[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]
 
 


FORUM
Kosovo je jedina oblast u Evropi gde se ne poštuju međunarodni standardi

Napisali ste : Ironija je da je Kosovo još uvek deo SCG, zemlje u kojoj se međunarodne konvencije u potpunosti poštuju, a njihova primena veoma strogo nadzire. Ne znam da niste mozda u tom trenutku pali sa kruske, pa obnevideli govorite o onome sto zelite cuti. Nemojte, o kakvom postovanju medjunarodnih standarda u Srbiji govorite, Vi lijete "krokodilske suze" za cinjenicom da ne mozete da uticete na ostvarivanje ljudskih i manjinskih prava na Kosovu. Nepovratno je proslo je vreme kada je neko iz SiCG mogao uticati na ono sto se dogadja na Kosovu. Ja ne kazem da na Kosovu nema problema u ostvarivanju ljudskih i manjinskih prava. Ima ih i ima ce ih jer se ovde stvara jedna nova politcka klasa koja se vrlo odlucno bori protiv strarih shvatanja o pravima ljudi i manjina. Duboko sam ubedjen da ce se vrlo brzo ovde mnogo toga promeniti, jer se na Kosovu, na zalost u Srbiji nije tako, shvata da je korpus ljudskih prava i posebnmo prava manjina jedan od najznacajnijih standarda savremenih medjunarodnih odnosa i da su prava manjina "svetinja" za svaku iole demokratsku drzavu. Razume da su KosovaLive i Beta ucinili mnogo time sto otvaraju ovakve teme, razumem da su u njima najcesce suprostavljeni stavovi, ali ima jedna poslovica "ocistite prvo vase dvoriste, da bi ste komsiji dali primedbe". To vazi i za Srbiju. Resite probleme sa manjinama u Vojvodini i diljem Srbije i mozda cemo vas nekada uzeti kao dobar primer. Puno pozdrav, Bajram
(Muhamed Mjaku, 09.11.2005. 15:50)

Nese deshirojme ta konsiderojme veten "te pasur" , nuk duhet qe realisht te kemi pasuri, mirepo nese deshirojme te jemi te pasur, atehere duhet qe te argumentojme ate qe themi. Nje rast i ngjashem eshte edhe shkrimi i Znj. Jelena Markovic, e cila aludon ne standardet me te larta te te drejtave te njeriut qe duhet t'i respektoj Kosova dhe po te njejtat standarde qe SMZ-ja vetem tani jo vetem qe i ka impletuar, por eshte e afte t'i mesoj te tjeret se si duhet implemntuar keto standarde. Po une personalisht nje gje nuk kam te qarte, a vlejne keto standarde edhe per shqiptaret qe jane ne Presheve, Medvegje dhe Bujanovc ?! Kete pytje Znj. Markovic eshte dashur t'ia parashtroj vetes para se ta shkruaj kete shkrim aq "analitik" dhe "aq te sinqerte" . Une nuk di se si nje shtet konsiderohet si "demokratik" dhe respektues i te drejtave te njeriut ku pakica me e madhe ne ate vend armatoset dhe krijon territore te lira dhe njekohesisht shpreh deshire per t'iu bashkangjitur vendit prej nga tokat e tyre jane shkeputur (okupuar). Dhe po ai shtet "demokratik" dhe "respektues te te drejtave te njeriut" dergon tanke dhe ushtri pa iu japur mundesi dilomacise dhe po ai shtet kur ulen ne tavoline nen presionin nderkombetar nenshkruan nje marreveshje, te cilen kurre nuk u implementua si duhet. Dhe per ironi po ai shtet pas perfundimit te negociateve vrau kryenegociatorin e pales shqiptare me snajper. Tash Znj. Markovic ku mbeti ai shteti juaj i cili ishte i njohur per permbushjen e standardeve te te drejtave dhe lirive te njeriut, ku qeveria ne te cilen ju merrni pjese kerkon kushte per serbet ne Kosove dhe po e njejta qeveri nuk eshte e gatshme ti'u jep banoreve te saj (pakicave shqiptare). Deri kur kjo ironi kaq e paskrupullt do ta udheheq politiken e SMZ-se, deri kur duhet te durojme deklarata dhe shkrime ku thuhet se Kosova kinse qenka i vetmi regjion ne Evrope ku nuk respektohen standardet nderkombetare, a ne realitet SMZ-ja eshte ajo qe e cila ka nevoje per trajnime rreth lirive dhe te drejtave te njeriut dhe per imlentimin e tyre dhe ta harrojne metoden e tyre te njohur "mbrotja me e mire eshte sulmi" dhe ti shikojne punet e tyre te mbrendshme dhe le ta lere Kosoven te mirret me punet e saja te mbrendshme. Dhe per fund desha te vetedijesoj Znj.Markovic se Kosova eshte shume afer pavarsimit te saj (gje qe eshte pune e kryer) dhe shume shume larg afrimit apo kthimin e saj nen Serbi. Me pershendetjet me te perzemrta qe mundet nji shqiptar ti jap per zyrtari te qeverise serbe.
(Valeart Doli, 10.11.2005. 23:17)

