[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]
 
 


FORUM
Nemojmo da se lažemo!

BRAVO BAHRI pravo u centar to je ono sto nam treba.
(skender fazlija, 17.01.2006. 17:43)

Kosovaret ishin dhe mbeten te viktimizuar ne keto Pazarlleqe.Te rralle jane ata Kosovare qe do te pranonin edhe nje here Hangjarin Serb.Cdo solucion qe nenkupton Tutorine Serbe d.t.th te pranohet:Dhuna,Masakrimet,Burgosjet,Vrasjet,Debimet,Terrori,Gjenocidi,me nje fjale do te perseritej gjithe ai skenar qe e perjetuen gjeneratat e shkuara dhe te tashmet,duke u len Hangjarin mbi koke Gjeneratave qe do te vinin.Prandaj cdo tentim i tille me ose pa vetedije do te nenkuptonte thirrje per Lufte... Edhe Shqipetaret edhe Serbet duhet te ndahen dhe te mesohen te jetojne si Fqinje.Fqinjesia do te forcohet dhe do te begatohet me Gjeneratat qe do te vijne.Kjo gjenerate eshte thell e lenduar,plaget ende pikojne gjak.Ende nuk jane varros dhe gjete Kosovaret e qvarrosur,ende nuk eshte kerkue falje per gjithe ate te keqe qe perjetuen Kosovaret,ende Motrate dhe Nenate Shqipetare vuejne prej traumave te dhunimeve Serbe...Prandaj Ideatoret dhe Analistet e rikthimit,qofte edhe si Metafor ,duhet te qveshin kete kerkese qe eshte absurditet i llojit te vet...
(Vasil Korca, 17.01.2006. 18:00)

Gospodin Cani zaista pokazuje ovom izjavom da i posle dobijanja nezavisnosti nama Kosovarima je veoma bitno sa kakvom Srbijom ima da budemo komsije. Treba nam jedna Srbija koja ce biti realna i logica....zdrava zemlja. Sa ovom SRS-SPS manjinskom vladom Kostunice, Srbija nastavlja da bude drzava zablude. Mi na Kosovu pratimo sta se desava kod vas posto delimo 300 km granice i trgujemo 150 miliona eura godisnje. We need a Good neighbour!
(ex-prishtinas, 18.01.2006. 08:42)

Izuzetan tekst. Lepo je biti u dobrom drustvu. Srdacan pozdrav Bojan
(Bojan Toncic, 18.01.2006. 17:00)

Me pelqeu tej mase shkrimi juaj,,,sic keni cekur edhe me tej ne keto momente historike te themi eshte shume veshtire te mos veproje e te mos jemi nen ndikimin e emocioneve tona... Ne shkrimin e juaj ishte cdo gje reale qe do te jete ne dobi te secilit qytetar kosovar pa dallim etnie apo dic tjeter...Duhet te vetdijsohumi edhe pak kosovare sepse sic ka cekur autori (i mrekullueshem) do te jete me se mire per gjithe ne... Respekt per te gjithe Arbeni-Prizren
(Arbeni, 18.01.2006. 22:35)

One of the most enlighting and realistic elaborations that I have ever heard. I hope that someday Kosovo will be abble to attract people like YOU to live and contribute here.
(Ilir D., 19.01.2006. 01:49)

