[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]
 
 


FORUM
Dugovi Srbiji - imovina Kosovu

Sve ste lepo izracunali sta je srbija ulozila na Kosovu ali pri racunici "=" treba i oduzeti od toga sta je drzava Srbija uzela od Kosova ( to se uci i u osnovnoj skoli dajem-uzimam=ko kome duguje). Koliko je meni poznato a to je verovatno i vama pa naravno i vladi srbije, kosovo je crpljeno i crpljeno i za sva ta bogatsva koje je Beograd prodavao po bivsim republikama i po svetu vracena su Kosovu ta trecina koju vi pominjate u vidu " za nerazvijane delove SFRJ". Koliko je meni poznato ta bivsa SFRJ imala je 6 republika + 2 pokrajne i niko od njih nema nekih potraznji prema Kosovu sem Srbije, ZASTO??? Odgovor je prost jer kad bi Slovenija Hrvatska, Bosna i druge trazili da im se vrati taj novac sa tog fonda, Kosovo bi trazilo da im oni plate sve sto su preko Beograda uzeli na Kosovu i tako te drzave znaju da su uzeli puno vise nego sto su dali Kosovu. Posto vidim da ste takozvani profesor ekonomskog fakulteta u Beogradu valjda znate i prostu matematiku sabiranja i oduzimanja pa uradite jos jednom racunicu ali sada sa Dali-Uzeli = i videcemo ko kome duguje.
(Dr. Ra Vinter, 04.01.2006. 11:23)

I nderuari "Profesor" Po ju kuptoj, shume vite keni vjedh pasurin e Kosoves, sidomos prej vitit 1990. U munduat ta vjedhni edhe token, nuk mundet. Tash po e shihni se Serbia eshte zhvilluar kryesisht me vjedhjen e buxhetit te ish RSFJ, fondeve per zhvillimin e Kosoves dhe menyrave te tjera te hajnive qe veq ju i dini. Tash kur te gjitha republikat tjera u pamvarsuan, Kosova ne dhasht Zoti dhe SHBA pamvarsohet sivjet ju keni mbet "me gishta ne goj". Skeni ma qka me vjedh,ku me marr haraq. Jeni ne panik dhe tani e keni kuptuar se duhet vet te punoni per ta ndertuar vendin e juaj. Nuk keni me skllev apo koloni per te punuar per ju. Ne Kosove gjat okupimit te Serbis keni vjedhur apo shkaterruar pothuaj qdo organizat. Ato pak fabrika qe nuk jane vjedhur jane me paisje te vjetra, te amortizuara, dhe tani ne kohen e privatizimit normalisht qe nuk kan qmim te lart. Plotesisht besoj qe Kosovaret do ta udheheqin Kosoven me menquri, qe Kosova te behet nje shtet i fort ekonomikisht dhe ushtarakisht qe mos te perseritet kurr me okupimi Sllave i teritoreve tona. Nuk do ta lejojm kurr me Serbin te "hyn borxh" per neve ( na keni okupu, terorizu edhe fajtor po na len se keni hi borxh per ne, sa te paskrupult jeni, po prej juve edhe pritet kjo) Mentaliteti i popullit serb nuk ka ndryshu as pas sulmeve ajrore, besoj qe pa nje intervenim tokesor te Nato-se dhe invadimit te plot te Serbis ky mentalitet nuk do te ndryshoj. Besoj qe me ate invadim Bota e qyteteruar do t'i edukon popullin serb te mendoj ne menyr evropiane dhe perparimtare. Perndryshe populli serb gjithmon do ta ndjek rrugen e gjenocidit dhe te terrorit ndaj popujve dhe vendeve fqinje sa her qe kan mundesi. Profesor nese do me fjet rehat leje Kosoven, po rroke gajlen e Serbis, se kurxha nuk je kah sheh endrra te kqija qka eshte realiteti i keq per Serbin. Flej edhe do dite, deri sa ta krijojm nje ushtri te fort, e masandej........
(Ismajli, 04.01.2006. 22:00)

dragi moji setite se kako ste ziveli dok su vam "uzimali" narodi i narodnosti jugoslavije i kolika vam je tad plata bila a kolika vam je sada kad vat drugi daju i kad sami zaradjujete .Asto se tice zasto SRBIJA moze a ostali ne mogu da ispostavljaju racune pa jasno je zato sto je kosovo i metohija SRBIJA .A to ne znaci bar se nadam prodaju vec samo isti govor kao ovi sto su izabrali ovaj put da dodju do novca i prirodnih bogastava Srbije a i sire.
(jez, 05.01.2006. 03:32)

