[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]

FORUM
Država, način i oblik izgradnje države Kosovo

Mr Kelmendi, thank you for the elaboration of possible forms for the new state of Kosova. Your ideas might help to better understand the legal form(s) of modern states, yet your elaborations (I’m sorry to have to say it like this) are simple in content and are rather a basic-knowledge interpretation! In addition one can see a misconception in presenting the situation in and about Kosova: Quote >>but also in terms of stripping Serbia off its ‘sovereignty’ over Kosovo (see: the punishment of Germany, Japan etc. for the WWII)<< Unquote. Granting Kosova independence would not be of the nature of punishing Serbia for its policy towards Kosova over the past years but rather a correction of the mistake made by the then big powers when they legalised the annexation of Kosova from Serbia after the Balkan Wars in 1912-13. Iliri, MSc. 26.02.2006
(Ilir ILIRI, 26.02.2006. 17:26)

Forma e ndertimit te shtetit te Kosoves ishte e treguar mire teoritikisht. Po a ta mer mendja se kjo klase politike e din se si ta ndertoj. Une e mbesa e jote Shqipja po mendojm se kurr jo!!!
(Ahmet, 27.02.2006. 15:15)

Mr Kelmendi, thank you for the elaboration of possible forms for the new state of Kosova. Your ideas might help to better understand the legal form(s) of modern states, yet your elaborations are (I’m sorry to have to say it like this) simple in content and are rather a basic-knowledge interpretation! In addition one can see a misconception in presenting the situation in and about Kosova: Quote >>but also in terms of stripping Serbia off its ‘sovereignty’ over Kosovo (see: the punishment of Germany, Japan etc. for the WWII)<< Unquote. Granting Kosova independence would not be of the nature of punishing Serbia for its policy towards Kosova over the past years but rather a correction of the mistake made by the then big powers when they legalised the annexation of Kosova from Serbia after the Balkan Wars in 1912-13. Iliri, MSc. 26.02.2006
(Iliri, 03.03.2006. 21:16)

Shteti i Kosovës se nuk ka alternativ tjetër dhe nuk do të ketë për derisa të jenë Kosovarët me frymë! Po dukeni kohët e fundit shum i lodhur, pa energji i molisur se di pse?
(Ymer Gashi, Zvicër, 06.03.2006. 14:04)

Opste je poznata cinjenica da su Albanci toliko optereceni svojim egocentrizmom da su apsolutno netolerantni na bilo kakvu kritiku necega sto su oni utvrdili kao nepobitnu cinjenicu kao sto su: "genocid nad albanskim narodom", "aparhejd", "nezavisnost kao jedina opcija", i mnoge druge stvari. Albanci nikako ne mogu ili nece da shvate da su oni takodje pocinili i zlocin i genocid i da to takodje ne moze da se zaboravi. Iz samih komentara na ovom forumu mozete zakljuciti koliko objektivnosti i razumevanja za drugaciji stav imaju Albanci koji se ovde javljaju. Isto je i na svakom drugom forumu koji se bavi slicnom problematikom. Sa druge strane (naravno ne zeleci da prikazem Srbe kao apsolutne pozitivce) citajuci komentare moze se videti da medju pojedinim Srbima ima volje za objektivno sagledavanje cinjenica, sto je naravno pozitivno i za Srbe i za Albance. Medjutim, ne zeleci da se upustam u jeftine komentare ko je bolji a ko gori, zelim ovde da istaknem nekoliko cinjenica koju Albanci na Kosovu ili namerno ili ne namerno ispustaju. Naime, iako nije bilo popisa stanovnistva na Kosovu poslednjih 25 godina , tacno je da na Kosovu albanska populacija cini veliku vecinu (mozda cak i famoznih 90% koliko se tvrdi - mada to naravno nije potvrdjeno jer nije bilo popisa pa ko garantuje da nije i vise od 90%). Medjutim, ono sto se zaboravlja je to gde tih 90% Albanaca zivi ili gde oni to ne zive! Na Kosovu postoji 3 opstine sa apsolutnom srpskom vecinom (preko 95% su srbi) i dve opstine sa prostom vecinom (preko 50% su Srbi). Postoje i drugi delovi kosova koji pripadaju pojedinim opstinama sa albanskom vecinom ali na tim pod-opstinskim teritorijalnim celinama (uglavnom kompaktnim) zive Srbi u apsolutnoj vecini. Takodje ima predela koji su apsolutno vecinski nastanjeni ostalim nacionalnim manjinama, kao sto su Romi, Bosnjaci, Turci i Goranci. Prostim izracunavanjem dolazi se do podatka da Albanci na Kosovu ne zive uopste (ne samo u manjini nego uopste nisu zastupljeni) na oko 30% teritorije Kosova!!! Ako uzmemo u obzir srpska sela i naselja koja su opustosena i raseljena nakon 1999 i imovinu tih ljudi, gore pojasnjeni procenat je mnogo veci (oko 40%). Ovo ovde sam izneo ne da bih licitirao procente teritorije Kosova vec da bih izneo nepobitnu cinjenicu da Kosovo nije samo Pristina, Vucitrn, Pec ili Prizren gde vise nema Srba, vec je Kosovo i Gracanica, Ranilug, Strpce, Leposavic ili Zvecan gde nema Albanaca. Na kraju bih zeleo da istaknem da ukoliko se neko iole ozbiljnije bavi analizom zapocetih pregovora, primetice da nema konacnog statusa Kosova bez stvaranja uslova za normalan zivot Srba na Kosovu. To je ustvari i tema pregovora oko konacnog statusa Kosova. Ukoliko Albanci ne shvate da samo preko boljeg polozaja Srba mogu doci do nezavisnosti, mogu slobodno da se pozdrave sa svojim snovima. Toliko od mene za sada, sve vas puno pozdravljam i zelim sve najbolje bilo kojoj naciji da pripadate!
(brrrrrrm, 09.03.2006. 14:29)

