[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]
 
 


FORUM
Albanci na Kosovu svoj status nisu vezivali za ljudska i gradjanska prava, nego samo za teritoriju

G. Markovicu da sam neki stranac mozda bi me ubedili na ovu vasu 'istorijsku' pricu tako lepo pro-srbijanski orjentisanu. Ne mogu vam zameriti. Vi jeste Srbin i treba da se patriotski ponasate. Ali kao profesor prava trebali ste biti neutralni i objasniti da je ukidanjem ( i to nasilno) autonomije Kosova 1989 Srbija izgubila pravo da nikada vise ne upravlja Kosovom. Zato je Kosovo tu gde je sada i ide sigurnim putem prema nezavisnosti.
(Agron Rama, 10.02.2006. 20:43)

Blla, blla, blla,..............Blla, blla, blla,...........po me qeshet me juve, "Profesorave" Serb. Me te vertet duhet me qen "profesor" qe Serbija me dal e pafajshme per te gjitha kto te keqija, mekate qe i ka bere. Mund te paramendoj qka mendon nje i paarsimuar ne Serbi. Kosova kur nuk ka qen e juaja e as qe do te jet. Prej Qershorit apo si qe tha Ahtisari, Nentorit nese don me ardh me vizitu Kosoven bone gati pasaporten. P.S. Ndoshta te duhet edhe viza, pyet, se nuk dihet mund te kthehesh ne kufi?
(Ismajli, 11.02.2006. 17:23)

M pelqeu shum artikulli, sepse ju si profesor veq pranuat se Kosova ka pasur elemente konstituive ne ish shtetin e meparshem, dhe se sipas Kushtetutes se vitit 1974 Serbia nuk pasur te dretj te nderroj Kushteten e Kosoves pa vullnetin dhe voten e Delegateve te Kuvendit te Kosoves. E pra ketu eshte dashur veq edhe nje hap qe Kosova te fitoj elementin e Kombit ne ish-Jugosllavi sepse ajo e ka merituar ate qysh me heret.Kete ajo edhe e ka bere me Dekalraten Kushtetuese te DATES 02.07.1990 dhe 07.09.1990, te cilat Serbia i shkeli me Tanke duke treguar agresivitetin e vet. Ne anen tjeter ju e dini mire se ne q`menyre Serbia i detyroj deputet shqiptar te nderrojn Kushtetuten e ateherhshme 28.03.1989. Keto dhe masakrat e dhe luftrat e vitit 1998-1999 bene qe Kosova tani veq me ka te drejt te shpall Kosoven shtet te pavarur dhe demkkratik(ajo kete veq e ka bere kahere, por tani veq te njihet nderkombtarisht). Shpresoj nje shtet qe do te rrespektoj te drejtat e t gjithve ne kete rast edhe te serbve.Ju me kete intervist veq keni dhan deshmi te bollshme qe Kosova te fiotj pavaresin. Faliminderit profesor i nderuar.
(Lulzim kozhani, 11.02.2006. 19:41)

"Ustavni sud ovo...Ustavni sud ono..." A ko su cinili ustavni sud tada G. Markovicu? Istine radi, treba reci da su taj ustavni sud cinili "ne-strucnjaci" tipa g. Markovica koji su u tom periodu donosili takve odluke koje su zatim direktno ili indirektno bile odgovorne za rat u bivsoj SFRJ dok ste vi kao "strucnjak" prava pokazali koliko jedan "Intelektualac-strucnjak-srbin" moze nisko da padne.
(Dr.Ra, 11.02.2006. 21:25)