Ju qenkeni të pasur miljardera. Ju pyes thjeshtë a e qitni gishtin në kokë ju sa e keni shfrytzuar pasurinë e Kosovës? Sa duhet ti kthehet Kosovës domshpërblim për shfrytzimin e egër që i keni bërë ju pasurisë së Kosovës mbi 50 vjet. A e llogaritni edhe një sa shkatrrime keni bërë gjatë luftës që duhet të paguhet domshpërblimi sotë ose neser. Mos harroni edhe njerzit që janë vrarë nga shteti i juaj, sa invalidet janë sotë në Kosovë që kërkojnë përkujdesje, mos i qitni në harres se duhet dikush të paguaj. Rruga juaj është e largët për në EU dhe instutucione tjera nderkombëtare pa i rregullur të gjitha qështjet dhe varret që i keni hapur në ish Yugosllavij.
(Ymer Gashi, Zvicër, 05.01.2006. 12:55)

Nema nikakve srpske imovine na Kosovu.Sva imovina je imovina gradjana i drzave Kosova.
(Petrit Lisi, 06.01.2006. 20:55)

I "Nderuari" dhe i "Rrespektuari" Profesor ,veq nje gje kisha me ju lutur zotit ishalla nuk e keni jeten e gjate ne universitetin e Beogradit sepse te gjithe ata student qe do te kalojn neper duart e juaja ata do te jetojn plotesisht te pa informuar edhe do ta kalojn jeten me thashethemet e profit te tyre.Sa i perket realitetit ne Kosove edhe mendimit tuaj ato kane nje ndryshim teper te thell qe ju nuk keni mundesi me i pa ato gjera se si po vajn duke ecur perpara pra drejt integrimit Evropian ,bile bile jam i bindur se edhe po ta pranoni Pavarsin e Kosoves edhe po ti paguani borxhet qe i detyroheni shtetit tone kemba e KOSOVARIT kam me shkel para kembes tuaj ne BASHKIMIN EVROPIAN edhe ne NATO.Sa i perket asaj qe kinse ju pasket investuar ne Kosove ne ngritje te shpejt te ekonomis sone me falni KUR KENI VENDSUR ME INVESTUAR NEPER FABIRKA A E KENI DITUR SE LENDEN E PARE E KENI TE SIGURUAR NGA VET TOKA E KOSOVES ,EDHE A E KENI LLOGARIT QE INVESTIMET E JUAJA I KENI NXJERR PER NJE VJET NE KOSOVE PO VITET TJERA TE GJITHA QE I KENI VJEDH NGA TOKA JONE NUK KA PASUR VENDE TE REZERVUARA PER JUVE AS NE BANKEN BOTRORE NGASE EDHE ATA U CUDITEN NE FUND SE NGA PO VJEN GJITHE KJO PASURI ,NE FAKT EDHE ATA NUK DITEN ME I INSPEKTUAR GJERAT MIRE DERI PAS LUFTES NE VITIN 1999 KU U KONVISKUAN NJE SASI E MADHE E ARIT NEPER BANKATE E AZIS QENDRORE QE ISHIN NE EMER TE milloshevicit POR MOS HARRONI SE ATO E KAN VULEN E "TREPCES" E TREPCA ESHTE E KOSOVES PRAP DO TA GJEJN VENDIN KETU PREJ NGA KAN DALE.Pra i nderuari profesor tu kisha lutur me gjithe qenien time qe t'ia nderrosh kahjen mendjes tende njehere e pergjithmon ,sepse juve vetem nje gje ju kam mbetur qe mund te dilni fitimtar e kjo eshte dallaverja e juaj siq jeni mesuar gjithmon me bo dallavere per me e ulur sa me shume borxhin qe na keni neve duke i arsyetuar ato shtepit e popullates serbe qe tashme 70% e tyre veq jan ble nga ne kosovaret edhe jan me dokumente te vertetuara ,une nuk e di a ke qene ne Merdare ndonjehere me i pa popullin tuaj se si i merr para qe e shet pasurin ,sepse edhe ata e kan pa edhe e kan vertetu qe kan qene ne toke te huaj e toka e huaj kurrr nuk behet e jojtja nderroje mendjen e kriminelit o profesor se edhe zotit i paske ikur nga duart.Serbet e Kosoves keni me i zhgenjyer sikur ata te BEH Bosnjes sikur ata te Kroacis qe nuk gezojn kurrfar benefiti nga shteti i tyre ame e ne shqipetaret me nuk jemi te perqar sikur qe na keni perqar ju me heret jemi te bashkuar me BESA-BESE ndoshta te ka ra me ndegjuar ne protestat e vitit 1991-1997 ma merr mendja qe po e juve ju duhet ende kohe per me ja nderruar kahjen mendjes tuaj millosheviciane te stresuar gjate gjithe kohes dhe me vizione te pa qarta.PER FUND DO TE JAP NJE PROPOZIM FITIM PER TY NESE E NDRYSHON KAHJEN E MENDJES TENDE EDHE BEHESH PRO SE VERTETES JE I FTUAR QE TE VJEN NE PRISHTINE EDHE TE LIGJEROSH MBI SHKELJEN DHE GJENOCIDIN QE E USHTROI BEOGRADI NGA KOSOVES VETEM KETE LENDE DO TA JEPJA TY ,KURSE ME PAS QENE UNE DEKAN APO PRO DEKAN I FAKULLTETIT KU TI LIGJERON DHE VEPRON NE BEOGRAD TA KISHA KONFISKUAR DIPLOMEN TENDE EDHE KISHA ME TA NDALUAR LIGJERIMIN MBI BREZIN E RI TE SERBIS JU PERSHENDES "PERZEMERSISHT"SHIHEMI NE KOSOVEN E LIRE DHE TE PAVARUR. Skender Kastrati-Student --Prizren Rr.Xheladin Hana 105c (jo Podrimska ska mo ka kalu kjo i "dashuri"profesor) 20000 (jo 38400 e kemi nderru)Kryetari i komunes Eqrem Kryeziu (jo qanqa sosht as ky mo e kemi qu te lopt)numrin e telefonit 044-se meriton me ta dhon (e jo 063 ska me pas kurrr).ju pershendes te pershendes edhe ty i dashuri Prof.Nuri Bashota .
(Skender Kastrati, 07.01.2006. 18:53)