Gospodine (brrrrrrrrrrrrrrrm) po vasem prognozi Albanski narod su manjina stanovnistva u kosovo, a Srbi kao vecina stanovnistva u Kosovo. Viste zaboravili da po nekim selama u Evropi gdje zivu jos dva tri srba treba proglasiti Srbsko a u stvari najvise srba zivu u KAVKAZU!!!!!!. Kosovo je otislo pustite te jadne srbe u kosovo neka se prikljuce normalnom zivotu sa ostalim stanovnicima nemojte i ubiti da bi se opravdali u brukselu prestanite sa bajkama jer sva ta ubitstva koje se desavaju u Kosovo stoji UDBA iza. Budite srecni ako vojvodjani ne traze nezavisnost budeli i to onda ce Srbi poceti da se probude iz DUBOKOG SNA. Toliko za sad . Pozdrav i DEQANA
(Deqani99, 12.03.2006. 08:16)

Gospodine Brrrrrrrr. citajuci tvoje reagovanje na temu uvazenog prfesora Dr.M.Kelmedia koji se ne bavi vasim srbskim budalestinama nego realnoscu sa vama bih htio uci u drugi dialog, pozato je da srbi kao lazan narod ne umie drugacie i sagledavati stvarnosti u oci nego samo lazima.(Kako bi inace drugacie nebeski narod kojem je miesto upravo tamo zato jer niste zasluzili nigdje zemlu).Pominjete nekakva istoriska prava nad Kosovom nad kosovskim manastirima itd. Opet lazete sebe i svoj neuki narod koji nazalost toliko je glup da mu mozete umesto u sef, pare skrivati u knjigu. zeleo bih u ime realnosti i humanost da vas uvedem u realne cinjenice koje je skrivala vasa crkva od vas uvezi tog prava nad tim crkvenim (metos-ima) imovinama: 1.poznato je da od sabora Nicea 325 god pa do 1274 god u Lijonu ova poviest bjelodano potvrduje katolicitet i Albanaca istocnoga obreda.sto znaci da su hriscanski Albanci,grcko-bizantiskog obreda-danasnji pravoslavci.veoma mnogo njih i dan danas zive u Grckoj, Italianskoj siciliji i Juznoj Albaniji koji ni dan danas nisu trbali da potpisuju dokumenta o sjedinjenju, odnosno o uniji sa katalickom crkvom. 2.Prema Turskim zemljisnim knjigama iz XV-XVI-stoljeca da je bilo razmierno mnogo pravoslavnih kosovskih Albanaca (nazalost danas na kosovo zive samo dvie porodice takvih),sa slavonskim imenima i prezimenima, prema tome,tu se susrecemo sa svojevrsnim procesom slavizacije,sto potvrdje i cinjenica izrazito slavenskih prezimena u kosovskih Albanaca sa zavrsnim>>IČ<< 3.Bez svake sumnje i Albanska pravoslavna crkva pretrpjela je tezak udarac u pocetku osmanliske vladavine.Medutim, moze se reci:razvojem dogadaja i promenom raznih okolnosti pravoslavlju je postajao zivot podnosljivi,zbog veoma bliskih odnosa pravoslavne crkve koja je tada bila bliskia sa turcima nego sa katolicima. Turci su u to vrieme opasnost o opstanku vise vidjeli na katolike nego u pravoslavce, prema tome masovnom islamizaciom, i kumstvom aziskog pravoslavlja sa turcima, pravoslavlju se je pruzala prilika prostornoga sirenja na mnogim mjestima i krajevima. Krajevi u kojima se je sirilo pravoslavno raskolnicko dijelovanje jesu sjeverna Albanija s'katolickim sredistem u Skadru, Pecka patriararsia na kosovu,orhidska patriarsia u makedoniji i jos juzna Albanija i metropolia Janjna. To ocito pokazuje da Albanska prevoslavna crkva je bila sredstvo u rukama slavenske i grcke vlasti. Za ovo posliednje istrazivaci vec imaju obeledanjenu sliku. Grci nisu vrsili i odrzavali samo viersku pouku,nego i ono sto je se tcalo opcega odgoja covijeka. Njihov cilj je bio Helenizacia sjedne strane i Slavizacia sdruge strane. prema tome gospodine Brrrrr.. uzmite i porucite