Është për të ardhur keq kur nga dora e zëvendministrës për të drejtat e njeriut shkruhet përralla tashmë e njohur serbe si për Kosovën, ashtu edhe pozitën e të drejtave të njeriut atje. Duhet thënë në fillim se qëndrimi i Jelena Markoviçit është një qëndrim shovinist e antishqiptar dhe që nuk e ndihmon aspak zgjedhjen e problemeve të trashëguara nga koha e pushtimit serb të Kosovës. Duke shpifur e mohur të arriturat e bëra pas çlirimit të Kosovës nga pushtimi serb, Jelena Markoviç, mundohet ta fajsoj si UNMIK-un ashtu edhe udhëheqjen e Kosovës për pozitën e vështirë të serbëve, romëve e minoriteteve tjera, por duke mos thënë asnjë fjalë për pozitën e shqiptarëve. Zonja Jelena Markoviç, së paku nga posti i Ministrisë për të Drejtat e Njeriut, duhet të thot dy fjalë për gjendjen në Kosovë në qershor të vititi 1999, për arsyet e ikjes së serbëve dhe një pjese të romëve së bashku me ushtrinë dhe policinë serbe, ajo duhet të ketë guximin qytetar dhe të thotë se kush i ka sjellur marrëdhëniet shqiptaro-serbe në këtë pozitë ku gjenden sot dhe nese merret me të drejtat e njeriut të merret edhe me të drejtat e shqiptarëve që jetojnë në Luginën e Preshevës, me të drejtat e hungarezve, kroatëve dhe boshnjakëve në Serbi para se të merret me gjendjen në Kosovë. Apo ndoshta zonja Jelena Markoviç para se të merakoset për respektimin e të drejtave të njeriut në Serbi e ka për detyrë të shpif e të shpif për pozitën e serbëve në Kosovë me shpresë se nga shpifjet mund të mashtrohet edhe për ndonjë ditë populli serb dhe opinioni botëror. Zonja Markoviç, ke marrë një detyrë të rëndë, sepse Kosova është nisur në rrugën e saj drejtë pavarësisë dhe vendojes së një rendi demokratik ku shqiptarët, serbët, malazezët, romët, boshnjakët dhe të gjithë qytetarët e saj do të kenë të drejta dhe detyrime të barabarta para shtetit të tyre. Zonja Markoviç, nese me të vërtetë je e interesuar për pozitën e të drejtave të njeriut, atëherë merru me gjendjen e qytetarëve të Serbisë sepse në Serbi ka shumë probleme për t´u zgjdhur dhe kjo është detyra jote e për të cilën je zgjedhur nga populli serb.
(Asllan Muharremi, 11.11.2005. 13:02)

And all this is coming from the Assistant Minister of Human and Minority Rights of Serbia-Montenegro! You must be kidding me! I guess Kosova can look at Serbia-Montenegro as an example of how human and minority rights should be respected!
(Alban Skenderi, 17.11.2005. 23:23)

Kosova është rajoni,ku në mënyrë të theksuar respektohen të gjitha standardet ndërkombëtare.Gënjeshtrat e juaja që u vie era deri në qiell do t'u a thejnë qafen katërqinjt'ë fishë.Eshtë tronditëse se si një zyrtare e Beogradit gënjen opinionin në mënyrë ashiqare.Por,as kësaj zyrtarës e asaj zyrtareve të tjerë nga Beogradi gënjeshtrat ma nuk po çojnë pëshë në kandarin ndërkombëtar.Veç vazhdoni ju me gënjeshtra,veç vazhdoni!
(Thesarë, 20.11.2005. 12:38)