Ma ovi Srpski ekonomisti mora da budu osudjeni pred nekim sudom jer ako neki profesor racuna ovako kako ovaj to radi onda nije cudo zasto ekonomija srbije je na nivou Burkina Faso.......sve sto imam da kazem za ovo jeste idi ponovo na neki kurs matematike i cuti jer ti gdin profesore nemas pojma sta govoris. Plackom drugih ne mozes da poboljshash svoju ekonomiju a vi ste to pokusali i radili vekovima, Srbija je bila a po svemu sudeci josuvek pljackaska drzava,.....vi ste oni koji su vam nacionalne interese odbranili zemunski klan i drugi kriminalci.
(De Oppresso Liber, 08.01.2006. 11:32)

Knjiga: Michael Parenti:- "TO KILL A NATION.." veoma je dobro dala pregled napada na Jugoslaviju koji i dalje traje. Molim vas pronadjite je na internetu ili u knjizarama. To bi bio moj komentar na sve. Evi i pitanje : Ko ima pravo na zivot i odbranu zivota, a ko ima pravo da terorise pod nazivom "Humanitarna intervencija" i oduzimanje zivota?... Srdacno, D.
(Dusan Rmus, 10.01.2006. 13:29)

PO me vjen shum keq nese je kaq i painformun ose nese je i informum por aktoron kaq keq. Une per veti nuk ka shum me te than veq se gjat gjith historis qe ka vendi yne keni shkaktuar mjaft deme e dhimbje ne qdo familje te kosoves, edhe gjat luftes keni ba mjaft terrorizum mbi popullaten civile por keto kan ndodh edhe ma nuk mujna me rikthy kohen, por njerz cilet i keni rremby gjat luftes muni me i kthy ne Kosov. E kur te i ktheni ju te gjith njerzt e zhdukur te Kosoves edhe te paguni qdo familjeve te Kosoves gjith ate dhimje qe i keni shkatuar, besoi qe edhe na jemi te zot ti a kthejna juve qato qe ja kena borxh sepse borxhi yne per juve osht shum shum i vogel ne konsiderat me te juvin qe e keni per neve. Na nuk jemi budallenj e as Bashkimi Europian e as Kombet e Bashkuara. Juve te gjith bota ju njeh edhe pse ju luni krejt ni rol tjeter.
(Besarta Shala, 11.01.2006. 10:22)

Sërbija dhe profesorët e këtill janë "çudija" e botës. Janë të vetmit në botë që çuditrisht me dhunë po dojn që ti "NDIHMOJNË" të tjerët, duke filluar nga Slovenija,... deri në Kosovë. Pra i nderruari Profesor ka ardhur koha që Kosova më nuk po e dëshiron (dhe kurr nuk e ka dëshiruar) ndihmën e juaj,prandaj ndihmojeni ju vehtën(Sërbinë) dhe kjo do të mjaftoj...
(shkëmbi, 11.01.2006. 20:08)