vasim akademcima, Popovima,Politicarima da rade realno, jer ovo sto sam ja naveo jesu dokumenti koje mi albanci dosta skupo placamo, ali time mi dobijamo na cinjenicama koje, nismo mi pisali o nama, nego drugi o nama. Jer vrieme lazi o pviesti u ovim prostorime je izvetrelo, dosli ste kako ste dosli iz tih Karpata njie vazno ali znajte: pravda jeste spora ali stize do svakoga. Tesko onom ko je izvan te pravde. Za sada mismo pbednici i mi cemo igrati nasu pobednicku igru vi ste je odigrali i ispali ste od nje. S'postovanjem neuki narode uci nespavaj ne bavi se izgubljenom prosloscu vidi sadasnjost ili bezi od nje jer Srbskom nacionalsovenizmu je odzvonilo. KOSOVË Kemail H. Hiseni Pishtinë
(Kemail H.Hyseni, 26.03.2006. 00:52)

Dusane Prorkovicu Ja sam svestan toga da cete jos dugo oplakavati Kosovo,a i kako nebviste,kad vam je torta pobegla susta. ono sto vam je poklonjeno od strane Grcko bizantiskog obreda krscanstva, koja je glavu imalla u grckoj, a pamet u varvarskim plemenima divljaka sa karpata u carigrdu, sada vam izlazi iz ruke.Ired je, jer vas nebeski srbski narod koji je progonjen izgubi svoj identitet i teritorie , gdje su nekad zivjele iza Karpata, vise i nisu ostali da zive u zemli, koju ste zaljevali krvlu neduznih ludi, ostalih naroda bivse Jugoslavie , nego upravo tamo gde i vasi parastosi kazu :NA NEBU: Zalosna je drzava koja ima tako glupe polticare kao Srbia, zar niste svatili da vas vise ne vole ni vasa dieca jer ste je umorili i unistili sa svojim lazima o "vasim istoriskim nepravdama cinjenim od strane Albanaca i rimokatolicke crkve" vi i vasa crkva, koja zapravo i nema nikakvog kredibiliteta, jer je jedina Crkva koja i dandanas od 325god. od prvog ekumeniskog sabora u NICEJI lazna i nikad nije bila u bozjoj pravdi. Ona je naivisi krivac sto sada Srbski narod pati, i patit ce sve dok politicare i parastose vaseg kova ne obesi zbog lazi i laznih nastrojenja. U vasem pismu vi pisete o kojekakvim glupostma iz decjih prica o 1001 noci, i stim pricama, vi i zapravo zasleplujete vas narod, i ne dajete im da odlaze iz proslosti i sagledavaju buducnost. Vasa buducnost je da se pokazete veoma obazrivi, i pazlivi, pred ostalim narodima, koji zive jos uviek sa vama u uzoj Srbiji, da nebiste dosli do toga da, umesto one badalaste price, o tome da :gdie i jedna opanka srbska je gazila to je srbska zemlja:u Beogradski pasaluk, sto i jest istina da ste bili. jer uskoro vasim pricama ce biti kraj, Kosovo i Crojeviceva zemja, Crnagora ce postati neovisne suverene drzave, sa kojima cete ili zivjeti u dobrim susedskim odnosima, ili vas nece biti, jer ste nam toliko dosadili da bismo mogli i zatvoriti granice za vas nepopravlivi narod, nedati vam ni blizu njih. a onda cete morati zbog vasih lazi da rezeta glave jedi drugima Narod- akademia-politika-crkva. Srbska sviest ce morati da se budi a kada se ona budi vasa istoria kaze da glave aktera prlavih igara odlaze rezane u grob od vlastitog naroda. Gospodine Prorokovicu, osavite ovaj mali, jadni, srbski narod na kosovu, neka sam odabere svoju sudbinu, jer bojim se da slusajuci vas, oni ce i pored ove male jadne imovine, koja im je ostale na kosovu, postati lutalice i prosnjaci unutrasnje srbie,slusajuci vas i ljude vaseg kova kojima nije ni ostalo toliko do naroda nego do vlastolublja i karierizma. pozdrav Kemail H. Hyseni prishtinë
(Kemail H.Hyseni, 26.03.2006. 14:30)

