[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]

FORUM
Zasto je jos Kosovo na raskrsnici definisanja političkog statusa?

pershendetje sa eshte tu ba udhheqsia kosovare edhe per shqiptaret ne luginen e presheves qe e njejta forma e decentralizimit te zbatohet edhe ne serbi pra qka kerkon qeveria e serbise per serbet e kosoves te njejten gje ta kerkoj edhe pala shqiptare per shqiptaret ne serbi ku dihet sa afer 200.000 shqiptare jetojne ne luginen e presheves dhe ne pjeset tjera te serbis ashtu e njejta gje eshte edhe me hungarezet qe e bejne shumicen e vojvodines dhe muslimanet ne sangjak e romet ne mbare teritorin e serbise ku jetojn afer 500.000 rome e maqedonet kroatet le te zbatohet decentralizimi ne serbi e pastaj ata le te kerkojn me shume te drejta per pakicen serbe e cila eshte diku 5% dihet mire se shqiptaretz e bejne 40%te popullates te maqedonis dhe e kane pranu shtetin e maqedonise si shtet te tyrin e qka vlla deshirojne serbet me 5%ne kosove ma shume edhe pse i takoj minoritetit turk une e kam pranu realitetin e ri te kosoves pra kosova eshte shteti i jem si i shqiptareve e kete e kane pranuar edhe boshnjaket romet goranet ashkalinjet egjiptasit etj pra ne e njohim vetem kosoven si shtet i te gjithe banorve te saj jemi pra per pavarsin e kosoves pra 95%te popullit te kosoves jane per pavaresi e qka tjeter kur shumica eshte per pavaresi ateher vullneti i shumices duhet te perkrahet gjithmon e jo i pakices
(birol ahmeti, 19.04.2006. 08:38)

Konsideroj qe Profesori i nderuar, ka identifikuar nje problematike shumë interesante per opinionin Kopsovar. E ai eshte problemi i decentralizimit, i cili koheve te fundit eshte mjegualluar mjaft nga ana e politikajve tane. Si duket, ne baze te analizes nuk eshte edhe gjithaq i keq modeli i OHrit. Poashtu, konsideroje qe politikajt tane eshte dashur me heret te bejne nje oferte per serbet lokal, ngase ata edhe per 100 vjetet e ardhshme nuk do te mund me te paraqesin kercnim per qenien deh identitetin e Kosoves. TYe fala nga Samiu, absolvent i shkencave politike , Vjene
(Sami, 19.04.2006. 12:47)

Gjithesesi, konsideroj qe profesori Fadil ka te drejte ne analizen e beri lidhur me oferten qe eshte dashur apo eventualisht duhet t'u behet pakices serbe ne :Ksove. Ne nje menyre, gjykoje qe edhe modeli i Ohrit do te mund te bente dicka ne jete drejtim. Kam pershtypjen se serbet, sidomos shteti serb me shum eshte i itneresuar per teritore se sa per serbet lokal qe jetojn si pakice ne Ksove. Ata edhe ashtu gjithenji ishin pakice kombetare, ne kuptimin e numrit. Ata asnjeher nuk kan qene bile as baraz me shqiptare. Po nejse Kosovaret duhet te kqyrin kah po shkojn tash e tutje. Ajo eshte pavaresia si deka!Respekt, por keshtu eshte e verteta Xhani Selamanaj . Australi
(Selmanaj, 30.04.2006. 21:36)