Srbija ce morati da plati ratne odstete gradanima Kosova, penziona i socialna osiguranja koja godinama nisu isplacivana. Srbija ce morati da placa skup racun za GENOCID nad narodima bivse YU to je prosta racunica gospodine. Vasi potomci ce otplacivati te dugove!!!!! da li ste uposte pomislili na to ???
(Faktura za zlocine, 20.01.2006. 08:36)

Gospodine , Citiranje Anstajna je odgovor za vas. "Ludskoi gluposti i univerzu nikada kraja"
(yana, 02.02.2006. 21:33)

ahhahaahahahahaahaahahhhhaahahhaahahahahaahahahahaahahahahahahahahahaahahahahahahahaahaahahahahaahahahahahahahaahahahahahahahahaahahahahahahahaa.cfare profesori !!!!!!ju i keni borxh kosove 10 here me shume se i kerkoni,flasim vetem per pasuri materiale ,keshtu qe nuk ia vlen te flasim fare per kete pune.Po le te flasim me mire per te pafajshmit qe keni vrare ju keni bere 4 gjenocide ne kosove ne kohe te ndryshme miliona shqiptare jane detyruar te lene dardanine si pasoje e politikes suaj genocidale per pansllavizmin e ballkanit.Po te kishim nji demshperblim ekonomik per kete serbet duhet tu paguajne shqiptareve jo miliarda dollar po triliarda dhe nuk po e egzagjeroj kur them triliarda.Prandaj profesor i dashur shko perkulu tek varri i milloshit ti se atje e ke vendin Aedhe nji pyetje zoti profesor studimet ku i ke mbaruar ti ne rusi????
(paseardhesi i skenderbeut, 09.04.2006. 13:40)

uvek je tako bilo trepqa radi beograd se gradi sto bi reka mamut bakali.
(halim, 10.04.2006. 19:17)

Postovanim govornicima mogu samo reci da ne mozemo razgovarati na forumu na razlicitim jezicima. Kao sto ste gospodo Albanci uzurpirali nasu dedovinu, tako i ovde uzurpirate forumski deo na SRPSKOM JEZIKU -pisuci na Albanskom. Corava posla jer niko vam to ne razume - niti ce! Ne zaboravite da ovde u Evropi ljudi mogu gledati snimke ceske vojske iz Podujeva kako albanska rulja rusi crkvu, penje se na kupolu crkve i lomi krstove na njima. Svaki sledeci komentar je suvisan. Oteto je prokleto, a srbi ce sacuvati amanet Stefana Nemanje. Vekovi zavojevaca i uveh oruzjem naoruzanih su proslost. Vreme ce pokazati - nicija nije gorela doveka pa tako nece ni vasa. A zahvaljujuci vama drage komsije - Srbi su se osvestili. Hvala vam od srca!
(Kapetan Mark Deckic, 09.05.2006. 21:54)

