[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]

FORUM
Protiv govora mržnje - za toleranciju

Congratulation ,it is best that i can say for an article of trooth and respectable.
(ali poci, 17.01.2006. 14:14)

NAPOKON JEDAN PRAVI KOMENTAR PRAVOG NOVINARA. SVAKA CAST BOJANE
(skender fazlija, 17.01.2006. 17:35)

Odlican text,mislim da ljudi kao vi vole i zele dobro Srbiji, vi ste patriota!
(yana, 18.01.2006. 14:41)

Nije komentar, zahvaljujem gospodinu Skenderu Fazliji. Bojan
(Bojan Toncic, 18.01.2006. 17:04)

Bojane, odlican tekst! Pozdrav, B. Cani
(Cani, 20.01.2006. 09:55)

Da smo imali vise takvih hrabrih i pametnih novinara prije ove najnovije tragedije na Balkanu....! Svaka vam cast gospodine.
(Halim Gashi, 20.01.2006. 10:59)

Sasvim očekivano Bojan Tončić je dobio pohvale za njegovu tzv.analizu pisanja srpske štampe o Kosovu.On se u završnom delu teksta poziva na sveto pravilo objektivnog izveštavanja i novinarstava- na profesionalizam.A kako zaista izgleda njegov profisionalni pristup na koji se tako zdušno poziva.U ovom tekstu on samo ponavlja bveć izanđale sterotipe o srpskim medijima kao osnovnim nosiocima rasizma,mitomanije i nacionalizma.Sve se uglavnom svodi na mi i oni i favorizovanje analitičara nacionalista, tako glasi njegova glavna ocena.I kako profesionalni Bojan Tončić argumentuje ovu svoju tvrdnju o srpskim medijima koji šire predrasude i ksenofobiju.Uzima nekoliko listova i citira tekstove koji njemu odgovaraju i njegovoj nameri da dokaže da je Srbija danas tamni nacionalistički vilajet u kome je i dalje domimantna politika Slobodana Miloševića.Da li je diskurs o kome piše Bojan Tončić ijedan od ključnih u u uređivačkoj politici najtiražnijih novina, to je otvoreno pitanje i zahteva mnogo ozbiljniju i temeljniju analizu i argumentaciju.Da li mi čitamo iste novine i da li u Srbiji samo Večernje Novosti i Politika jedine kreiraju javno mnenje u Srbiji.To jednostavno ne odgovara stvarnoj medisjkoj slici u Srbiji.Ali Bojan Tončić ne odustaje jer po njemu osnovna odrednica medija u Srbiji je sadržana u oceni da pesronal je neznatno promenjen a mediji su i dalje ostrvljeni na Albance i podilaze najnižim porivima svojih vernih čitalaca.Da li se radi o celini medijske slike u Srbiji, naravno da ne, ovde se radi o jednom dobro patentiranom maniru boraca za toleranciju i objektivno informisanje koji se sastoji u tome da samo priznaju i promovišu svoju sliku stvarnosti, i sve ono što se ne uklapa u njihovu agendu izraz je nacionalizma i ksenofobije.Dominantan negativan stav javnosti u Srbiji prema Albancima i stanju na Kosovu nije samo posledica medijske obrade već je izraz celine događanja na Kosovu.Bilo bi veoma interesantno kada bi nam dobronamerni Bojan Tončić predstavio medijsku sliku o Srbima i Srbiji u albanskim medijima na Kosovu.Indikativno je da on događaje od marta 2004 naziva nasiljem Albanaca , i tu se zaustavlja , ali zato reakciju u Srbiji naziva sumanutom.Bojan Tončić govori i o neskrivenoj niti revanšizma i izveštavanjne o incidentima bez distance takođe stavlja u kontekst negativne slike o albancima.Međutim , ovde se ne radi o incidentima već o izrazu jedne politike koja se samo deklarativno zalaže za ljudska prava i povratak, jer to vole da čuju predstavnici međunarodne zajednice,a rezultati povratka ljudi koji su prognani sa Kosova su gotovo zanemarljivi.Zašto Bojan Tončić nije našao za shodno da komentariše ocene koje daju upravo međunarodne organizacije o stanju ljudskih i manjinskih prava na Kosovu.Međutim Bojan Tončić je dobar propagandista i očekujem da će dobiti još mnogo pohvala jer upravo piše ono što žele da čuju Albanci na Kosovu.I to piše u Srbiji za koju govori da je ogrezla u nacionalizam i rasizam(zaboravio je da spomene fašizaciju srbije i klerikalizaciju političkog života u Srbiji)
(Marinko Vucunic, 20.01.2006. 12:25)