E nderuara zonja Zëvendësministre, dua të ragoj në shkrimin tuaj rreth mosintegrimit të pakicave në shoqërinë e Kosovëspor edhe në atë se ju e cekni se në Kosovë nuka ka siguri për pakica, kjo është shumë kundërthënëse, sepse unë që jam Shqiptarë d.m.th. jam shumicë a po, por liria ime nuk është e Garantuar kur kaloj nëpër Graqanicë a po un nuk mund as për së afërmi ti afrohem territorit verior të Mitrovicës, sepse duhet të përballem me Serbë terroristë siq do të na quanit ju neve, Mitrovica Veriore është në Kosovë nën kufijtë e Kosovës por peziashi që duket kur afrohesh në urën e Ibrit tregon ndryshe, sepse atë pamje që do ta shohësh do ti përkas një shprehjeje që në drejtësi përdoret si EX-TERRITORIO, pjesë e një shteti e cila nuk respekton rregulat e atij shteti por rregullat e ndonjë shteti fiqnjë. Në të kundërtën unë shoh shumë Serbë të ndryshëm të cilët vijnë në Prishtinë edhepse nuk i repektojnë rregullat shtetërore tonat ata janë të mirëseardhur dhe atyre nuk iu pengon askush që të vijnë në Prishtinë të shtetiten pak dhe të kthehen përsëri në vendbanimet e tyre. Ekziston edhe tjetra se Rezoluta e KB 1244 ku ju e përmendni si qka është dashur të realizohet ndaj Serbisë dhe Malit të Zi ( SMZ-së ) definitivisht nuk duhet të ralizohet sepse në tekstin e shkruar të Rezolutës 1244 nuk përmendet Unioni Serbi dhe Mali i Zi por përmendet shprehja Republika Federale e Jugosllavisë, dhe me sa di unë Unioni Serbi dhe Mali i Zi nuk është trashëgimtar i Republikës Federale të Jugosllavisë, dhe kështu që Unioni Serbi dhe Mali i Zi nuk është palë për respektimin e Rezolutës 1244
(Valon Zeka, 22.11.2005. 22:07)

Probudi se Jelena, zivis u Srbiji. Koja ljudska prava, koje manjine se postuju tamo? Pa Kostunica je premijer, a Nikoliceva partija vodi Novi Sad. Nisu mi oni neki primer od demokrata! Nemoj reci stvari za koje nemas informacija ili barem se tako ponasas (kao da nemas). Svet je na Kosovu sad. Nije da MZ nije tamo prisutna, pa ako vi kazete nesto, kao da ce vam verovati. Tako da trezveno i realno. Pa da pocnemo i mi Albanci da trazimo da se ujedine sve Albanske teritorije. Naravno da ne. Nije to svrha. Mi govorimo realno. treba poboljsati stanje Srba i to je to. Tako cemo da i napravimo. I hocemo nezavisnost. Ne pravimo nikog lud da je na Kosovu stanje perfektno. Ali se radi na tome. Zato cemo i dobiti nezavisnost. Nije ovo igra, pa da trazis vise, da dobijes manje. Nego ono sto trazis, treba da dokazujes. Tako da vam je badava da trazite vise u nadi da se Kosovo ostati u SiCG, nego ajde reci nesto normalno sa obrazlozenjima.
(Artan Artani, 28.11.2005. 00:52)

As everyone here, I am surprised a high ranking official like this lady can actualy formulate an article as this one. She picked Roma cummunity as the one that her government is concerned, concerning about their "assimilation" and stuff. let me ask you a question is there any Roma member in serbia (Beograd) that is not assimilated completely? Or do they still speak their language or serbian? what rights do Roma in Belgrade have. All you need is go to Belgrades Roma community and you'll see a complete ghetto. Roma's in Kosovo have garanteed rights and protectation, they take part in Kosovo's Parliament, Police Force, TMK, Local administration etc. Your statements are purely false and as such you and your statements have no credibility. We consider Kosovo's ethnic and cultural diversity a wealth, which we will protect regardless what try to make up. Kosova is a country that belongs to its own people, and no one outside. Foreigners wether Americans, Europeans, Serbs (Serbia), Albanians (Albania) can only contribute and be our friends. I have to emphize, of course, the utmost respect that we have for Americans though, and of course every country that has helped the people of Kosovo. We can handle our own internal issues. Best regards.
(Blerim K., 11.12.2005. 08:53)

un ju deshiroj te gjitheve shendet dhe dashuri,kurse ju vllezer dhe motra ruajuni shejtanit,se me doket ka hy ne mes jush.pra per ta mbutur shejtanin duhet ta duani njeri tjetrin.pra ju lutna ,shiqoni para jush e mos u ktheni mbrapa,se jeta eshte e shkurt,kurse femijte te tan po rriten ,dhe mos tju qesim ne koke merzi ,po dashni siq te pareve te ton Zoti qi ju ka lane.......
(milazim, 05.01.2006. 16:21)