I Nderuari Profesor me duhet te them se duheni te jeni me konsktruktiv ne shkrimet e tuaja dhe poashtu ne ligjeratat e juaja te informoni studenten e juaj ekonomistet e ardhshem sa me mir. Pas Viteve 1990 filloi shkaterrimi i cdo veprimtarie ne Kosove nga ana e serbise pra ne ate kohe filloi edhe rrenimi i ekonomis ste Kosoves. Nga Korriku i vitit 1990 dhe me von Kuvendi i Serbis vendosi masat e dhunshme ne 336 ndermarrje dhe institucione te Kosoves me preteks te mbrojtjes se" pasuris shoqerore",por ne fakt me qellim te plackitjes se saj.Veprimte kane qen teper te vrazhda dhe militante ,dukemos perfillur ligjshmerin,madje as ate qe e miratonte Kuvendi i Serbis.Ato manifestoheshin me me forca te ndryshme si per shembull,integrimi me dhune dhe pa dokumentacion perkates ne nderrmarjet serbe,shitja e ndermarjeve me cmime shum te ulëta (ne shumicen e rasteve edhe simbolike),privatizimi i tyre sipas perkatesis kombetare,politike,familiare,pastaj behej vjedhja e pajimeve,teknologjis,mallrave,mjeteve financiare etj. Me qellim te krijimit prezences sa me te madhe te serbeve dhe te malazezeve,punetoret shqiptar u larguan me dhune nga puna (mbi 120.000 nga gjithsej 165.000 shqiptar te punesuar) etj ejt. Sipas te dhenave te Kontabilitetit Shoqeror Jugosllavise,rrenia e punesimit ne sektorin shoqeror gjate periudhes 1989-1990 dukej kesisoj: 1989-----178.000 1990-----140.000 (-39.000) 1991-----123.000 (-17.000) 1992-----82.000 (-40.000)!!!! 1993-----68.000 (-14.000) 1994-----58.000 (-10.000) Pra vetem gjate kesaj periudhe numri i punetoreve ne sektorin shoqeror u zvogelua per afro 120.000,gati se ne teresi ishin punetor shqiptar.(besoj se studentet e profesorit nuk i din kto te dhena).:( Si pasoj e ketyre veprimeve,dukshem bie vellimi fizik i prodhimit industrial( qe merte pjese me mbi gjysmen e prodhimit shoqeror te ekonomis se Kosoves) Sipas te dhenave te Entit Federativ te Statistikes,gjate periudhes 1989-1994 renie e vellimit fizik te Prodhimit industrial ne Kosove dukej kesisoji; 1989 -5% ne krahasim me vitin paraprak 1990 -28% ne krahasim me vitin paraprak 1991 -20% ne krahasim me vitin paraprak 1992 -15% ne krahasim me vitin paraprak 1993 -29% ne krahasim me vitin paraprak 1994 -4% ne krahasim me vitin paraprak Shfrytezimi i kapaciteteve industriale ne vitin 1988 ishte 65% kurse ne vitin 1994 ky shfrytezim ra ne vetem 20% kurse me von ne 10%.( besoj se as per keto statistika nuk kane dijeni studentet). Rreniet drastike u shenuan edhe ne veprimtarit e tjera ekonomike si ne eksport dhe ne import,ne tregti me pakic,ne ndertimtari,ne komunikacion etj etj. Pjesmarrja e ekonomis se kosoves ne bruto prodhimin e ekonomis Jugosllave bie prej 2.10% (sa ishte ne vitin 1980) ne vetem 1.37% ne vitin 1990. Kraha rrenimit te ndermarjeve ekonomike,u rrenua edhe sistemi bankar.Gjate viteve 1990,varesisht nga faktoret e jashtem,u ndermoren disa veprime te them" kriminale ekonomike" te ndryshme : ne fillim te vitit per sanim dhe konsolidim,ne qershor per transformimin ne shoqeri aksionare,ne gusht per zbatim te masave te dhunshme dhe ne shtator per fillim te procedures per likuidim.Te gjitha keto u bene ne kohen kur Banka e Bashkuar e Kosoves ne ate kohe dispononte nje pasur prej 750 milion dollaresh dhe me obligime prej 660 milion, pra me nje pasuri mbi obligime,prej 90 milion dollaresh. Cdo gje ka mundur te merrej nga Banka e Bashkuar e Kosoves, duke llogaritur edhe afro 100 milion dollaresh te kursimtareve te kosoves.Keto i ka mar Jugobanka e Beogradit,e cila, perkunder dispozitave dhe kontratave,ka refuzuar t'i kthej,si dhe ti kryej obligimet ndaj partnereve te jashtem. Kshtu qe Profesor i nderuar mos flit per borxhet e serbis. Obligimi ndaj botes qe duhej kthyer deri ne vitin 2004 pa llogaritur kamatat ndeshkuese,arrinje afro 1 miliard dollar,keto obligime Banka e Bashkuar e kosoves dhe ekonomia e shkaterruar asaj nuk mund t'i kthejn,por kete duhet te bere serbia si shkaktare e vetme per kete rrenim,natyrisht duhet tu mbuloj edhe demet tjera. Pra gjate kesaj peridhe dhjetevjecare te pushtetit serbis pati pasoja katastrofike te ekonomis poashtu edhe per popullaten Kosovare.Vetem gjate fazes se rrenimit te ekonomis kosovare me humbjen e ndermarjeve vitale te ekonomis se kosoves nga ato te serbis si he me plackitjen e mjeteve themelore te sektorit shoqeror u shkaktuan deme te medha qe vleresohen disa Miliarda dollar,kur kesoj i shtojm edhe shendrimin e kosoves ne tok te djegur nga forcat ushtarako-policore dhe paramilitare vlera e resurseve humane te shkateruara materiale kap shumen afro 12-13 miliard dollar. Pra nese edhe i vleresojm gjate periudhes se luftes qe ka pas zvoglem ne fondet e bujqesis,fondi i kafsheve,fushave,maleve objekteve industriale pastaj plackitjet kshtu qe ekonomia e kosoves ra ne zero. Pra profesor mos te harrojm Borxhi eshte borxh.
(Timi student, 23.05.2006. 01:14)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:
 
FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.