Nuk është i panjerzishëm shkrimi i Bahriut,por është e pamundur, alogjike dhe në fund shumë e padrejtë mundësia e jetesës së përbashkët e shqiptarve dhe sërbve në një shtet,pamvarsisht premtimeve-garancioneve(prrallave) të cilat do t `i jipnin shtetet vendosëse të perëndimit bashk me ,gjithnjë, majka Rusin(për Sërrbinë). Pra është UTOPI. Sepse ne shqiptarët e provuam këtë(edhe pse nuk deshëm).Pas luftës së dytë botërore,mjaft pimë uj nga shishet e zbrazëta.U ngopëm me "barazi",në shtetin çfar ishte Jugosllavija. Të mos harrojmë se teorija marksiste edhepse në letra njihëte TË DREJTËN E KOMBEVE PËR VETËVENDOSJEE,kur e donte interesi i zhvatjeve,shtypjes dhe manipulimeve lejonte ,në emër të njëfar interesi ekonomik,që pjesë-teritore të një shteti socialist të mbeteshin në shtetin fqinjë! Ju faleminderit shumë,por s ka nevojë.Gjithësecili në shtëpi të vetë,dhe pastaj ;po kojshillakun deri sa të kemi korrektësi dhe interesa. EVROPA po dashti diçka të tillë le ta merr për veti. Nuk ishte e drejtë fare kur Shqipërin e ndanë e sakatosën,por edhe tash të gjithë ata të cilët në një mënyrë ose në një tjetër duan të pengojnë BASHKIMIN E SHQIPTARVE duhet mirë ta dinë se po i frynë zjarrit të luftës. Dhe sërrbëve të Kosovës duhet të ju bëhet e qartë njëherë e përgjithmonë që të mos shpresojnë se do të jetë e mundur që edhe më tutje do të jetojnë në Kosovë e të koketojnë me Sërrbinë. Po deshën të inkuadrohen në shoqërinë Kosovare(jo krminelët),le të urdhërojnë,të barabartë me ne shqiptarët,por le ti lënë marrëzitë,sepse kushtet të cilat i kërkojnë ata nuk janë as këtu në perëndim. Edhe unë do të dëshiroja të këthehem në atdheun tim -Kosovën,sikur të më zgjidhnin çështjen e banimit dhe të punësimit për mua dhe shoqën time.Që të dytë jemi intelektualë,njëri mjek e tjetëri arsimtar.Por besa edhe pse shtëpit na i dogjën mu ata të cilëve Qeveria e Kosovës po u ndërton shtëpi,deri më sot me asnjë tjegull nuk më ka ndihmuar. Sërrbët e dinë,por s po duan ta dinë dhe ta pranojnë realitetin;edhe këtu në Zvicër në njërin nga vendet"më demokratike" neve pakicave(të mos harrojmë;shumë më tepër ka shqiptar në Zvicër se sa ka sërb në Kosovë)sa i përket punësimit dhe trajtimit jemi shumëherë më keq se pakicat në kosovë(sa i përket kushteve sociale atje janë të gjithë keq),sepse edhe pse je mjek ose profesor ,mund të punësohesh si rrugëpastrues ose pjatalarës.Nuk besoj se këtë e përjetojnë pakicat në Kosovë. Në një të keqe të madhe, fatkeqësisht,janë bashkuar qeverija e sërrbisë dhe ajo e Kosovës;në gënjeshtra,korrupcion dhe hajni. Nga ky "lux",këta tanët nuk janë duke parë se po e shëndrrojnë Kosovën në aren Gladiatorësh. Këtë lojë të rrezikëshme e filluan në RAMBUJE e vazhduan me rezoluten 1244 dhe po e vazhdojnë me decentralizimin. Sikur të jenë të ndërgjegjshëm edhe sërbët edhe shqiptarët do bënin çmos për ta aktivizuar Demaçin e Kurtin në zgjidhjen e qështjes së Kosovës,sepse çdo zgjidhje tjetër përpos TË DREJTËS PËR VETËVENDOSJE të popullit të Kosovës do të perfundojë me LUFTË,prej të cilës kësaj radhe shqiptarët sigurisht nuk do të largohën si herën e parë.
(Fehmi Berisha, 20.01.2006. 00:41)

Pershendetje Bahri dhe pergezime per shkrim. Me shprese se do te kthehesh ne Kosove per ndertimin e nje shoqerie te re, europiane, me rrespekt.
(Ilir Deda, 23.01.2006. 01:18)

tem e qelluar Bahri . Se pari desha te ludhesha me pytjen qe Nese shqiptaret e pranonj Serbin si shtet edhe pse kjo nuk vjen kurr shprehje ,Por pytja ime do te ishte a mendojn serbet ndonjeher ta parnojn realitetin jo vetem ne Kosov po Kroaci e ne bosnje u deshte me ni fjAL me shtypje nderkomtare ti pranojn me sankcione etj edhe fund e shpallin fitore si rasti kosoves kur u be marveshja e detyrueshme ata festonin per fitore po mendoj per pushtetin e millosheviqit .Dhe me von kuptuan se ata veq e kishin dorzuar kosoven natos? E tash shtrohet pyetja pse nuk jan te gatshem te bejn vet diqka ne ket rast me kosoven e ta pranojn realitetin dhe tju tregojn popullit serb se ket shqiptaret e kan merituar dhe do te jet njefar hfala nga shqiptaret dhe do te zgjidheshin shum probleme ndermet veti nuk kish pas nevoj te shtyhen bisedimet e te komplikohen se koha po hec e ne te vetmit kemi met ne ket evrop te ilozuar tjeret po shkojn ka dy hapa perpara e ne nje prapa po mendoj si kosova edhe serbija ..Realiteti osht PANVARSIA .Jo pse jam shqiptar po nuk po muj me paramendu jeten nen Serbi kjo osht e pa diskutushme po edhe pakicav sidomos serbe duhet tju munsohet levizja e lir punsimi e te gjitha te drejtat e nje qytetari te kosoves perveq atyre qe i kan perlyera durt me gjak ata let pershendeten me kosoven per gjithmon ,Se nuk e kan venin ktu .pershendetje gjith lexuezve .
(ardiani, 26.01.2006. 02:13)