Postovani Albanci, Neverovatno je koliko je kod vase elite prisutna terminologija ljudskih prava, evropskih standarda, humanih nacela, a praksa na Kosovu i u Metohiji vas konstantno demantuje. Desetine i desetine srusenih hriscanskih svetinja, demolirana i oskrnavljena hriscanska groblja, etnicki pocisceno 90% teritorije, deo stanovnistva koji zivi bukvalno u getima prvi put u Evropi posle II svetskog rata, konstantna etnicki motivisana ubistva, nasilje i pretnje, potpuna izolacija nealbanaca, strahovlada ekstremista, kriminalizovano drustvo, mafijaski uredjeni drustveni i politicki odnosi, razbojnicki princip upravljanja ekonomskim resursima, konstantno gazenje najelementarnijih ljudskih prava poput slobode kretanja, krajnja socijalna beda, najveca stopa nezaposlenosti u Evropi, nedostatak politicke kulture i demokratskih tradicija, civilizacijska nazadnost, sveopste falsifikovanje, prekrajanje i konstruisanje istorije, podleganje stereotipima i predrasudama, nedostatak svesti o podredjenosti drustvenim pravnim konvencijama, podleganje plemensko - obicajnom nacinu rezonovanja... su samo neke od odlika koje karakterisu danasnje Kosovsko-metohijsko drustvo i njenu vladajucu vecinu. I kako sa takvom vecinom koja nikada nikakve sankcije nije snosila za (samo u 20. veku: pripadnost porazenoj strani u I svetskom ratu, pripadnost nacisticko - fasistickom pokretu Bali Kombatare, pripadnost komunistickoj ideologiji) danasnju uzasnu situaciju na Kosovu i Metohiji, za sovinizam, terorizam i fundamentalizam, dakle, kako sa takvom grupacijom naciniti bilo kakav istorijski sporazum? Albanci, imate svoju nacionalnu drzavu Albaniju! Ne treba vam jos jedna niti jos dve ili tri. Ne posmatrajte Srbe kroz prizmu komunisticke diktature i rezima Slobodana Milosevica. Mi smo mnogo kompleksniji od toga i znamo sta hocemo. A hocemo samo SVOJE! Dobrodosli ste da zivite u zemlji Srbiji i njenom delu zvanom Kosovo i Metohija. Svi tezimo evropskom resenju, a to su suzivot, postovanje ljudskih, manjinskih i verskih prava, nemenjanje evropskih drzavnih granica, stabilnost, neizazivanje konflikata, slobodno trziste, ekonomske integracije itd. U tom svetlu nema mesta za jos jednu minijaturnu, satelitsku, nesposobnu, nefunkcionalnu, kriminalizovanu, diskriminatorsku, neodrzivu, neprijateljski nastrojenu drzavicu na Balkanu, potencijalnog evropskog Avganistana. Kao sto nasa braca po stradanju Jevreji (i danas Srbi zive u getima) kazu pozdravljajuci jedan drugoga: "Sledece godine u Jerusalimu", tako i mi Srbi vec govorimo: "Sledece godine na Kosovu i Metohiji". Tesko je zaista zamisliti Srbina bez svog Kosova i Metohije, Pravoslavnu Crkvu bez svog centra (srpskog "Vatikana") Pecke patrijarsije, bez Gazimestana, bez Prizrena carskog grada, bez Svetih Arhangela, Bogorodice Ljeviske, Gracanice, Decana, Banjske, Devica, Sokolice, Zocista... Nemojte da se nadate da cete kombinacijom nasilja i novca, uz lobiranje i potkupljivanje necasnih politicara uspeti da nam otmete deo teritorije Srbije, svete zemlje - srpski Jerusalim. Nije tesko to raditi. To i mi mozemo. Ili vec radimo? To sto je neko vecina na odredjenom delu teritorije jedne demokratske drzave, nije razlog da nastane nezavisna drzava. Vi ste vec iskoristili pravo na samoopredeljenje, posto imate svoju nacionalnu drzavu Republiku Albaniju. A mi Srbi imamo samo jednu zemlju i samo jedno Kosovo i Metohiju u okviru nje. Sta bi trebalo onda da rade: Baskijci, Katalonci, Korzikanci, Laponci, Kurdi itd? Oni nemaju svoju nacionalnu drzavu i nisu samoopredeljeni na nacin na koji ste vi. Da li treba u svetu da se sledi primer vas ili Cecena i da se ide putem terorizma? Ne otimajte tudje, jer Bog sve gleda! OTETO, PROKLETO!
(Srboljub Hristic, 05.05.2006. 22:37)