Gjith ate qe bukur dhe shumé bukur e ke shtjellu ne kat artikull sukur edhe kolega i yt Bahri Cani, duhet te shtjellohet per fat te keq edhe ne anen e kundert, qe cdo dit lexojm dhe po shofim dhe perjetojm né keté rajon.
(Mbijetesa..., 21.01.2006. 12:16)

Koliko treba jednom ocigledno izuzetno dobro obavjestenom novinaru kao sto Bojan Toncic, da sastavi i da se usudi da javno objavi jednu ovako sazetu, adekvatnu i balansiranu analizu stanja Srbijanskih medija kada se radi o obimu mrznje koju oni generiraju o Albancima? Svakako ne puno. Samo se treba insistirati da se stvari nazovu pravim imenom, a to Bojan svakako umije. Excellent Bojane.
(Astrit Ismaili, 21.01.2006. 18:45)

kad bi bilo bar malo vise komentara i pametnih ljudi kao sto je g-din. toncic ja sam siguran da bi se zahuktali nacijonalizam doveo do minimuma.
(r.kuka, 22.01.2006. 17:30)

nije zgodno personalizovati ove komentare, ali je prosto nevjerovatno da ovaj mr vucinic ne zna ono sto i ptice na grani znaju,a to je; da bi svi srbi zivjeli u jednoj drzavi, drzavi skrojenoj po srpskom mjerilu, ovi su ti zavili u crno hiljade i hiljade domova u hrvatskoj, bosni i kosovu, na jedan bestijalni, neljudski nacin.i neka to kao jedan fakat, nego sada ova kolektivna amnezija, i relativizacija, kao, svi su cinili zlocine, svi su krivi. pa ljudi moji, dokle ce ova bezocnost da traje, ja licno mislim, dovijeka, jer ima stvorova koji ce se praviti 'ludi' dovijeka, ali onda ne treba pitat,sto je cijelom svijetu protiv nas? a inace o ovom sovinizmu i rasizmu rasprostranjeno po srbiji, to vam je jedan fakat za koji i ptice na grani znaju, samo misle da se to ne zna, a posebice u odnosu na albance (na srpskom-siptari), to je toliko ocigledno da i to cijeli svijet zna, samo je pitanje, do kad ce se to tolerisati, a ovamo se prodajemo za demokratsku drzavu, a za sve je kriv milosevic. milosevic je kriv,izgleda, sto nije dobro zavrsio rabotu i satro sve oko sebe. krivci, i to na veliko, se mogu sresti na svakom koraku, a to su oni sto i dalje negiraju ono sto i sve ptice na grani znaju. pozdrav dobrim dusama, denis
(denis perkovic, 26.01.2006. 00:46)

Pravi realan komentar G toncic ali kad mi bila vas kometnar pre 90 tih mosda bi bilo za pozdravjanje ali mislim da sad je malo kasno ali opet veliko HVALA od moje strane sto ste rekli realne sfari .I tfoje mesto je billo na mesto kustunice a ne kao novinar bar politicari nek se nauce ot tebe .bravo.
(ardiani, 26.01.2006. 02:24)

to je sad realno sto od mene bravo .nemam toliko da kazhem samo nek .politicari nauce od novinara kako treba da se ide napret ..jer oni su jos u 19veku pricaju babke priqe .pozdrav sfima
(albanian, 26.01.2006. 02:28)