Prvi put sam na ovom forumu ali vidim da se zestoko raspravlja. Bicu tu stalno
(,,Marko urosevic, 26.03.2006. 21:43)

pershendetje zoti kelmendi koheve te fundit nuk po ju permendet emri aq fort pse nuk i bashkangjites nje partie per te punuar se kosova ka nevoj per njerez te afte si ti dhe qysh ke dite me dhane kontributin ne lufte edhe tash ka kosova nevoj per ty te punosh me nje parti politike qe punon e e qon amanetin e deshmorve deri ne fund pra per pavarsin e kosoves
(arben makaj, 30.03.2006. 19:22)

hahahahaha koja smejurija na ovom forumu!!gledajte,nije ovo moj stil da se prepucavam preko foruma.radije nešto konkretno radim.ipak da skrenem pažnju(uzaludno) na jednu stvar.može bre nezavisno kosovo.kako ne može.mogla je i nezavisna hrvatska,koja je uzgred budi rečeno,okupirala RSK.al nema veze.može i bosna,i slovenija.ma sve bre može.nema veze što su sve te nazovi države nastale na zločinima i gedocidu.koga je to briga.haha.super,bitno da *donosimo* evropejske zakone i da se zalažemo za demokratiju i ljudska prava,a to što su nam države nastale protivpravno i protivzakonito,nema veze.mi ćemo graditi zakone na bezakonju.to ste vi.......ali neće to moći tako draga moja gospodo.malo li je puta srbija oslobađala kosovo i metohiju.oslobodiće opet.čim se skinu ove marionete sa vlasti.
(Živanović Vladimir, 10.04.2006. 13:18)