Z.Profesor pasuria me e madhe e nje njeriut eshte Filozofia e njohjes.Ju e posedoni dhe zoteroni kete kapital.Prandaj do te ishte mjerim intelektual per nje Teoricient te rangut tuaj te deshmonte aq papjekuri dhe Sadizem ndaj te vertetetes,tanime te njohur dhe te argumentuar ne Sofren e Qytetarise... ...ju e keni te kjarte se Kosova dhe Serbija zhvilluen nje lufte te pergjakshme.Cdo lufte njerr fituesin dhe humbesin.Ushtria Serbe perjetoi Kapitullimin perball UCK-se dhe NATOS(Aleances).Edhe pse e dhimbshme,ne baze te Konventave te Luftes,Kapitulimi konsiderohet dhe fuqizohet si humbje.Prandaj eshte e udhes te punohet ne drejtim te arritjes se nje atmosfere fqinjesore.Kosova rrugeton drejte synimit te vet...
(Vasil Korca, 11.02.2006. 23:29)

He more mixh qeta Profesorat e serbis kogja frajera po kallxohen, bile frajera me bateri e mos jau nxani per te madhe se fajet i kan baterit se jan prodhim i viteve 900 para epoke'' he more doktorr''''"""''!!!!!!
(Deqani milenium, 13.02.2006. 06:29)

Përshëndetje - Z.R.Markovic ju paskeni spjeguar nga shekulli XII, po më herët ju lutem kush ishte në Kosovë? Tregoni më mirë dhe më sakët se nga erdhën Serbët në Ballkan? Në shkollë e kemi mësuar se Serbët kanë ardhur në ballkan nga KARPATET e largëta të Rusisë (si ardhacak e lypsa), ishte kanë mirë për hirë të titullit që ju e keni me cekë në shkrimin tuaj se nga erdhen në Kosovë Serbët e tashëm. - Beteja e Kosovës e vitit 1389 ishte bërë nga të gjitha shtetet ballkanike e sigurisht që ishin edhe Serbët tash të vendosur në ballkan e të ardhur nga karpatet e largëta. - Prej Turqëve në vitin 1912 nuk e keni marrun me luftë Kosovën po si një dhurat që ju dha nga Osmanlinjët. Sepse Turqit (osmanët) nuk kishin simpati për shqiptarët se ishin luftar të mdhenje dhe që i kundershtonin dhe i luftonin në vazhdimësi Osmanët. Në anën tjetër Serbët ishin bërë miq me një miqësi dhe dashuri të madhe me Osmanët, dhe nga kjo miqësi ju pranuat dhurat Kosovën në këtë kohë. Kurse luftën në këtë kohë e keni bërë me vendorët Kosovar që e keni ripushtuar edhe një herë Kosovën, tash nga një pushtues edhe ma i keqë. - Kumunizmi e pushtoi edhe një herë Kosovën, por më vonë u banë ndrrime të mëdha ku ju dha e drejta me kushtetutën e 1974, ku Kosova barazohej me republikat tjera ishte pjesmarrëse ne federat kishte kryetar të ish Jugosllavisë si republikat tjera. Kosova kishte të gjitha organet tash me kushtetutën e 1974 të ish YU të barabarta me pjesët tjera të YU. Por Serbija me tanke të ushtrisë dhe policisë ja hoqi Kosovës këtë autonomi në vitin 1989 (shikoni protokolet e shtetit tuaj). - YU u shperbë edhe ne si Kosovë bashke si pjesët tjera të ishë YU do të shërbëhemi nga ai trup që ishte artificial dhe i përkohshëm. - Kosova bazuar në të gjitha këto fakte reale dhe vullnetin e Kosovarëve do të jetë shtet i pamvarur deshët ju apo nuk deshët kjo sdo të mvaret nga ju, se nuk e keni më miken Turqi të vitit 1912.
(Ymer Gashi, Zvicër, 13.02.2006. 11:29)