Gospodine S Ristichu, Da pocenmo od skrnavljenja verskih objekata. U jednom se mozemo sloziti, to je da su to svetinje bez obzira kome pripadaju. Ne treba ih rusiti vec nastaviti praksu staru vise od desetak vekova, kada su albanski bajraktari cuvali, do 1990 godine Pechku patrijarssiju, Ako to niste znali pitajte one koji to znaju. U vasoj propaganda, kao I svakoj zaboravljate da je srpski rezim, na cijem je celu bio Milossevich, kogha je srpski narod od 1990 do 2000 godine bira za svog predsednika na Kosovu unistio u potpunosti 218 verskih objekata sam Islamske zajednice. Za vas, ako niste znali, jos jedan podatak. Prema istrazivanjima medjunarodnih organizacija tokom rata na Kosovu 1998-1999 godine je unisteno, osteceno ili zapaljeno 144 (sto ceterdeset cetiri) hiljada kuca, stanova I pratecih objekata. Ako ste zaboravili, da vas podsetim da je taj isti rezim u entickom ciscenju koje je primenio I u slucaju Bosne za nepuna tri meseca sa Kosova put Albanije I Makedonije oterao nesto vise od million Albanaca. Tacno je da na Kosovu ima problema u svim oblastima zivota. Medjutim ti problemi vuku korene iz doba srpskog vladanja Kosovom, poslednjih sto godina. Ono malo privrede koja je funkcionisala do nasilnog oduzimanja autonomije srpski je rezim nakon uspostavljanja vanrednih mera na kosovskom ali I na nivvou svih preduzeca, koje su nesto vredele, je unistio. Hoce li biti ili nece biti jos jedne drzave u kojoj ce vecina biti Albanci, na svu srecu ne samo za Albance, vec I za Balkan, nece odlucivati politicka oligarhija u Srbiji. Istoriju su prekrajali vasi “istoricari I naucnici”. Shvatite jednom, verujem d ace vam biti jos lakes, da ste izgubili nesto sto vi nazivate “srpskim Jerusalimom”. Na Kosovu ce ostati I sve crkve I manastiri, mi cemo ih cuvati bolje nego sto ste vi to ikada mogli, bez brige, njima nista nece nedostatati. U njima ali I na Kosovu ce ostati I svi Srbi kojima je Kosovo zavicaj, koji u njemu imaju grobove svojih predaka. Mi, Albanci cemo uciniit sve da zive mnogo bolje nego vi koji zivite u Srbiji. Bez brige. Sa Kosova su otisli I otici ce svi oni koji su navikli na privilegije, na poseban tretman , oni koji su Albance smatrali nizom rasom. Za sve druge je uvek bilo I bice ne samo mesta vec I posla I svega sto bude I za vecinske Albance. Da cete se vratiti na Kosovo, onako kako vi kazete I zamisljate bice “malo morgen” sto bi rekao vas vodja Milosevich. Dobro dosli ste kao dobri susedi, ako niste sa Kosova, ali I kao dobre komsije, ako ste ovde ziveli. O Baskijcima….i ostalima nemojte brinuti, ima ko o tome da brine. Mi nikada nismo otimali tudje, Kosovo je bilo uvek nase, nas su zavojevaci od turaka do srpske drzave drzali u ropstvu. Doslo je vreme da se to promeni. Adio, Ymer
(Ymer Hoxha, 06.05.2006. 15:29)

Ymer hvala da govorite srpski. Da li cete cuvati srpske istorijske spomenike i svetinje onako kako mozemo videti na snimcima ceskih vojnika kako ste rusili crkvu u Podujevu, penjuci se na Kupole crkve i lomeci krstove. Ne zaboravite da je Evropa ali i Amerika pre svega hriscanska i da je to i vidjeno i zabelezeno. Cemu li se vi nadate i u kom snu zivite!? I kako mislite da vam iko veruje kada ni sami sebi ne verujete? pozdrav vukota
(Vukota, 09.05.2006. 22:19)

Srboljube ! "Pesak pita jahaca dali ga noge bole" odgovor je da ti nisu pretesne opanke? prema tome naviknut ce ubeduce Srbija bez Srbskog Jerusalima i Srbske koljevke ionako joj ne treba, slabo rada.koljevka bez dijeteta joj ne treba, pa je dobro sto je sada u rukama onih koji radaju u miru i bez nikakvog straha o njihovom rastu. ova tvoja retorika i zastarela muzika nece se prihvatiti ni na Ruskom muzeju Anikviteta kamo li u modernim pa sto prie se budis i vidis realnost to brze ces svatiti da Srbija se u XXI vieku se polako vraca u svojim viekovnim granicama preko Raske a ovo sto ste ostavili zlatna jaja u tude gnezdo niko vam nije kriv trebalo je ih izgraditi od Raske pa prema Bielomgradu.a mi ih necemo rusiti jer nezelimo gubiti sijecanje na vas ludozdere koji ste gradili istoriu na mitomanstvu i tudim zemljama naucili smo da ko zaboravjla proslos ona mu se ponavlja upravo zbog toga mi cemo cuvati kao oci u glavi tu proslost koja se vise nikada nece vratiti kod nas ostani dodro i nesekiraj se sve ce ovo doci na svom miestu sada nakon Crnogorske nezavisnosti. kemail hyseni prishtinë
(Kemail H.Hyseni, 27.05.2006. 02:35)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:

FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.

OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.