suffering of the people that lived there.
(Artan, 21.10.2005. 18:16)

Per Serbine qenka denim pavaresia e Kosoves, dmth. liria e dikujt eshte roberi dhe denim per kombin serb. Tragjike eshte kjo menyre e te menduarit, pastaj-...Gjermania jetoi pa DDR-in me vite dhe ishte nja 10 here ma e madhe se Serbija. Serbia duhet ta forcoje veten nga brenda dhe te trajotje si duhet hungarezet dhe pakicat tjera ne Vojvodine si dhe ne Sanxhak. Serbiaj e din shume mire se ka brenda 1 Million rome ( sipas Frankfurter Allgemeine Zeitung ) te cilet nuk kane fare as liri njerziore e as politike. Miti i krijuar sot per kosoven eshte mit i krijuar keto dekadat e fundit...I keni shtruar veten nje pyetje pse ne Serbi ne cdo skaj te saj jetojne kombe tjera? Zotri keta njerez nuk kane ardhe te ju se ishit amerikane, nuk kane ardhe te ju per te punuar, por soldateska serbe shoi aty dhe roberoi kombe te huaja: shqiptare, boshnjak, bullgare, hungareze e kroate...Serbia eshet nje shtet i ngitru mbi nje gjenocid, kete e tregon harat serbe...
(Gjo Luli, 11.12.2005. 13:11)

Kosova dhe Identiteti Serb!!!Eshte e vertete se Serbet duhet te krijojne Identitetetin e tyre.Ata ne shekullin kaluar tentuen dhe formesuen Identitet,por te pathemelte;Ata tentuen te krijojne Identitet mbi tere Sllavet e Jugut,me nje Serbo-Sllavizem(Jugosllavi),por u tregue se nuk ishte kompromise i pranuem dhe i perqafuem prej vet Sllaveve(Hej Slloveni)...Ky Identitet perjetoje fatin ne shporten e mbeturinave te Historise,duke lene pase varre dhe plage qe veshtire se do te sherohen ne nje te aferme te larget.Per gjithe kete Terror pergjegjes jane vet Projektuesit dhe frymezuesit e ketij Identiteti te deshtuar... Per sa i perket Identitetit te ri Serb qe tentohet te lidhet me Kosoven,Projektuesit e tille duhet ta ken te kjarte se Kosova gjithehere ka pas Identitet Shqipetar.Ky Identitet ka qene prezent edhe ne Kohen e Car Dushanit.Serbet asnjehere qe prej Car Dushanit e deri me sot nuk kan arrite ta popullzojne Kosoven me teper se 4% edhe pse kishin aparatin e dhunes dhe gjithe forcen okupues ne duarte e tyre... Vasil Korca,Wien
(Vasil Korca, 12.01.2006. 16:01)

“Nuk ka Serbi demokratike me Kosovë të pavarur,” patë thënë Vojisllav Koshtunica. Dhe kjo është plotësisht e vërtetë. As një qeveri serbe, e zgjidhur në mënyrë demokratike sot nuk do të nënshkruante dokumentin për pavarësinë e Kosovës. " Kjo tregon më së miri kulturën politike dhe shoqërore të një populli që pretendon të jetë i qytetëruar. Nuk është Kosova problemi, por mitologjia e errët mesjetare, turbo folku me shlivovicë dhe urrejtja ndaj atyre që nuk janë serb. Kapitullimin jeni detyruar ta nënshkruani, për pavarsinë shohim e bëjmë. Ne mund të jemi të pavarur edhe pa nënshkrimin e një serbi. Pyetja është, ku do të mbeteni ju filozofët dhe si do të gjeni përgjegje para gjenaratave të reja në serbi për helmin të cilin po e hudhni? I na srpskom: Ako je neko bio u stanju da potpise kapitulaciju, pa onda je potpisanje Nezavisnosti "mala Sramota". I taj koji potpise ne mora se plasiti: ima dosta Srba koji ne misle kao vi, nego hoce ziveti u miru sa susjedima. Ako niko ne potpise nema problema, onda ce cjeli svijet znati, da Srbi jos goje mrznju i teritorialni apetit prema Kosovu. Jos nesto: Kako da Srbi objasne ljudima na Zapadu da i oni imaju pametne ljude, koji se ulaze za mir? Cim oni citaju vas onda imaju dosta materiala da vas zovnu: Seljacki Filozofi i naivna Filozofija. Nista Moderno. Citajte Zizeka on je priznato Ime, posto nije nacionalista. A vi: Vi ste zarobljenik kolektivne, nacionalne Mrznje.
(Halim Gashi, 14.02.2006. 13:34)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:
 
FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.