da su srbi uvek bili pametnjakovici dokaz je ovaj hipnotisani profesor koji je ostao na hipnozi od pred nekih 10 godina jer nema ko da ga probudi.Neko na zalost treba da mu saopsti tragicnu vest da kosovo odose zajedno sa tvojim traikomicnim teorijama o ravnopravnosti .Isto tako neko mora da ti objasni da srbi vise nisu svetski miljenici ni po cemu,naprotiv oni su u svetu poznati po brutalnosti,ubistvima svojih komsija (njih 300000 ,oni su stravstveni piromani ,siluvaci ubice svojih premijera i tudih ministra,i da ne nastavim jer ce me zaboli ruka. zahvaljuci njihovoj bolesnoj genetici ceo svet je stao na nasu stranu ukljucujuci i ruse (koji davne 1999 ne pocese treci svetski rat kako sto ste se vi nadali a verujte nece ni sada u 2006.BAS IM JE NJIMA STALO DO VAS. Srbi su i od ranije a pogotovo od 1999 izgubili svako pravo nad Kosovom jer da nije bilo amerikanaca i drugih tu vise ne bi bilo zivog albanca (podsecanja radi za samo tri nedelje proterali ste jedan milion albanaca ,pobili vise od 13000 ,silovali ?,spalili vise od 300000 domova nadajuci se da se vise nikad necemo vise vratiti ali mi smo se vratili kao bumerang a sta sad sa vama
(rexhep iljazi, 13.02.2006. 12:09)

Hvala Profesore Markovicu. Kao djete sam citao price kako istina moze izaci iz bunara. Nisam vjerovao, dok nisam citao vas clanak. Godinama kazemo da su Srbi dosli od bilo gde i okupirali teritorije, tada i sada. Srbi su rekli ne, ko da su uvjek bili na Balkanu. Vi sada potvrdjujete bas tu stvar. 1. Stariji deo historije: Vas nije bilo na Teritoriji Kosova do XII Vjeka. To znaci, da su tamo prije vas srba ziveli ljudi, nesrbi, nesloveni a ko bi to mogao biti osim Albanaca. 2. Noviji dio historije: Serbija je krsila sve ljudske i pravne konvencije medjunarodne i Jugoslovenske, da bi mogla menjati Ustav. I kako su to oni uradili to se zna, ali prvi put priznaje jedna od pametnih srpskih glava, da se to moralo raditi silno. 3. Da Albanici, osim jedne manjine u Serbiji, najvecu mrznju moraju ocekivati od akademskih lica. Pa to znamo covece vec godinama: kod nas su imena Cubrilovic, Andric, Rankovic, Milosevic, Markovic tako poznata vi ste jedan od onih koji daju dokaze ili goje to zdravo nepoverenje prema Srbima, a narocito intelektualcima. Steta, stvarno. Umesto konstruktivnog dijaloga vi gurate taj Fazon: Turbo Folk, sa malo Mozga i puno mrznje.
(Halim Gashi, 14.02.2006. 13:04)

They say history is written by those (nations) with power often by using excessive force against those (nations) without power! We all know that different regimes and rulers often came to and left Kosova, but their rule, for whatsoever time period at all, doesn’t justify their claim that that region belongs to them! Prof. Markovic elaborates and formulates a chronology of events over Kosova for two time spans, 12th century and 1912-today: Quote >>Kosovo was an integral part of the Medieval Serb state since the 12th century and afterward went down in history due to the battle fought there in 1389<< Unquote. We all know that before, during and after 12th century Kosova was mainly populated by Illyrians (predecessors of later known as Albanians). Since the battle of Kosova was fought in an Albanian inhabited (forcefully annexed by a Serbian king) area and all the peoples of the Balkan Peninsula knew that the stakes are very high, meaning their existence was in danger from the Ottomans, I wonder how the Serbs can have fought that war ALONE against a common enemy of all the peoples of Balkans in an Albanian inhabited area, and the people of this area stood aside waiting for the outcome of the battle. Wow!!! => No comment on this! The other claim of Prof. Markovic, Quote >> when the Serb army liberated it (Kosova) and rejoined it with the Kingdom of Serbia in 1912<< Unquote, made me feel dizzy. Actually as Germans would say “Ich habe einen Lachkrampf bekommen” :-))). How can Serbs have liberated Kosova when the Albanians were already fighting the Turks?! The Serbs invaded Kosova in 1912 at a time when the Albanians were weakened from the fight against the Turks, so they had a quite easy job to “liberate” Kosova. After the invasion all Serbian military and paramilitary units did is to systematically destroy the life and property of Albanians in order to change the demographic structure of Kosova in their favour. The year 1912-13 was exactly the turning point in the history of Kosova! How can Kosova belong to Serbia, when it was forcefully and against the will of its people annexed?! During 1912-1999 Kosova went indeed through very difficult times under Serbian and Yugoslav rule, but the future for all the people of Kosova looks quite bright! The independence is within its reach! Let us hope that all Kosovars will behave nice and respect each other! Let us hope that minorities (Serbs in particular) in Kosova will serve as a bridge between neighbour countries and not an excuse for political games. The sooner the involved parties cope with the new reality (de facto independence and later on European integration) in Kosova and behave accordingly the faster the whole Balkan region will prosper! As to you Prof. Markovic, thank you for the views presented in your report! Iliri, MSc., 14.02.2006
(Ilir ILIRI, 14.02.2006. 17:15)