ZOTI ARBEN MAKAJ Është e vërrtetë se Dr.M.Kelmendi për momentin është, JO largu nga politika, por politika aktuale e ka eliminu ate nga rruga e tyre, e cila sështë gjë tjetër veçse rrug analfabetësh politik, e nuk kan dëshirë që tu shkatrroj strukturën nji intelektual dhe nji puntor i devotshum i qeshtjes kombëtare, sikur se e hoqën nga rruga edhe të madhin e të pavdekshmin Mr. Ukshin Hoti delegacioni I Rambujes dhe I dha viz Serbis që ta eliminoj përgjithmonë duke mos e angazhu në at delegacion ku ishte mundsia e koha që edhe të nxirrej nga burgu edhe ti ipej kahja e duhur luftës ton në rrafshin Politike edhe Ushtarake. Ishte në zgjedhje, dhe e kam përciell me shumë kurreshtje dhe rrespekt, më bindi dhe i dhash nji vot timen demokratike çfar nuk bën më shumë se 2800 votus të tjerë, sepse si duket ne nuk kemi, dhe s'jemi mësu të luftojm për ate e cila për shum popuj është shumë më e shejt se gjdogjë tjetër në botë e ajo ka qenë dhe është Tërsia teritoriale dhe shteti KOMBË do t’më akuzojn për të kundërtën por i lus si Vendorët dhe Ndërkombëtarët le të më bindin në të kundërten, do ti përkrah, me fakte e dokumente, e unë kërkoj nga ata vetum të më mundësojn dhe plotësojn kërkesat, çë të hapin ato arhiva të mykura ndërkombtare të mëkateve të tyre ndaj Kombit Shqipëtar me emra e mbiemra, kode e shifra çë do tu kërkojm, e edim se egzistojn, dhe të gjitha opcionet e tyre dhe miçve të tyre serb kan me ra përdhe si Kartagjena, do të shofin se si diplomaci jan hiç dhe si Kod etik janë IDIOT, si të spjegohet ndryshe Diplomacia dhe kodi etik njerzor kur nga vetja e drejta e tyre shkruhet sipas të konvenuarit e nga dikush e padrejta historike na del e drejt legjtime? Dhe e kërkushme në zbatim të saj, ose kushtzim me Robrin tjetër çë për mu çuhet ndrrim shtize në flamur e kurrsesi LIRI. Sikur njerëzit gojëmbël e kokëfëlliçur që tani gjnden në këto institucione të mos kishin pasur prioritet interesin personal, kurr nuk do ta shkatrronin ish kreun politik të lëvizjes së dikurshme, e cila atëbot ishte krenaria e jon politike,ushtarake,dhe kombëtare, dhe e cila me përvojën e tyre, secili në spektrin e vet të ishin unik, ne sot nuk do ti kishim në institucione ish bit e komunistve Titist të cilët në Rambuje i lan të papërvojve në politikë (kujin) e Nasradinit, të cilin tani as bashksia ndërkombtare spo mund ta eliminon dhe hudh si të pavler,se u pregadit dhe nënshkrua nga vetë këta të vetshpallur pris kombëtar e të cilët mezi ja dalin që familjet e tyre ti sistemojn si duhet, NDERSHUM e lere më Shtetin e ardhshum Kosovar. Më vjen mir që ngadal po zgjohet vetëdija popullore, dhe kan fillu me u lodh nga njrzit të cilët emitojn papagajt, dhe jan vetum plagiat në politik, edhe ate plagiat shum të dobët, se edhe ate që e kopjojn nga të tjerët nga mosdia e bëjn të pakuptimt, edhe nëse ka pas ndonji kuptimë, dhasht zoti e sna gjen edhe një e keçe si ajo në Rambuje, se sikur po shifet po bëhet ajo që ndodhi në vitet 1925-1926., kur Nazim Gafurri e bindi opinionin Europian të ndërprej masakrimin e Drenicës, Dugagjinit, Lapit, Gallapit, duke e senzibilizu opinjonin e atëhershum botror me ngjarjet në Kosovë dhe pas vetum pak vitesh konsolidimi të politikës Serbe në arenën politike ndërkombtare. prap u rikthy dhe bëri gjdogjë që i erdhi ndor edhe për 54 vite.e tani potë njajtën gje e bëri bashksia ndëkombëtare po kthen kurrvën e vjetër këtu për tna monitoru ndërpre mundsin e zhvillimit për tna lan si rezervatet e ish Indianve por duke mos i krahasu ato Amerikane, por në kuptimin Eurupian, e keto dy krahesime janë Amerika i quan Rezarvate por ato sherbenin për ti arsimu dhe zhvillu kurse në Europ ato jan për ti Kolonizu dhe shfrytëzu maksimalisht në favor të tyre.Shumkush e kemi të kjart politikën e shteteve që na bën me tërhiekjen e Opsmanllinjëve po kso monitorime të ekspertve çë do tna vin këtyre ditëv për ti zbatu standardet të cilat asnje shtet europian nuk I ka ene duhet ti kemi se po ai kuji I Nasradinit thot kështu “shtëpin po ta jap po kujin mbi derë jo se kur t’vi mu