[ English ] [ Shqip ] [ Srpski ]
 
 


FORUM
Tri motiva SAD na Kosovu

gospodine Haxhiu me e mira eshte qe te shkoni te jetoni per ke punoni, se per numer nje fotografia jote nuk tregohet.PSE? Aqe njeri i kerkuar jeni zoteri,sa qe eshe fotografin ta mshenfin.Mos u mindo te genjesh me.
(resan, 09.05.2006. 00:39)

Koment me vend! Kosova pa ndihmen e USA do te ishte KOSMET, pra krahine serbe e pastruar etnikisht nga shqiptaret. Kurre mos ta harrojme ate, dhe 1 milion refugjate neper vendet fqinje. Mos ta harrojme se kolona e tankseve serbe kur ata e leshuan Kosoven ishte 20 kilometra e gjate! E gjithe kjo u be e mundur per shkak te luftes ajrore dhe kercnimeve te USA me invazion toksor. Pra miqesia jone permanente eshte garance e egzistences sone. SAD pokusavaju da isprave greske Britanaca 20 veka. Stvaranje vestackih drzava tipa Jugoslavija. Kosovski narod je bez dogovora uvucen u tu drzavu i normalno je da kad se ona raspala odluci o njenoj sudbini. Kosovo je bilo deo Srbije samo uz pomoc tenkova i 50.000 vojnika i policije. Znaci na silu. Tenkovi odose, ode i Srbija sa Kosova. Sve je bilo na silu i protiv volje vecine. A ameri kazu "Majority Rules". bah bye serbia....see you in EU
(prishtajna, 09.05.2006. 06:33)

Vërtet qenke Prishtajnë. A thua pse ishin njëmilion refugjatë? I ndaloj kush ti rrokun armët dhe të mbrojnë motrat dhe gratë e veta? Athua nga njëmilion "refugjat",sa ushtar do bëheshin? Po sikur Kosovën ta mbronin-të luftonin për të afërsisht 300.000 mi luftëtar,a do kishte nevoj të intervenoj natoja(terri) dhe tash të luajn K...me ne? A po të duket mburrje ajo, që nga agresiviteti serb iken njëmilion shqiptar?! A po të duket fitore kjofarë ndarje territoriale-decentralizim?! Mjer ai popull i cili pret,që të tjerët t`ia sjellin lirinë(këtë tashmë po e shijojmë).Mirpo,edhe s kemi merituar më shumë....,dhe pse jo,këtë gjeje vetë,ose prit derisa të huajt"t`i "korigjojnë"gabimet e britanezve të shek.XX-të.
(Fehmi Berisha, 09.05.2006. 18:58)

Obzirom da sam rodjen na Kosovu,kao i generacije pre mene, od izgona iz Spanije,ja takodje ,nazalost,znam sta je izgon. O cemu vi gospodine pricate i za koga?Misliteli da su citaoci vasih redova intelekualni invalidi,da se ne secaju albanskog terora i pre poslednje dve decenije?.O ostacima vase analize nemam sta da kazem,bice da zadovoljavaju tuzni puk vasih jadnih obozavaoca. Arci Tel Aviv
(Arci Bivas, 10.05.2006. 07:48)

Kosovo ce biti nezavisna drzava! Za to se vecinsko stanovnistvo bori od 1912 kada je srpska vojska usla na Kosovo. Od tada sve do kraja 2000 Kosovo je bilo delo srbije uz pomoc gole sile. Nikad se volja gradana nije pitala, vec je "minority ruled majority". Zbog neke bitke tamo daleke vecinsko stanovnisto je ispastalo i tretirano kao dvorazredno. E sada, u demokratiji, mi biramo nasu sudbinu. Hvala lepo.
(prishtajna, 11.05.2006. 05:26)

Pamvarsia e kosovës është dhe mbetet një zgjidhje reale për kosovën. Alternativë tjetër nuk ka për ne kosovarët. Edhe nëse ju analistat politik të vetëshpallur apo shpallur nga dikush si analista vlersoni ndryshe nga realiteti i mundëshëm munde të jeni ose të bëheni si këpurdhat mbas shiut (pa vlerë). Mirë ishte kanë që pa hezitime ti thoni gjërat me interes të veqant për shtetin e kosovës, në të mirë të shtetësisë së kosovës pa kushte.
(Ymer Gashi, Zvicër, 14.05.2006. 11:29)

Nato-ja, nuk eshte terri, por drita. Poashtu eshte nje dallim i madh ne mes faktit(realitetit) dhe deshires. Deshira qe ne ta kishim cliruar Kosoven me kallasha te prisht eshte vetem nje deshire utopik. Per nje ushtri me 300.000 ushtare nevojitet nje shtet i forte qe te finansoje e perkrahe me logjistike. Me arme kembsorie nukfitohet lufta. Shkiet kan pase ne posedim 2000 automjete te blinduara e tankse. Avionet e helikopteren e kane pase kontrollin e plote ne ajr. Pra mos te futemi ne iluzione. Fakti eshte se na u cliruam me ndihmen e Nato-s sic u clirua Franca nga okupimi nacist me ndihmen amerikane. Me miq te forte e jo eufori fitohen luftrat.
(prishtajna, 15.05.2006. 01:34)

ju perhsendes te gjitheve se pari, desha te them ju te kosoves nuk pe dini me shkru komente shqip jo???? nuk kame kurgjo kunder gjuheve te huaja por veq nje dua ta them a keni pa ndonje nje serb qe ka shkruar komente ne gjuhen shqipe????
(taulant, 18.05.2006. 15:48)

neka svaki brine za sebe pa i albanci a sto se tice nezavisnosti toje vec reseno 16 juna99 god. A za gos. Hdhiu neka on vodi racuna o sebi jer u zdnje vreme ispao veliki patriota aza vreme rata zna on gde se krio i odakle se javio sa dojcevele.Svaka cast svakom borcu pa i amerikancima za ispomoc kosovskom narodu ali ne da popuju na kosovo dozivotno jer ima kosovo svoje snage za svoju teritpriju i odbranu. fala.
(Anonimus, 23.05.2006. 12:49)