Your history(Serbian)has always been built on lies.you have always been loosers and always will be if you keep teaching lies to your young generations. GOD BLESS KOSOVA!
(Agim Prelvukaj, 15.02.2006. 06:05)

If an average citizien with secondary school education would come up with such statements, I would not be surprised at all. I would blame it on his lack of education. But, when it's about a professor, things change. I will not go on and write about this issue or even criticise Prof. Markovic. I only feel sorry for the eternal influence of Milosevic that is still present among serbian people, so present that simply blinds them and prevents them from seeing the reality.
(Muhamed ÇUNI, 15.02.2006. 12:23)

Hvala vam puno gospodine Markovicu, o vasoj pro Srpskom Argumentaciji da Kosovo i Metohija uvek srpska bila. Da sam neki Stranac sa Juzne Afrike koji nikad nije o Srbima cuo mozda bi vam verovao ali realnost je tuzna za vas i za citavu Srbiju Profesoru Markovicu. Mislim da je doslo vreme da vi bolj trosite vasu Energiju kako bi ste svom Narodu objasnili da ste Kosovu za Uvek Izgubili posle vise od 100 Godina Kolonije , i to na takav Skolski nacin kako i probate da nama objasnite kojima pribada Kosovo . A sto se tice vasim Historickim argumentima niste u opste razliciti od vasih pre Hirosticara koji su godinama Manipulirali Historiju i pokusavali godinama da sa time stignete vas cilj. A ovo vam je Tuzna istina Profesoru Markovicu. Puno pozdrava sa Buduce nezavisne Drzave Kosova.
(Halili - Gjermani, 17.02.2006. 23:16)

Man,... what kind of article?! Professor you are calling yourself? hard to believe but it's true. This is a year of 2006 ( not 1999) where all the influent world states( i think even Russia and China don't care any more)are looking forward for Independece,exactly this year(thank's God)and you are still talking about "POTATEOS AND LESKOVAC PEPPERS -( KROMPIRI I LESKOVAQKE PAPRIKE) ". If i would be you i would be ashamed for my title,because you have no right to talk anymore for Kosovo since you belonges the Miloseviq era,so the first think i would do is; i would just APOLOGIZE,in the name of Serb nation-to the Albanian nation,for all what you "gays"did it in Kosovo,and say: Congratulation, Independence Kosovo,you deserve't that looooooong time ago. Thank you.
(Dr.Enver Basha, 18.02.2006. 06:20)

Pershendetje profesor E dim qe qeshta e kosoves po i mundon shum Politikan e shum profesora si ju mirpo sa i perket Kosoves ajo pun ka marr fun pra ju deshir apo pa deshir te serbis kosova po e fiton ata per qka ka Luftu per shum vite . Ndersa ju profesorat e beogradit mundini me vazhdu me ato historit e juaja qe nuk kan te nalur nga manipulimet etjra e tjra.
(Kosovari, 18.02.2006. 19:06)

po zotrate ju historianet e shkatrut ish jugoslavin aq te dishem dhe largpames kishet qen dhe e aritet qellimin po qellimin e gabuar nuk ju dul si menduat me historin e serbizmit .ti si profesor historie e di qe i bron interesat serbomadhe po .historianet duhet mos anojn nga nacioni po nga realiteti historik po te kishet then shum gjera ma heret sigurisht se nuk do te kishem luft .por ja ata qe na japin neve mesim qka kem mesuar prej tyre urejtje dhe vetem urejte ,vazhdoni perseri .se do te vjen koha qe sdo te miret as kush me historin e kaluar .po vetem realitetin e hidhur .NI VELLIKO ALLBANIA .NI VELIKA SERBIJA ..SAMO.NEZAVISNA KOSOVE.POZDRAV.
(pingi, 18.02.2006. 22:20)