çmall do ta vjerri gujën”edhe këta ekspert sikur këta çë I kemi tani do të vin me disa polic të pënsionuar të kalibrit të atyre çë jan ba barr në shtetet e tyre dhe do tna shesi mend e do të na lën duke bredhur rrugve deri sa mos ta marrin haraçin e tyre çë në marrveshje me serbine e kan këtu në Kosov si Franca, Greqia, Italia, :”Miçët tan të përbetum të kohrave?”dhasht zoti ndryshe nga mendja ime e cekët dhe kan ndryshu raportet e unë jam nji shekull mbrapa si thotë I “madhi Veton Surroi”me të cilin tani kemi një dukuri çë rrallkush do ta kishte vu në këtë koh pran mendjes e ajo është: ti lufojm katundarët e ti kthejm identitetin (Qytetarve),SHEHERLIVE moto e Partis së SAHATAVE se (ORA) nuk iu përket SHEHERLIVE (Qytetarve) në të cilën tani janë rradhit 80%e atyre biznesmenve Kosovar që do të (COFIN) ngordhin pa miçt e tyre serb se të gjith drejtorat e firmeve të tyri për tju ik tatimeve në Kosov i kan serb mu nëpër enklavat e tanishme dhe puna po ju hec mire po të behet pavarsia e plot nuk do bëhet mire dhe do të fundoset shumë shpejt.ngaçë sdo ket mundsi ti shpërlaj parat e pista të Babait të tij të dytë SOROSHIT në Europën juglindore .Zoti Arben medjith rrespektin do tju lodh edhe pak me të dhëna tjera. Nëse ke pas rastin ta shofësh Fotografin e grupit të Unitetit siç po e çuajn vetin kto delegacione tonat tani, a e ke pyt veten pse jan kaç të molisur? ta them se nxensat e dobët humbin dhjet her mëshum energji për ta mësu një strof vjershe kundrejt nxënsve të mir,e këta hiça le çë smunden me msu një stof po jan lodhë nga nji rresht iasaj strofe po e msun të tërën mund të psojn edhe ndonji Infarkt. Të ka ra në sy ndoni ekspert I ndonji lëmie aty ? ta them edhe këtë ,një hotelier i mir icili ishte i mir për të shtruar meze dhe raki dhe daltonist që nuk i dallon as ngjyrat e flamurit Kombëtar Shqipëtar (kshilltar I pazavendsushëm I ish prezidentit Skender HyenI(oviç).)ANALFABET. Blrima,Vetona, Ylbera,Haradina ,Envera , debila, profiter,ideal mbi idealin përfitimi material personal,çju hyn n’punë ekspertët e Kombit fukarenj të cilët nuk kan mjete edhe asnjë punim të tyre ta investojn dhe plasojn në opinjon?Çju hyn në punë Akademija e pleçve? e cila nuk ka karrika për ta mbajtur nji mbledhje duhet ta bëj ate në dy turrna se ska vend. Kur nga ata nuk kanë çtë marrin, e kanë rrxu në gjunj, që prej baballarve të tyre çë ishin të ledhatuarit e Serbo Titizmit dhe fakultetet iu dhurun jo duke e nxe karrigën, por duke i matur tovalinat me meze dhe buret e rakis nëpër hotelet e ish Jugosllavis si dhe duke i ngritur gishtrinjët kundër profesorve të tyre çë ishin pro Shqipëtar, dhe thëne vetum nji fjalë# DISTANCOHEMI# për ti trëgu bosit serb se jan lojal dhe nuk jan bukëshkelës dhe se i kan borgj atë dhe këtë kohë. Lutfia, Hashima e rokera tjer nuk meriton të flas e të mirrem me ta si udhëheçsa ishin të mire në kohën e luftës sikur t’ishin marr vetum me at artë i cili ishte Amator për ta por jo shum I pasuksesshum, por kur fillun mu marr me politik ata e shkelën dhe e mbivlersun vetëveten kan mbet vetum nji kujtim i mire i kohës i cili ditë e më shum po zbehet. Zoti Arben më fal nëse të lodha por mu Kemail H. Hysenit më emocionove, shtyre çë të shpreh të gjith mlefin që mështë grumbullu këto shtat vite pritje ti shof njerzit e Kombit, çë ditë e më shumë po gjunjzohen, të pavarur plotësishtë, dhe pa kurrfar kushtzimesh. ti shof edhe njiher Fëtyrat dhe trupat e përgjakur të Dëshmorve të Kombit të buzçeshura se ato do të buzsçeshen dhe do t’na falin vetum atëher kur të plotsojm amanetin e tyre dhe mos ti lëm në ankth e të barabart me vrasësit e tyre, që pretendohet me decentralizimin përskaj lapiderve të tyre të ngriten lapidar të kriminelve dhe masakrusve të Kombit ata atëher do të prehen të lir dhe pa brenga në token NANË të tyre. KEMAIL H. HYSENI Prishtinë Kosovë
(Kemail H.Hyseni, 11.04.2006. 14:11)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:

FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.

OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.