Kad bi na svim stranama bilo malo vise ovakvih ljudi ko sto je gospodin Bahri Cani, Kosovo bi bilo jedno lepo mesto za sve.
(Kuljici Dzevdjet, 01.02.2006. 14:50)

Bojane, Svoj narod treba voleti i kada ga drugi ne vole. Vlada, Beograd
(Vlada Petrović, 02.02.2006. 22:27)

Dajem punu podrsku Bojanu Toncicu i Bahri Caniju. Zanima me po cemu zaklucuje Vlada Petrovic da Bojan ne voli svoj narod i po cemu da nas drugi nevole?
(Predrag, 03.02.2006. 11:59)

Vlado probudise jado! svaka cast Bojane vi ste pravi primer za ballkan. Pozdrav iz Deqana
(deqani, 10.02.2006. 08:40)

Ju lumt per shkrimin qe e paske ber komplimente por nga ni her edhe ju eshte mir te shkruani ashtu si shkruajn i gjith rajoni pershendetje
(faikal, 19.02.2006. 11:21)

Me pelqeu qasja ne shkrim, reale, pa pragjykime dhe shume liberale. Meqense njihem me Bahriun dua te them se shkrimi eshte refleksion i personalitetit te tij dhe asaj qe mund te thuhet si shprehje e sincert e botëkuptimeve. As qe kam pritur nga Bahriu qe do te shkruante ndryshe, prandaj kurr nuk besfasohem (per te mire) nga ai. Pres te jete me aktiv ne mediat e shkruara ne Kosove.
(Xhymret Veliu, 15.03.2006. 10:42)

Dobro napisano Bahri!!! Samo me interesuje koliko si pre svega ovog,objektivno izvestavao i bio profi u svom novinarskom poslu? Naravno da si bio pristrasan.I danas kad citam u Deutsche Zeitung...ili bilo koje,clanci o Kosovu su tako fino obradjeni,kao kad seljak iz mleka izvuce sir i kajmak pa na pijaci prodaje vodu koja je ostala za debele pare i da uz to jos ima i dosta kupaca koji su prezadovoljni kvalitetom tog mleka.Ti Bahri i sam znas da su Nemci takve musterije,dovoljno je da na robi napises BIO hrana i Deutsche Welle se prodaju bez sumnje u kvalitet. Ali,bilo kako bilo,Kosovo je izuzetno plodno tlo za tako nesto i nije niko lud da ga se odrekne tek tako(inace zemljiste je plodno kao i pesak). Sve ovo sto si napisao,Bahri,jeste oaza u pustinji,onako lepa prava oaza!Samo sto je balkan u pesku i mi svi hodamo zedni a svet se nudi da nam napravi oazu!Ali nisu precizirali u kom veku ce je izgraditi,valjda kad se ostatak sveta preseli na Mars.
(dragoljub mihailovic, 27.03.2006. 10:34)

Dajem punu podrsku Bojanu Toncicu i Bahri Cani.
(zhegra99, 08.04.2006. 20:48)

http://video.google.com/videoplay?docid=4214974207914289532&q=panteri&pl=true Komentar nije potreban . To je slika "demokratskog" Kosova i Metohije pod siptarskom kontrolom .
(zoran ilic, 11.04.2006. 07:49)

Gospodin je spomenuo kriminal za vreme Miloseviceve vlasti, a da li mu je poznato da je Kosovo sada popriste kriminala, da su reketasi najmocniji ljudi tamo i da sirotinja ubija za 10 evra(slucaj od pre nekoliko dana kada je seljak na pijaci uboo babu nozem i oteo joj 10 evra).Gospodin bi takodje trebao da zna da su isti ti Albanci u svetu poznati kao najveci dileri droge,oruzja i belog roblja.
(Bojana Eker, 12.05.2006. 11:54)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:
 
FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.