Dear professor, I really feel that I am wasting my time writing to you this letter. What you claim in your letter is far away from reality and truth. While reading your letter I realized that you are not informed or you don’t want to acknowledge that there was “life” before the 12th century. You fail to mention that Albanians lived in that part of the world, for millenniums, way before the Slavic people settled in the Balkan peninsula. Let me tell you that Kosovo was never an “integral part of the Medieval Serb state,” it was occupied by the Serbs. And yes in 1912, the “Serb army” did not “liberate” Kosovo, it occupied it once again. There were hundreds of villages and towns destroyed, thousands Albanians killed, and many more expelled from their own land (Edit Durham). Later on your letter you try to use every possible way to justify your point. I feel sorry for you professor. I feel sorry for your students. I will quote what Dobrica Ćosiċ once said about his fellow Serbs: “We lie to deceive ourselves, to console others; we lie for mercy, we lie to fight fear, to encourage ourselves, to hide our and somebody else’s misery. We lie for love and honesty. We lie because freedom. The lie is the trait of our patriotism and the proof of our innate smartness. We lie creatively, imaginatively, inventively.” Please start telling the truth professor. Please stop living in your imaginary world of lies, that you Serbs have created, through decades. Please sir, forget the plans like “Nacertanija,” you are doing no one a favor, you are being worst than Sejsel and Milosevic in Hague. You are a professor, act like one.
(Ronir G, 19.02.2006. 00:23)

"Profesore" Kako to da ste "zaboravili" Bujansku konferenciju? "Zaboravili" ste i Vojnu upravu na Kosovu 1945-1946 "Zaboravili" ste i komunisticki naziv "Kosovo i Dukagjin" Cudi me da ste "zaboravili' Rankovica i njegove licne i drzavne represije nad Albancima i Crnogorcima. Ne "secate se" ni ugusenja u krvi mirnih demonstracija 1969 ni proterivanja Albanaca u Tursku. Kako to da su uz svu vlast koju ste imali , vojsku, policiju, diktat nad medijim, ambasade po citavon svetu; albanci uspeli privoleti citav ostali deo sveta da vas bombarduje 11 nedelja. Kako cete objasniti svojoj deci zasto ste ih ostavili bez prijatelja i bez buducnosti kako cete im objasniti da in albanci nisu neprijatelji vec su to vasa "ucenja" i vase politike. Nase petstogodisnje ropstvo pod Turskom i stogodisnje pod Srbijom je zauvek okoncano. Vasem ropstvu u zabludama se ne nazire kraj. Ipak sam optimista da vas pokusaj da branite zakone koje je doneo Milosevic sa ljudima kao sto ste vi nece biti prihvacen od vase dece i da ce ona napokon okrenuti srpski narod prma progresivnom, hmanom i miroljubivom vecinskom delu covecanstva. Tamo cete naci i nas Albance i mi cemo biti u stanju da ih prihvatimo kao ravnopravne susede prdestoji vam dug put.
(Agron Duka, 20.02.2006. 10:43)

ne VELIKA ALBANIA.ne VELIKA SERBIJA.vec .KOSOVO NEZAVISNA .to je za historiju realna.dr markociq
(gjilani, 20.02.2006. 14:52)

Umorna sam od citanja "profesorskih" objasnjenja sa jedne i druge strane. Kosovo pripada nama, to jedni i drugi tvrde. Kosovo pripada narodu i trabamo jednom da pocnemo kao takvi da se ophodimo jedno prema drugome. Kao pravoslavka ne opravdavam nicije zlocine i nezezelim da se u bilo cije ime ta mrznja nastavlja. Pitajmo one, koji su pokazali svoju humanost i velicinu, koji u ime svih nas "van Kosova" zive jedni sa drugim.
(Slobodanka, 20.02.2006. 16:23)