Izvini drugarice,kao prvo na zapadu je kazhnjavanje proshiriti ovakve lazhi(izvini na reç),kao drugo ako mislish da qe neko tebi poverovati onda nemoj da se radujesh. Gde si ti videla da se u Srbiji postuju kao prvo ljudski standardi,ma nemoj bre da te neko quje,sramota za jednu mozda shkollovanu zenu.Vi treba da uzmete primer na Kosovu kako seza jedno vrllo kratko vreme stvari i standardi poboljsaju,uprkos tome da vi iz Serbije ne çinite nishta drugo nego da se stanje pogorsava jer vam to odgovara.Vi ne mozete da prozivite sa istinom i pravdom jer ste nepravdu ucinili vjekovima.Ne mozete skrivati vase otpore za ljudska nedjela sa pravdom i belim licem, vi da mozete da budete morate skrivati sve sta ste ucinili manjinama u serbiji.Sada je kraj svega drugarice ne moze se nista vise skrivati jer ceo svet je video sta ste vjekovima planirali.A mi na Kosovu dacemo sva ljudska prava svim manjinama koje vi svojim gradjanima ne dajete.Pokazacemo cjellom svjetu da mi to mozemo i da cemo svoju rijec odrzati kao sto to cine pravi Albanci iz Kosova.Hvala
(Ursi Arsin, 22.01.2006. 11:41)

Imao bih pitanje za osobu koja je na platnom spisku Ministarstva za ljudska prava. Koliko ste puta bili na Kosovu i koliko vas je policijskih kola pratilo, koliko je poginulih i ranjenih bilo tokom vasih putovanja kroz Kosovo?? Slazem se sa time da se prava manjina moraju postivati i unapredjivati sve do najvisih standarda. ALI nikako se ne mogu sloziti sa vama da se svi ugledaju na Srbiju koja kao ima te najvise standarde. Pa nismo mi dosli sa svemira pa da nas tako olako izmanipulisete. Recite mi kako se zove Univerzitet u Presevu ili Bujanovcu (Pravo Manjina na Skolovanje). Recite mi koliki je broj albanaca u Srbiji koji ne placaju struju a protestuju sto im je Srbija ukinula snadbevanje???? Da bi kosovski srbi dostojno ziveli na Kosovu, trebali bi se ukljuciti u sve kosovske institucije i aktivno ucesvovali u njihov rad, jer samo tako bi sebi svorili bolje uslove zivota, a ne samo da se zale a da krive sve oko sebe samo ne sebe.
(Armend Leka, 16.02.2006. 09:55)

Davljenik se za slamku hvata. Ni slamka vam nije ostala. Jedino ce vas natpsi jadnog dana sluziti istoricarima da pisu knjige do kada su bili na vlasti u Srbiji poslednje nacionalisticke partije u Evropi. Onoliko prava koliko Romi danas imaju na Kosovu mi ih albanci nkada nismo imali u Srbiji i Jugoslaviji. Dali po vama Albanci van Kosova u Srbiji imaju vise prava. O Romima u Srbiji se nebih usudio ni da govorim.
Ubedjenja i predrasude su veci neprijatelj istini nego sto su lazi one vam ne omogucuju da vidite stvarnost.
(Agron Duka, 22.03.2006. 00:25)

pitajte gozpodzu jednog akademskog gradzanina dal srbija postuje medzunarodne standarde, dali ona postuje ono sto haski tribunal i EU traze ili je to ne zanima zanima je samo sta rade albanci na kosovu i dali oni postuju medzunarodne odredbe, kao i vecina srba zanima ih samo kosovo kao deo srbije sto nikad nije ni bilo bilo je samo na papiru, ima li realnosti ovde. Politika poput ove nikuda ne vodi kosovo ce biti nezavisno bez daljnjeg, srbi mogu ziveti na kosovu ali oni srbi koji shvataju kosovo kao zajednicki dom, a ne kao "kosovo je srbija"
(almir, 01.05.2006. 15:46)

Almir moze da prica sta hoce o tome gde ce pripasti KiM, sta ce biti sa tim delom Srpske teritorije odluci ce se kad tad...
(Drazen Mihajlovic, 11.05.2006. 12:15)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:
 
FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.