Mire eshte me qen autokritik, si qe e pam tek gazetari Bojan Tonqiq, por nuk mjafton vetem kaq,sepse duhet te shkruajn edhe gazetaret tane ne kete menyre objektive se edhe neve i kemi mos te them millosheviqat tan por me siguri i kemi arkanat, sheshelat e koshtunicat shqiptare, qe kursesi nuk punojn per te miren e Kosoves por perkundrazi mjellin urejtje dhe jan shum radikal ne qdo pikpamje dhe jan profiter te luftes natyrisht.......................................
(Agron Leka, 29.01.2006. 11:16)

Pajtohem gjithsesi me zotin Agron Leka ngase një gje ësht e qart se Kosova ësht e Popullit të kosoves, dhe për fat të keq shum Patriot të dalur pas lufte Në menyr direkte apo indirekte dhe duke u fshehur nën hijen e UQK pengojn proqeset dhe qeverin të cilen e zgjodhi vet Populli. Për të qën kritik duhet të jesh edhe vetkritik. Pandaj mendoj qe edhe krahu djathtist duhet të heq dorë nga nxitja e urrejtjes ndaj qeveris të cilen e zgjodhi vet Populli dhe partive tjera politike. PÉRSHENDETJE NGA DEQANI
(Deqani, 31.01.2006. 09:19)

Svaka cast Bojanu Tončiću na artiklu. Artikal daje sliku zadnjih 15 godina novinarstva u Srbiji. Secam se takvih izjava i te kako koje je Bojan naveo u artiklu, ali mogu sa olakasanjem reci da je u Srbiji sve manje antialbanskih izjava koje smo citali za vreme Milosevica, mada jos nisu nacisto nestale. Albanski stereotip sve vise nestaje iz nasih novina, ali je nazalost jos previse prezentan u srpskim glavama. Moje misljenje je da nije dovoljno da u srpskim novinama se vise ne pise protiv albanaca, kao sto je to u proslosti cinjeno, vec se mora na tome raditi da se poboljsa slika o Albancima u celini. Medjutim to nece biti tako lako, kad uzmem u obzir da vecina srpskih studenta u Beogradu je nedavno izjavila da nebi sebi mogli zamisliti da spavaju u istoj sobi sa Albanskim studentom. Koje maloumno razmisljane, nisam mogao da poverujem sta citam (uvek sam mislio da su studenti informisani i koliko toliko razumna bica). Nemojte sad pomisliti da smo jedino mi Srbi tako operisani, dobro se secam koliko je Italijanski sterotip u Svajcarskoj bio prezentan, mozda citavih 20 godina. Italijan je u Svajcarskoj bio sinonim, za nekulturu, kriminal, necistocu itd; Italijani su bili debelo diskiriminirani u Svajcarskoj. Sve je to tako bilo dok nisu poceli ratovi u bivsoj Jugoslaviji. Od jednom se promenilo, Italijan je postao kulturan (sto je ustavri i pre bio, sve zavisno od pojedinca) i Svajcarci su poceli nas Srbe da "nevole". U skoli su me poceli zvati cetnik, ubica, pocela su neka druga vredjanja i odjednom sam realizovao da je sad dosao red na mene. Medjutim to stereotipno razmisljanje nije fenomen samo Srbije i Svajcarske, necu takodjer zaboraviti sliku sa Austrijske televizije kad je njihov skijas Goldi hteo da uzme srpsko drzavljanstvo, posto je se nesto bio zakacio sa austriskim skijaskim savezom. Dobro se secam kad su na glavnim vestima Austrije prikazane slike iz Srbije gde pokazuju neke pijanice, bradate ruzne tipove kako jedu pecenje, krezave babe itd. sa komentarom eto za sta je se nas Goldi odlucio. Ali to nije sve sta se dogadja u Evropi po pitanju diskrimincije, radim sa Iricima zajedno i znam koliko njih Englezi dan danas jos svakodnevno omalovazavju. Ali zato Irci Nemce omalovazavaju i ako nemaju nikakve veze sa njima. Necu takodjer da znam kakvo Albanci imaju sjajno misljenje o nama Srbima, ali racunam da se stvarno nesto mora promeniti u Evropi. Ta "semipeople kultura" koja vlada u Evropi je kao neki tumor koji se ne moze izleciti vec od drugog svetskog rata. Drago bi mi bilo da jednog dana slican artikal, poput ovog od Bojana Toncica, procitam od nekog albanskog novinara koji takodjer osudjuje anti srpske parole svojih novina i politicara.
(Predrag, 01.02.2006. 14:10)