Vama pamtimo kao jedan od velikih savetnika za genocidnu politiku Milosevica.Vi niste u priliku nikome a narocito ne albancima da predavate vego nego trebalo da budete sa vasim nalogodavcem miloseviqu u HAGU .Tamo je tvoje mesto. Vas cinican osmeh je tipican osmeh ubice.
(HARRY ANDYLI, 20.02.2006. 16:27)

Zar nismo umorni od "profesorskih" teorija?? Kosovo pripada nama, to jedni i drugi tvrde. Smatram da za to ima samo pravo narod koji u njemu zivi. Dopustimo jednom da zavlada razum i humani odnosi, prestanimo da kopamo po istoriji, ciji su pisci uvek bili pobednici. Volela bih da vidite kako moja deca rastu u prijateljstvu sa Nemcima, Grcima, Albancima i ostalim narodima. Ja ih ne ucim da prave razliku, posto je nema...
(Slobodanka, 20.02.2006. 16:39)

Onaj koji ima makar elementara znanja iz ustavnog prava ili iz oblasti ljudskih i gradjanskih prava shvatice o cemu je Profesor Markovic govorio. Svim ostalima preporucujem da malo vise citaju a manje da se bave populistickim komentarima.
(Milan, 20.02.2006. 19:06)

Kushtetuta e 74 per serbin ishte e papranushme pasi qe Kosova ishte lement konstituiv i federates ,politikanet nacionalist srb ne krye me milosheviqin e pan se me ket kushtetut Kosova do te ket te drejten e vetevendosjes si te gjitha republikat tjera jugoslave dhe vendosi qe at ta shuaj me dhun ,ku ishit ju ateher zoti profesor qe zeri u juaj nuk u ndigjua per ti ikur lufterave te zhviluara ne teritiret e republikave ,dhe te asaj te kosoves srbija kur ska ber lufta ne srbi ne teritor te huaj esht shum leht te luftosh dhe te shkaterosh ,e tani kur Kosova esht e lir dhe kete voit do te vendos statusin tani me te njohur Panvarsin.
(dardanasi, 20.02.2006. 20:36)

Svaka qast profesuru Ratko Markovic za ovaj qlanak, svaka qast sve je ovako tako mi boga (gani iberdemaj, 11.02.2006. 11:14).Gospodo siptari da li vam ovo nesto govori?Ovo je stav i misljenje vaseg sunarodnika
(sasa, 22.02.2006. 00:44)

(za Sasu 2202 2006) sasa zar ne vidis ironiju tog teksta tako mi boga, kada ovo ne razumijes onda neces nikad i nisto razumet Tako mi boga.
(kosova, 22.02.2006. 16:09)

Edhe profesor me tere ata tituj shkencor edhe genjeshtar!Qe nga kongresi i Berlinit me 1878, Serbia vetm ka dhunuar,ka vrare dhe ka ndjeke shqiptaret(Rankovici,Milosevici, e shume te tjere para dhe pas ketyre).Po te kishin mundesi edhe sot do ta benin kete.! Para dhe pas cdo nderrimi kushtetar kemi pasur dhjetra te vrare dhe mijera te burgosur (1945,1968,1974,1989) Profesor, shihemi ne Kosoven e pavarur.
(Musliu, 23.02.2006. 22:18)