Z.Fehmi, Me thuaj pse nuk kan luftu 300.000 luftetar? edhe pse kemi mbet gjall? Sepse edhe me pas qen 1.000.000 lufetar, Srbia na shkel...me ndihmen e vendeve tjera...qe d.m.th ti je gjall sot shkaku i Ushtris se Amerikes dhe NATO-s... Dhe nuk ki fare ide se qfar ka ndodh ne kohe te luftes....te lutem mos fol pa i shqyrtu faktet.... ShBA-ja eshte i vetmi vend qe na ka shpetu femijet dhe nenat, sa per luftetaret e UCK-se qe kan operu ne Kosove LAVDI, por meritat i kan NATO-ja. Ma mir nato me lu k.qe me ne,se katundaret ne pozita te paramentit, qe fare nuk kan shkollimdhe diciplin ne politik.. prej trnakopit ne parlament nuk ka...Un dhe shum te tjer jemi duke u shkolluar neper diaspor per me shpetu vendin tone nga korupcioni dhe budallakia. FLM.
(Art., 29.05.2006. 15:02)

Americka politika je bila uvek zavadi pa vladaj ! Svedoci smo svega sto se zbiva u svetu i to bas DEMOKRATSKOM politikom SAD ? Misli da je vise nego jasno sta Amerika zeli i koji joj je cilj ?Samo se plasim da nedodze situacija kao u Afganistanu i Iraqu pa da opet nevin narod ispasta sve zbog jedne ANERIKE !!!
(KOSOVAR, 31.05.2006. 09:01)

Pozdravljam razmisljanje KOSOVARA koji je pravilno uocio da AMERIKA svoje nahocice i nije daleko dan kada ce ostaviti i Siptare. Samo se plasim da nedodze situacija kao u Afganistanu i Iraqu pa da opet nevin narod ispasta sve zbog jedne ANERIKE !!!
(KOSOVAC, 02.06.2006. 13:48)

Se pari zoteri Baton do ta them troq se si analist i vetequajtur nuk i dini as konceptet elementare te politikes, e sidomos asaj nderkombetare dhe te jashtme amerikane. Ajo qka me beri pershtypje dhe njekohesisht ishte jodiplomatike ishte perdorimi i termit "Perandori Amerikane", do te me interesonte ta di se, a e dini qka do te thote perandori, dhe dallimi i ketije termi nga hegjemonia qe ne kete rast jane SHBA-te.Se dyti justifikimi i nderhyrjeve te SHBA-se ne Irak dhe Afganistan duke zgjedhur çeshtjen e Kosoves "drejte" (dmth. ashtu si kerkojme ne) eshte edhe me jodiplomatike, sepse nese e dini zoteria juaj Kosova nuk paraqet : se pari nje vend ku feja implikohet ne politike, se dyti nese keni lexuar ndonjehere fene, ne kontekstin e zgjidhjes se çeshtjes se Kosoves e kane futur orientalistat serb, prandaj ne kete loje nuk do futeshin amerikanet dhe se fundi, amerikanet hane zgjidhur konteste dhe u kane quar drejtesin ne vend ne disa vende tjera myslimane dhe Kosova nuk na paraqitet si rast i pare.. Dy gjera do me interesonin shume: Cilat jane elementet qe Qeveria amerikane i ka parasysh ne rastet e nderhyrjeve humanitare dhe, çfare nenkupton "Strategjia dalese" ne politiken e jashtme amerikane? Per fund ta them edhe njehere, lere politiken e merru me gazetari dhe gjera te vogla qe kane te bjne me ndonje kontest te pakomplikuar e leri keto fjalime qe ata qe e njohin politiken ne thelb do ti konsideronin shume proserbe.
(syle ukaj, 20.06.2006. 18:32)

Polja obeležena crvenom zvezdicom su obavezna.

* Vaše ime i prezime:
* Email:
* Komentar:
 
FORUM

Govor Don Šan Zefija, Biskupskog Kancelara, Katolička crkva

Međuverska konferencija o mirnoj koegzistenciji i dijalogu
Pećka Patrijaršija
Peć 2 –3. maja 2006. godine.OSTALI ČLANCI
Pročitajte ostale tekstove

REAKCIJE
© 1998-2005 CDRSEE, KosovaLive i Medijski Centar Beta
Odgovornost za sadržinu tekstova objavljenih na sajtu www.kosovakosovo.com u potpunosti preuzimaju Centar za demokratiju i pomirenje, agencija KosovaLive i Medijski Centar Beta. Tekstovi ni na koji način ne odražavaju mišljenja donatora koji su pomogli Albansko-srpski forum za razmenu informacija.