Ovo je nasa realnost, svaka cast gospodine Toncicu. Nepristrasnost novinara nas samo moze dovesti do boljeg i lepseg zivota. Morate vi i gospodin Bahri Cani malo vise pisati za ovu stranicu koja je jedini izvor pravih informacija sa Kosova, imate punu podrsku Bosnjaka sa Kosova.
(Kuljici Dzevdjet, 01.02.2006. 14:59)

O Toncicevoj "nepristrasnosti" najbolje govori njegov tekst. Pa ko ume neka cita.
(Miloje Vukic, 07.02.2006. 07:07)

Čovek svoj narod treba da voli najviše upravo onda kada ga drugi nevole. Dušan Savić
(dušan savić, 07.02.2006. 22:39)

Moram priznati da sam se iznenadio kada sam video da posetioci ovog sajta toliko naglaseno hvale clanak gospodina Toncica i bodre ga da ne odustane od slobodnog iskazivanja svog pogleda na svet. Kao da svi ti komentatori dolaze iz nekog okruzenja gde im je izrazavanje ograniceno, pa se silno obraduju kada vide bilo koga ko se ponasa slobodno i svojevoljno. Indikativno je ipak da je vecina njih jos proslog veka poslednji put krocila severno od administrativne granice sa Kosovom, pa i ne znaju kakva atmosfera vlada u ostatku drzave. Cinjenica je ipak da ovakvih tekstova, reportaza, TV i radio emisija, kampanja, reklama i javnih poziva ima na svakom koraku u javnom zivotu Srbije. U tom smislu, zelim da obavestim posetioce sajta da ovaj napis gospodina Toncica ne predstavlja izuzetak, vec naprotiv - jedan ustaljeni trend na srpskoj medijskoj sceni, koji koegzistira sa drugim trendovima. Nazalost, u pitanju je struja misljenja koja praktikuje iskljucivost u tvrdjenjima i koja svojim jednostranim ocenama konstantno budi reakciju onog suprotnog ekstrema. Ignorisuci tragicnu nepravdu i nepremostive egzistencijalne probleme Srba na Kosovu, javni radnici poput njega daju snagu drugoj vrsti ekstrema koji na toj patnji grade svoju politicku karijeru. Prilozeni tekst predstavlja samo mehanicku antitezu milosevicevskog nacina razmisljanja, nagovescujuci da je na Kosovu sve politicki korektno, da su Albanci oduvek spremni na svaki dogovor, dok su Srbi po pravilu kvarni kao crn zub, pa su i danas oni krivi sto institucije UNMIK-a ne funkcionisu. Istina, gospodin Toncic ne zeli da komsiji crkne krava, ali je iz nekog razloga sklon da se sa bilo kim udruzi protiv sopstvene krave u sopstvenom dvoristu...
(Vlastimir Skord, 09.02.2006. 17:27)

shum ju pershendes per shkrimin tuaj ishte korrekt dhe real tek ne thon se serbet jan shum te shkolluar po fare nuk po e tregojn se jan si ata me qdo propagand i besojn jam i befasuar me pelqejn shum gjerat qe te tregohen ashtu si jan bravo tye
(faikal, 25.02.2006. 08:33)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:

FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.

OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.