First of all I don't understand where these Serbs come from that they are still enthralled in the idea that Kosova belongs to them. Kosova, from what I know, initially belonged to Albania therefore it was always populated by Albanians. Serbs, whatever they did accomplish (which is definitely not much), accomplished it through force and violence, while Albanians stood back and watched, until the sick mind of Milosevic decided to take it to the next level. He massacred millions of people, be it Albanian, Bosnian, or Croatian, with the help and support of his people, the SERBS, and now these same Serbs expect us to forgive and forget everything that had happened and accept them back with arms wide open. ARE THEY OUT OF THEIR MINDS?!!! Their sons and husbands murdered my mother's uncle and his whole family in cold blood and this woman wants me to show her humility and say that we are all equals and should live in harmony together? She definitely needs to go and buy one of those tapes that show the massacred and the bodies lying on streets covered in blood and gore with no one there to burry them, and then I want her to tell me what she would say or do if those people were of her descent. Serbs have proved their priorities over and over and to tell you the truth they are no better than the dogs that roam the streets lost and hungry, with no goal or means of achiveing anything. As a last thought, I beg and plead to Albanians to voice your opinions so that the rest of the world would understand what these animals put us through and not to listen to the pleads of Serbs who say that they had nothing to do with thw wars, while everyone knows that a rotten apple doesn't fall far from its rotten tree.
(pamela prelvukaj, 04.03.2006. 15:29)

Dear Serbs of Kosovo, especially Mr.Profesor Markovic, I have read your article( this), I have read something what I have never heard in any of the international history books( besides, the books written by Science academy of Serbia) something like this, really it is very strange how you MR. Markovic can do and change of history. For Ms.Slobodanka,I have to say to her that she has to go back in history and look better here Kosovo comes from, how Kosovo was a disputed(occupied), since when, and what in fact was happening with people of Kosovo during this last century and during the previous century( but don’t read history written by Serbian academics. And than you can come to write your commenter. My Dear Slobodan, I hope you are from Kosovo, if you are than I am going to tell you a story what happen to me but this story is very nicely related to the question what I have asked you to do ( read history about Kosovo) I was 17 years old, and I was walking on my street and I have meet my neighbour (Natasha- Milenkovic) even though before 89-90 when we were kiddies we used to play with her some children playing something like I was husband she was wife and we had a baby she had some baby dolls but in that time she was the person who gave me first love kiss (even if she was 7-8-9 years old) I couldn’t forget for long time. But when I became 17 Year old and during the time when Milosevic was sending Paramilitary forces (dressed as regular police) Each family of Kosovo Serbs had to have or to keep one of the police in their house. Natasha was older than but she was really very sexy. Was walking on the street and I saw her I thought now she is going to say to me at least one Hello. But she didn’t answer to my Hello (even thought we were neighbour for years and years, even my grandfather with her grandfather were colleagues , they worked together for the plastic factory) I didn’t mean anything it was just greeting like usually she used to answer and I used to answer her . In 15 minutes while I was walking on the street, Police car with 4 police people stopped me and they asked me to go with them. I went with them, they take me to the police station and you know what happen after, I was 2-3 weeks in hospital. I have asked them why am I here. They said to me, 1) because you are Albanian, 2) because you provoked our lover lady (Natasha)3) you are not allowed even to look at her, 4) because we are here to destroy Albanians. So Ms Slobodan I hope you could understand meaning of (true story) And every time when I was coming home from my school she was standing in front the door with her lover (police officer from Serbia who was brought here to protect Kosovo Serbs -this meaning to protect was just in paper) They were making such a bad behaviour (on the street) Just to provoke Albanian female society who lived in my street. Dear Ms Slobodan all the best and don’t forget read the real history of Kosovo.
(Dutch Kosova BOY, 08.03.2006. 12:41)

al ste hrabri sad kad vam nato cuva LEDJA. Zivela Srbija, nisu nam ni turci uzeli kosovo pa necete ni vi. Vi imate jednu drazavu koja se zove albanija i svaka cast albaniji a Srbija je oduvek bila na Kosovu i Metohiji i ostace, hteli to vasa braca Amerikanci ili ne. nebojimo se mi tih komandosa americkih. tukli smo ih ko zeceve!!!
(srba mrda, 12.03.2006. 18:30)

"Në shkollë e kemi mësuar se Serbët kanë ardhur në ballkan nga KARPATET e largëta të Rusisë" And recent genetic research has proven that all people of the Earth once came from Tanzania. What a stupid idea to seek for "origin". The only proof to determine if some people belong to this or that land is their CULTURAL ties to it. For example,. Israel belongs to Jews because many places of that land are mentioned in Bible. And Kosovo belongs to Serbs, because there are a lot of Serbian churches, and NONE of so called Illyric cultural proofs, NONE. No historical books, no architectural monuments, nothing! As for "Karpatet", this is OUR, Ukrainian land. Once this land, probably, gave birth to Serbian people. Like Eastern Africa gave birth to all humanity. But this does not mean that we all must go to Tanzania (and leave the world for monkeys), nor that Slavs must leave Balkan and go to Carpathians 'cause about 1500 years ago their ancestors lived there'. But where were those "Illyrians" or "Albanians" or "Shqiptars" in, for, example, 1000 AD? How about the Caucasian Albania and Azerbaijan?
(Vasja Pupkin, 08.04.2006. 22:24)

"Kosova, from what I know, initially belonged to Albania therefore it was always populated by Albanians. " Unfortunately (for you), such country as Albania is only 94 years old. And Kosovo battle took place 617 years ago. See the difference?
(Vasja Pupkin, 08.04.2006. 22:26)

lepo vam je objasnio čovek,svaka mu čast.ko ne razume,malouman je.ovoj gospodi što pišu engleskim i ko zna kojim jezicima,preporučujem da nauče zvanični i ustavom propisani službeni jezik naše države srbije.
(Živanović Vladimir, 10.04.2006. 16:28)

"Kosova, from what I know, initially belonged to Albania therefore it was always populated by Albanians. " Unfortunately (for you), such country as Albania is only 94 years old. And Kosovo battle took place 617 years ago. See the difference? ok sweety i might not be an expert in albanian history and this is probably because i grew up in the united states but i think that gjergj kastrioti was an albanian and fought for albania about 600 years ago against the ottoman turks. i dont know where u get ur history from but u should probably double check your sources. fyi: illyria is the ancestor of albania and is also one of the oldest nations of the world.
(pamela preljvukaj, 02.05.2006. 17:40)

o profesore sa jednom req ti kazhem da KOSOVA nikad nije billa vasha i nikad neqe ni da bude .Fadili PR
(fadili, 05.05.2006. 22:20)

shum mir
(rahim, 14.05.2006. 14:54)

G. Markovicu, tuzno je da posle svih stvari koje su se dogodile vi jos uvek niste shvatili istinu. A ta istina je da je Kosovo uvek samo silom bilo primorano da prhvati srpsku vlast. Kosovo je za poslenjih 90 godina bilo pod Srbijom ne zato sto je to srpska teritorija nego sto je Srbija silom (i to uz pomoc cele Jugoslavije) primorala Albance da budu potlaceni. Srmota je to za Srbe kako su tretirali Albance. Ako je sve bilo tako kako kezete, zasto je onda Srbija sada spremna da Kosovu da tako siroku autonomiju koja bi bila cak i veca od autonomije 1974? Ovo mi sve lici na pricam ti pricu... Ali razlika je u tome da srpske lazi vise ne prolaze u svetu - Svet je sve video i shvatio. Tuzno je da jedan veli broj Srba i dale zivi u velikim zabludama. Tuzno je da srpski politicari i dalje koriste Kosovi da zavedu srpki narod a sve u cilju svojih licnih interesa. Doslo je vreme da se Srbija i Srbi suoce sa istinom i realnoscu - da se upitaju i duboko analiziraju zasto se sve to dogodilo i kako su dopustili da se sve to dogodi. Nema vise vremena da se glava stavlja u pesak i da se negira sve sto se dogodilo. Dosao je trenutak da se priznaju sve greske i da se srpskom narodu kaze istina. Da srpski politicari konacno priznaju svim narodu (jer svi drugi to vec dobro znaju) da je srpska politicka klika (uz pomoc Srpska Akademija Nauka) koja je uzurpirala vlast sve od 1981 do 1999 dovela do raspda Jugoslavije, te da je dovela i sam srpski narod do ruba propasti.
(i i, 31.05.2006. 14:25)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:
 
FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.